אל תגעו לי בשבת

לסגור עסקים בשבת זה לסגור את האופציה לשפיות במדינה שלנו. הזכות ליום אחד בשבוע שאין בו כלום אבל יש בו הכל היא בסיסית ביותר. דעה

אפרת בארי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת בארי, עכבר העיר

השבוע התרחש תקדים היסטורי בארצות הברית. בית המשפט העליון (כמעט) הכיר בנישואים חד מיניים. גם אם עוד לא התקבלה החלטה רשמית, הדרך לשם, נותר רק לקוות, קצרה יותר מבעבר. אמש (חמישי) לא התרחש תקדים היסטורי בתל אביב, רק לילה לבן. העובדה שתל אביב היא עיר ללא הפסקה כבר הפכה לכל כך מובנת מאליה, שההוראה של בית המשפט העליון לאכוף את פתיחת העסקים בשבת, היתה כמעט הלם. לגלות שעיריות במדינת ישראל לא אוכפות חוק, זה לא מפתיע כלל, אבל לגלות שיש אופציה כזו שמישהו שם יכבה לנו את האור בשבת זה כבר לא הגיוני.

ועם כל הכבוד (ויש המון כבוד) לבית המשפט העליון בארצות הברית, כבר די מזמן הוכרזה תל אביב כעיר הגאה הטובה בעולם. ב"לונלי פלאנט" היא נחשבת לאחת מ-10 הערים הכי אטרקטיביות בעולם. והרשימה עוד ארוכה. תל אביב של השנים האחרונות כובשת כמעט כל מצעד עולמי אפשרי: מהעיר הכי נחשקת לרווקים ועד עיר החוף הטובה ביותר. הנתונים האלה כבר לא מפתיעים אף אחד. זה אפילו לא מרגש. אנחנו מזמן כבר על המפה, ומזמן אנחנו יודעים את זה.

מדינת ישראל היא לא המקום הכי מטורף לחיות בו. ממש לא. ובכל זאת כל מי שחי פה מרגיש שהוא במקום הכי מטורף בעולם. כיבוש מתמשך, טירוף בכבישים, לחץ, לחץ ועוד קצת לחץ. יש הרבה דברים רעים להגיד על החיים פה. על האופי הישראלי בכלל. הישראלי המתלהם, התזזיתי, החסר מנוחה. אבל אם יש מקום שבו האופי הזה בא ממש טוב זו התרבות המדהימה שיש פה. בתל אביב הטירוף הופך לצורך לטרוף את העולם. הפקקים, הצפיפות, ה-24 שעות – כל אלה הופכים אותה למטרופולין הכי מגניב שיש.

יש עוד סקרים עולמיים, חשובים לא פחות ואולי אף יותר, שנוגעים לאושר, לחיי משפחה, לרווחה כלכלית. בהם, לצערנו, ישראל עדיין במקומות הנמוכים ביותר. ואולי בגלל זה הצורך שלנו לחגוג את השפיות איפה שאפשר הוא חזק יותר מבכל מקום אחר. לסגור עסקים בשבת זה לסגור את האופציה לשפיות הזאת. לקנות אוכל בשבת זה אקט תרבותי לא פחות מללכת לסרט בשבת בצהריים. בחיים בהם עובדים כל היום, מנסים לבלות קצת בלילה, או לפחות לקבל קצת שקט, עם בני הזוג, חברים או אפילו עם החתול, קניות בשקט של שבת בבוקר זו כמעט חוויה רוחנית. 

הקפה של הבוקר בבית הקפה השכונתי בשבת, הסרט בצהריים, הבילוי בג'ימבורי עם הילדים –  כן, מצד אחד כל אלה צרכניים ביותר, אבל מצד שני, זה לא שחוק כזה יעורר מהפכה בתרבות הצריכה. זה שבתי עסקים פתוחים בשבת לא מונע בילוי בים, נסיעה לפיקניק או סתם הליכה בשדרה. ובינינו, הרי זו לא הסיבה האמיתית לניסיון הזה וזו גם לא תהיה תוצאתו. וברור שיש גם צד חיובי בסגירת עסקים בשבת, אבל העניין העקרוני שעומד מאחורי זה, החופש התל אביבי הזה והזכות שלנו ליום אחד בשבוע שאין בו כלום אבל יש בו הכל, עולים על הכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ