שפרכן זי די.ג'יי: הדי.ג'ייז התל אביבים הפכו לאורחים קבועים בסצנת הלילה הברלינאית

תל אביב היא אולי לא מהסצנות המובילות בעולם, אבל מתחת לאפי הדיפלומטים והמסבירים, דמותו של הבליין התל אביבי הולכת ומתגבשת לכדי דמות השגריר האולטימטיבי

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

האפיל של הדי.ג'ייז הישראלים בעולם עלה מדרגה בעונה האחרונה. מדי שבוע מיטב בנינו אורזים את הוויניל ונוטשים את העמדה התל אביבית לטובת הרחבות בגולה, והיעד הפופולרי ביותר הוא, איך לא, ברלין. בסוף השבוע האחרון צמד תפו"ד (עידית פרנקל וניב הדס), עפרי גופר ובנג'י לנפנט תיקלטו במועדון Wilde Renate; שבועיים לפני כן רד אקסס (ניב ארזי ודורי סדובניק) קפצו לשם יחד עם אוריה קלפטר וגם עברו לאחר מכן ב־Farbfenser; ריי הראל ניגנה סט בקאטרהולציג; ואסף שמואל ב־Tausend; מגזין "רולינג סטון" הגרמני פירגן לקומפיוטר קאמפ בכתבת רוחב, והניים דרופינג הזה הוא חלקי בלבד."ברלין היא בירת הקלאבים העולמית, ויש המון הייפ סביבה בשנים האחרונות, כמו באמסטרדם של שנות ה־2000", אומר דן יואל (Lt.Dan), די.ג'יי ופורומוטר שניגן בגרמניה ב־Ritter Butzke ,About Blank ו־Paloma, "ההבדל הוא שבאותן שנים רק המגה קלאבים עשו סוואפינג של די.ג'ייז מחו"ל, והיום המגמה מצביעה על שליטת המקומות הקטנים, לכן אוטומטית יש יותר מקום גם לדי.ג'ייז קטנים. מפה לשם נוצרה קליקה בין מפיקים ודי.ג'ייז מהארץ ומברלין שמזמינים אחד את השני להתארח אצלם בליינים".גם העמדה התל אביבית לא נשארת מקופחת. אם בעבר בוקינג של די.ג'ייז מחו"ל היה מנת חלקם של המועדונים הגדולים כמו הבלוק והבוטלג, הצצה בתוכניה של הדלי, השסק והמיכטרוניקס תגלה אורחים ברלינאים גם בבר השכונתי. "המפיקים החליטו למנף את המשיכה ההדדית בין המדינות ועלו על שיטה שטובה לכל המעורבים בדבר", מוסיף יואל, "לצד האובססיה שלנו עם ברלין יש תופעה של גרמנים שנמשכים לישראל פוליטית והיסטורית - כמו גם לשילוב של שמש, ים וחיי לילה - ובהם המון יוצרים ששמחים על ההזמנה לתקלט בתל אביב. בגלל שלרוב לא מדובר בדי.ג'יי ענק שישן בסוויטה, נוצרת חוויה שונה של אירוח: הדי.ג'ייז לנים כמה ימים אצל המפיקים, מטיילים ומתקלטים במסיבות ובברים, ורק טבעי שלחוויה כזו תהיה המשכיות". "עד כה ניגנו בברלין בעיקר יוצרים שהוציאו ריליסים בלייבלים כמו רד אקסס, או ישראלים שעברו לגור בברלין ועבדו על נטוורקינג בסצנה המקומית", מסביר עפרי גופר, די.ג'יי, עורך מוזיקלי ומבעלי הדלי, "עכשיו, אחרי תקופה של קונקשנים ועבודה קשה, מזמינים את הישראלים לנגן שם גם בלי שהוציאו קטעים מוזיקליים. בקרב המפיקים הגרמנים נוצר לתל אביבים מוניטין של די.ג'ייז שלא מנגנים להיטים, שלא מתחנפים לקהל, ושמעודכנים בסצנת הדיפ האוס הברלינאית. הקהל עצמו לא ממש שם לב, ואנחנו ספציפית ניגנו משש בבוקר עד אחת בצהריים לקהל הכי מקורחן, אבל התגובות היו מדהימות ובטוח היה לזה המשך".

די.ג'יי Lt.Dan (צילום: נטלי שיינהולץ)מבחינת הגרמנים, ההייפ קצת פחות משמעותי. "ברלין בעיקר ממוקדת סביב עצמה, או בשמות הגדולים משיקגו ודטרויט", טוענת רג'ינה לצ'נר (Zola), די.ג'יי ועיתונאית שהגיעה לארץ לחקור את קשר תל אביב־ברלין בנושא אמנות חזותית, "קשה לומר שיש הייפ ספציפי סביב הדי.ג'ייז הישראלים, אבל יש שמות חזקים כמו מעיין נידם, אלי אידלמן, לגוטק וסושיטק". לצ'נר עצמה הספיקה לעשות סיבוב בזירה המקומית ולתקלט בברקפסט קלאב, בג'ואיש 2 ובשפגאט, וגם לנגן יחד עם יואל בשסק ועם קלפטר במיכהטרוניקס, שלדבריה מאוד הזכירו לה את ברלין. "בגרמניה אני מארגנת ליין בשכונת קרויצברג שבו אירחתי את ריי הארל, ובשבוע הבא אארח את דן יואל. אני אוהבת שחברים מגיעים לנגן, ולא משנה מאיפה הם, אבל אני מכירה המון די.ג'ייז שניגנו בכל העולם וכל אחד שמנגן בתל אביב חוזר ממש מאושר. הפרומוטרים בישראל דואגים לאורחים, ובאופן כללי הסצנה בתל אביב פתוחה ומתקשרת, ואחרי כמה ימים אתה מרגיש מוקף בחברים חדשים".תל אביב היא אולי לא מהסצנות המובילות בעולם (למרות שאנו נוטים לספר זאת לעצמנו מדי יום), אבל בכל הקשור ליחסינו בזירה הבינלאומית נראה כי הגנום התל אביבי הוא סוד האפיל: מתחת לאפי הדיפלומטים והמסבירים, דמותו של הבליין התל אביבי הולכת ומתגבשת לכדי דמות השגריר האולטימטיבי.

"כל מי שהכרתי בתל אביב היה מאוד חברותי", מספר סטפן לבנר (DJ Less), די.ג'יי, מפיק ומגיש רדיו, שניגן בארץ אצל לגוטק ו־Freaktion, "בגרמניה יש אלפי די.ג'ייז ומפיקים, ובתוך אוברדוז של מוזיקה אלקטרונית קשה להתבלט, אבל בכל פעם מרגש מחדש לראות כמה אנחנו דומים למרות הבדלי התרבות. אני אוהב שבזכות המוזיקה נוצר גשר בין גרמניה וישראל, ועכשיו אין רק תפיסה שלילית לגבי ההיסטוריה המשותפת. אני חושב שסצנת האנדרגראונד בתל אביב רעבה למוזיקה טובה, ואני אוהב להגיע ולראות כמה הקהל מעריך את זה. אה, ושכחתי את השמש - אני פאקינג אוהב את הים והשמש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ