מתגלגלים בסקייטפארק החדש בעיר

במקום לדחוק מהמרחב הציבורי את הסקייטרים הצעירים הרוכבים ברחבי העיר וייתכן ומהווים הן לעצמם והן לסביבתם סכנה, אגף הנוער והצעירים בעיר העניק להם מקום בו הם יכולים להתפתח ולפתח את ספורט הסקייטרים הפופולארי כל-כך בעולם

רלי הופשטטר-סבג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפני מספר שבועות הבחנתי שאת מקום הפועלים במתחם הסקייטפארק החדש בראשון, תפסו נערים צעירים רכובים על סקייטבורדים וגלגיליות. אי אפשר היה לפספס את התאורה החזקה המאירה את הפארק בשעות הלילה ואת רחש הגלגיליות על הבטון החלק החל משעות אחר-הצהריים. "העיר החליטה לתת את המקום לתופעת הסקייטרים." הסבירה לי דפנה כרמי-שקורי, מנהלת אגף נוער וצעירים בחברה העירונית. ועל כן הלכתי לבדוק את התופעה החדשה.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

בשעה 23:00 ביום שישי בערב פגשתי את יותם פרץ (27), רכז נוער ומנהל הסקייטפארק החדש בראשון. יותם, סקייטר ותיק בעצמו, מכיר כל נער המגיע לפארק בשמו הפרטי. גם הם מכירים אותו משנים רבות של רכיבה ברחבי בעיר ולכן טבעי היה שיהפוך, עם הזמן, לרכז נוער בסקייטפארק החדש שהקימה העירייה. "יש פארקים בכל מיני מקומות בארץ ועכשיו גם בראשון" הוא מספר לי, "בחודש האחרון היו פה מכל רחבי הארץ". ואכן בשעה מאוחרת זו של היום ניתן לראות נערים צעירים ובוגרים רוכבים הלוך ושוב בתוך הבריכות, קופצים על הרמפות ומבלים במרחב שמספק להם את היכולת לרכוב בבטחה וללא הפרעה לציבור. בכניסה למקום מוצב שלט גדול ועליו כללי המקום. יותם מסביר לי על חלקם: "המקום מיועד לסקייטבורד ולרולרבליידס בלבד. לא לאופניים וקורקינט משום שהם שוברים את הבטון. מעבר לזה – מדובר בכללים מאוד בסיסים - לשמור על נקיון המקום, לא לאכול בתחומו, ובתוך הבריכות -  לרכוב אחד אחד, לתת כבוד אחד לשני, לא לדחוף וכדומה." אי אפשר לפספס את התאורה החזקה המאירה את הפארק בשעות הלילה ואת רחש הגלגיליות על הבטון (צילום: רלי הופשטטר-סבג)

כששאלתי על מטרת המקום, יותם השיב שמעבר לפארק בטוח לרכיבה ישנה מטרה אף גדולה יותר. "נכון להיום הקמנו שלוש קבוצות נוער בגילאים – 13-15, 15-17 וקבוצה נוספת שמתגבשת בימים אלה היא של חיילים וחיילים משוחררים. הרעיון הוא שהם יגיעו בזמנם הפנוי כדי לתרום לקהילה – במתנ"סים, בבתי אבות וכולי. כבר עכשיו התחלנו לעבוד עם הקבוצות, הוצאנו למשל חולצות כדי שירגישו שייכים ואת שתי הקבוצות הראשונות כבר רשמתי לתחרויות. אחת המטרות היא גם לדאוג לנוער, לתעל את הזמן שלהם, לספק להם פעילות אחרי בית-הספר. אורי (מדריך נוער בפארק) ואני מנסים לעזור להם להשיג ספונסרים כדי שיקבלו מימון להשתתף בתחרויות וכך לקדם את הספורט הזה בראשון לציון ובארץ בכלל. אנחנו מתכננים להחזיר משהו שהיה פעם "סטריטדוג" – תחרות פתוחה שאנו מתכננים לעשות בקיץ."מתגלגלים בביטחה (צילום: רלי הופשטטר-סבג)

מעבר לסקייטפארק החדש, כבר היום ניתן לראות כי מאחורי הפארק עובדים על מבנה שיהווה מרכז נוער ובו מתוכננים להתקיים חוגים רבים וביניהם גם חוגי סקייט, הכנה לצה"ל, ציור, צילום, מחשבים ועוד. "מבחינת הסקייטפארק המיקום מדהים",  מוסיף יותם,  "הוא נמצא בין תחנת הרכבת לתחנות אוטובוס רבות. מה גם שאנחנו מוקפים בהמון בתי ספר ואחרי שעות הלימודים הנערים מגיעים לפה ואנו עובדים על התכנונים שלנו – שיעורים, סדנאות, לתת להם אחריות. כשיהיה לנו את המתנ"ס אנחנו נעשה פה קורסים, אולי קייטנה בקיץ, סדנאות, שיעורים אחד על אחד".  עד אז המקום פועל באמצע השבוע בין השעות – 16:30-23:00 ובשבת מ- 12:00-00:00. שעות הפתיחה מתוכננות כך שלא יפריעו למהלך שעות הלימודים וכדי שלא לפתות נערים להעדיף להגיע לפארק במקום להגיע לבית-הספר.ניכר כי  אגף הנוער והצעירים בעיר איתר את הבעיתיות וטיפל בה – במקום לדחוק מהמרחב הציבורי את הסקייטרים הצעירים הרוכבים ברחבי העיר וייתכן ומהווים הן לעצמם והן לסביבתם סכנה, הוא קיבל אותם ואף העניק להם מקום בו הם יכולים להתפתח ולפתח את ספורט הסקייטרים הפופולארי כל-כך בעולם. נכון להיום הסקייטפארק עדיין בהרצה כשהפתיחה הרשמית עתידה להתקיים בסוף חודש מאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ