השבוע בתל אביב: פסטיבל שתמשרה ואירועי יום העצמאות

וגם: כנס הקומדיה השנתי בסינמטק, שוק יד שניה בסטודיו נעים, שרים בכיכר בערב יום הזיכרון, מטס יום העצמאות בנמל תל אביב, מיניפסט בגני התערוכה, מסיבת רחוב בטאפאס אחד העם ועוד

ספיר יעקב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספיר יעקב, עכבר העיר

» אירועים בתל אביב - המדריך המלא» מסיבות יום העצמאות 2013 בתל אביב - המדריך המלא» במות בידור ביום העצמאות - המדריך המלא» יום העצמאות 2013 - לכל האירועים והמידעיום חמישי - 11.4

לקראת יום העצמאות ה-65, תתקיים במוזיאון ארץ-ישראל תערוכת צילומים המוקדשת לארץ נהדרת, שתסכם עשר עונות של תכנית הסאטירה המצליחה. התערוכה, אותה אוצר הצלם אלדד רפאלי, תביא את סיפורה של התכנית מבעד לעדשתם של מבחר צלמים שליוו את ההפקה מאחורי הקלעים לאורך השנים, ובהם גם אנשי הצוות והשחקנים עצמם. היא תחשוף בין היתר את הכוכבים מתחת לאיפור וגם את הרגעים הפחות זוהרים שלא מגיעים אל המסך. בנוסף, תוצג תמונת מחזור של שחקני ארץ נהדרת לדורותיה, שצולמה במיוחד לכבוד התערוכה. כוכבי התכנית בעבר אורנה בנאי, דב נבון, אסי כהן, ערן זרחוביץ' ומאור כהן יצטרפו לצורך הצילומים לאייל קיציס ולחברי הקאסט בעונה הנוכחית: אלי פיניש, מריאנו אידלמן, טל פרידמן, עלמה זק, יובל סמו, שני כהן, רועי בר נתן, ירון ברלד וליאת הר לבתערוכה: "יש לנו ארץ", עד ה-24.4, מוזיאון ארץ-ישראלעלמה זק. מתוך התערוכה "יש לנו ארץ"וגם: בית הספר הירושלמי לקולנוע סם שפיגל יגיע לראשונה לסינמטק תל אביב ויקיים בו את הכנס המסורתי שלו. 35 קומיקאים, כותבים, שחקנים, אנשי אקדמיה, תרבות ורוח, יחד עם ראש העיר רון חולדאי – ישתתפו בכנס "הקומדיה הקולנועית", שיפתח את אירועי חגיגות 40 שנה לסינמטק.זהו הכנס החמישי שמקיים בית הספר תחת ניהולו של רנן שור, אשר מעמיד מדי שנה במרכז הדיון והשיח הקולנועי נושא קולנועי מרכזי. המשתתפים מגיעים מתחומי יצירה ועשייה מגוונים. 15 דקות יועמדו לרשות כל דובר, שיציג את הסצנה הקומית הקולנועית או הפרסונה הקומית שבחר או יעמיד תגובה אומנותית.» כנס הקומדיה השנתי, 10:00-20:00, סינמטק תל אביב, הכניסה חופשיתגם גורי אלפי מדבר על הקומדיה הקולנועית (צילום: מוטי קמחי)ועוד: מרתון חלל פתוח יתקיים לאורך סוף השבוע (11-13.4) בגלריה P8. במסגרת המרתון הגלריה תעמוד לרשות כל מי שירצה להשתמש בה לכל מטרה. אין צורך בתיאום מוקדם ובהגשת הצעה מראש, ואפשר להשתמש בחלל לכל פעולה, תצוגה או פעילות בתנאי שלא יפגע בבריאות הציבור ושלמות הגלריה.

כל התיאומים בין הפעילויות השונות ייעשו במקום, במשא ומתן ישיר בין המעוניינים להשתמש בחלל. המשתמשים בחלל יהיו אחראים לפנות כל חפץ שהובא או נוצר במהלך המרתון עד יום ראשון 14.4. לנציג הגלריה שמורה הזכות לעצור כל פעילות בכל רגע. החלל יהיה פתוח למבקרים שיצפו במתרחש בשעות הפתיחה המיוחדות למרתון.» מרתון חלל פתוח, 18:00-23:00, גלריה P8, הכניסה חופשית

חלל גלריה P8, מבט מבחוץ (צילום: גלריה P8)

ועוד: הצמד TYP של עברי לידר וג'וני גולדשטיין יארחו במופעם את הזמר הים תיכוני עומר אדם, איתו שיתפו פעולה לאחרונה בהקלטת הסינגל החדש "משוגע".» TYP בהופעה, 22:00, מועדון התיאטרון, מחיר: 149 שקלים

מארחים את עומר אדם בהופעה. TYP (צילום: נועה מגר)

ועוד: מרכז רבין בתל אביב מזמין את הציבור לערב הגות ושירת רבים לציון יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה ויום העצמאות. האירוע יתקיים בהשתתפות להקת "זקני הכפר" בהרכב אינטימי. יש להזמין כרטיסים מראש בטלפון: 03-7453322

» יום הזיכרון: ערב הגות ושירה, 20:00, מרכז רבין בתל אביב

יום שישי - 12.4 ברוטשילד 12 יפתח הפסטיבל החד יומי שְתֶמֵשְרֵה, בו יופיעו במשך 12 שעות, 12 הרכבים בהופעות שימשכו החל מהשעה 12:00 בצהריים ועד חצות. בין המופיעים השנה: אסתר רדאנקמת הטרקטורבותימזוגטייני פינגרז הצמד Black Bruises של רביד כחלני ועוזי פיינרמן ועוד.

» פסטיבל שְתֶמֵשְרֵה, החל מהשעה 12:00, רוטשילד 12, מחיר: 12 שקלים

תופיע בפסטיבל שכולו 12. אסתר רדא (צילום: יח"צ)

וגם: מיקי מלניק מציג בתערוכה "העתקת סנטרל פארק לגרוס" צילום של קטע מהסנטרל פארק בניו יורק. זהו צילום אחד בלבד, ששוכפל לפי מידות הגלריה, והוא חוזר בלופ לאורך כל החלל, בגובה העיניים. החזרה נותנת לצילום סוג מסוים של עוצמה: הצילום החוזר לאורך כל החלל "מתיישב" בגלריה גרוס כסביבה מועתקת, והצופה מוקף בנוף האורבני. אוצרת: נעמי שלו.

עוד מוצגת בגלריה תערוכתה של נועה רבינר, "מה הסמכויות שלך כאן?", המציגה רישומים וציורים המבוססים על חלומות שלה.» מיקי מלניק: העתקת סנטרל פארק לגרוס, נועה רבינר: מה הסמכויות שלך כאן?, ימי ב'-ג', ה'-ו' 11:00-13:00 עד 14.4, גלריה גרוסהצופה מוקף בנוף האורבני. עבודה של מיקי מלניק

ועוד: מאיר נטיף מציג בתערוכה "זוהר" בגלריה גרשטיין ציורים המתייחסים לעולם הזוהר והדוגמנות של שנות ה-60 וה-70, תקופה של ניצוצות זוהר ראשונים בתל אביב המתפתחת. נטיף גדל ביפו לאמא תופרת, ואל ביתם נכנסו נשות הזוהר של התקופה למדידות ולעיצוב שמלות מיוחדות. נטיף ספג את האווירה, שכיום היא מקור ליצירתו, ועל בסיס זה הוא משחזר את הימים היפים והזוהרים במבט נוסטלגי אך פוקח עיניים.

הציורים המדויקים שמהם מורכבת סדרת העבודות החדשה מבוססים על תצלומים של הדוגמנית בתיה בנדיקט, מי שהיתה אחת הדוגמניות המובילות של התקופה, וגם היתה בת דודתו הבוגרת של נטיף. הריאליזם של נטיף גולש עד היפר-ריאליזם, מפקיע את הדמות מהרקע ויוצר תחושה של זוהר מעל ומעבר למציאות של כאן ועכשיו. נטיף מפנה את המבט למבע המרוחק מעט של הדוגמניות ויוצר עבורן עולם משל עצמן: עולם של יופי מושלם המזכיר את החיפוש אחר היופי הקלאסי של הפיסול היווני. אוצר: חגי שגב.

» מאיר נטיף: זוהר, ימי א'-ה' 11:00-19:00, ו' 10:00-14:00 עד 26.4, גלריה גרשטייןעולם של יופי מושלם. עבודה של מאיר נטיף

ועוד: רותם אבוהב במופע סטנדאפ שלא תרצו להחמיץ - אישי, נשי, חושפני ומצחיק. השחקנית והקומיקאית רותם אבוהב תכניס אתכם לחיים שלה בדרכה האמיתית, המרגשת והמצחיקה עד דמעות. בואו לזהות את עצמכם בסיטואציות מעולם הזוגיות, המשפחה, ההורות והחיים בכלל, והכל דרך נקודת המבט המיוחדת של רותם.

» רותם אבוהב בהופעה, 22:30. צוותא, מחיר: 85 שקלים

מופע עם חומרים חדשים. רותם אבוהב (צילום מסך)

יום שבת - 13.4

בסטודיו נעים יערך שוק יד שנייה בו יימכרו פריטים בעשרה שקלים בלבד, או במאה שקלים. ההכנסות כולן הן תרומה למען מעוטי יכולת ולמען שילובם בסטודיו. פרט לדוכני המכירה יתקיימו שלל הופעות בהם: איתמר ציגלר, סאן טיילור, מאיה דוניץ, קיצו ועוד.

לאור הצלחת שוק "הכל בעשר" בשנים האחרונות, הוחלט לפתוח שוק נוסף לצידו -“הכל במאה”. תוכלו למצוא בשוק בגדים, יצירות אמנות ועיצוב, דברים חדשים ומקוריים של מעצבי אופנה, אמנים ואנשי מקצוע מוכשרים – בעשרה ובמאה שקלים. הזדמנות חד פעמית לרכוש דברים שווים במחיר מוזל, להכיר אמנים ומעצבים חדשים, ובכלל, להכיר אנשים.

רשימת המוזיקאים שיופיעו: קרן דוניץ (באטרינג טריו), רני דר, צביקה פרוש (רומן אמפייר), רני מגידו (פולו), סאן טיילור, נעמיקו (פולו, קיצו) ואיתמר ציגלר (הבלקן ביט בוקס).

» שוק יד שנייה ומרתון הופעות, 15:00-20:00, סטודיו נעים, הכניסה חופשית

יופיע במסגרת שוק יד שנייה ברחבת סטדיו נעים. איתמר ציגלר (צילום: יח"צ)

וגם: מסעדת שיין אנד שארפ משיקה ארוחות עסקיות במהלך סוף השבוע, שיוגשו בימים שישי ושבת בין השעות 17:00-12:00, ויתמחו בשלושה מסלולים מסביב לגלובוס: מזרח אירופה, אסייתי ואמריקאי, אליהם יצטרף גם מסלול צמחוני, כאשר כל אחד כולל מנה ראשונה ומנה עיקרית לבחירה. בין המנות: מרק עוף עם קרפלעך בשר ואטריות פטרוזיליה; דג בורי ברוטב טום יאם ואורז; מבחר מנות הדים סאם של יענקל'ה שיין; המבורגר 250 גר' בקר טחון עם ירקות וצ'יפס; סלט קייל; טורטליני פטריות פורטבלו ועוד. בנוסף מציעה המסעדה גם ארוחת ילדים שכוללת מנה עיקרית לבחירה (שניצלונים עם צ'יפס וירקות חתוכים או ספגטי ברוטב עגבניות ושמנת) לצד גזוז ומנה אחרונה שילדים אוהבים (42 שקלים). »שיין אנד שארפ: עסקיות סופ"ש, ו'-ש' 12:00-17:00, רח' יגאל אלון 65, תל אביב, מחיר: 110 שקלים לסועדשבת שלום. שיין אנד שארפ (צילום: בן יוסטר)

ועוד: נקמת הטרקטור תחגוג 20 שנה לאלבום "מטבח אקוסטי" שיצא בשנת 1993, ונחשב לאלבום המצליח ביותר של ההרכב עד היום. במסגרת המופע ישולבו גם שירים מאלבום הסולו הראשון של ראש הלהקה, אבי בללי, בו שיתף פעולה עם יהודית רביץ והלחין משירי דליה רביקוביץ'.

» נקמת הטרקטור בהופעה, 22:00, זאפה תל אביב, מחיר: 119 שקלים

20 שנה לאלבום "מטבח אקוסטי". נקמת הטרקטור (צילום: עטיפת אלבום)

ועוד: התערוכה "אלברט והנקודות: חדרי קריאה" מציגה עבודות של אמנים בריטים וישראלים המגיבים למושג "חדרי קריאה" מתוך ניסיון להבין את המרחב התרבותי של חלל זה ואף לחתור תחתיו. "חדרי קריאה" הוא מושג בריטי שמתייחס לחללי ספרייה שאינם מאפשרים לשאול ספרים, אלא מאפשרים את קריאתם בחלל עצמו. 

"אלברט והנקודות" היא סדרה של פרויקטים אמנותיים באוצרותה של גלי טימן, אמנית קונספטואלית ואוצרת. על פי דבריה של טימן, את השם אלברט והנקודות, בעל אופי של שם של להקת רוק, היא הגתה תוך כדי שיטוטים באינטרנט שקישרו בין אלברט אינשטיין לבין הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה. משתתפים: לואיס אטקינסון, דן בירנבוים, עדי בצלאל, קארן הארווי, כרמלה וייס, גלי טימן, דביר כהן-קידר, ליאן מודן, אלמה מכנס-קז, שרון פזנר, סטיב פרפקט, יעל רביד ואליסיה שחף.

» אלברט והנקודות: חדרי קריאה, ימי ג'-ה' 17:00-21:00, ו' 10:00-14:00, ש' 11:00-15:00 עד 13.4, גלריה אלפרד כרמלה וייס, תנ"ך מצויר, 2013

יום ראשון - 14.4

אירוע שרים בכיכר 2013 יתקיים בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, במעמד ראש עיריית תל אביב -יפו מר רון חולדאי. את האירוע שהפך למסורת ינחה השנה לראשונה השחקן ליאור אשכנזי שיחליף את המנחה הטקס בשנים האחרונות - יאיר לפיד. ישתתפו בטקס השנה: עברי לידראתניקס, יהודה פוליקרעידן רייכלמשה פרץיזהר אשדותעילי בוטנר וילדי החוץיגאל בשןסיוון טלמורירדנה ארזי וארז לב ארי. בין השירים ישולבו קטעי וידאו עם סיפורי הנופלים המסופרים מפיהם של בני משפחה וחברים.

» שרים בכיכר 2013 - ערב יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, 20:30, כיכר רבין, הכניסה חופשית

ינחה את "שרים בכיכר" בפעם הראשונה במקומו של יאיר לפיד. ליאור אשכנזי (צילום: יח"צ)

וגם: מקום לזיכרון הוא ערב שירי זיכרון ותפילה באווירה אינטימית שיתקיים בערב יום הזיכרון ב"המקום" - מרכז למוזיקה, תרבות ויהדות. בהשתתפות: אביב בכר, אביב נוימן, יהושוע לימוני, יוני גנוט ובני וילנר (בין השמשות), הרב מיכי יוספי, ניצן חן רזאל, עציון מאיר, רועי אדרי.» מקום לזיכרון, 21:00, המקום

יום שני - 15.4

אירוע יום העצמאות המרכזי בתל אביב יתקיים החל מהשעה 21:00 בכיכר רבין : עיריית תל אביב-יפו תצדיע לזוכי פרס ישראל בתחום האמנות והתרבות במופע המרכזי שיכלול את מיטב השירים היפים והמוכרים של גדולי הפזמונאים אשר הפכו לנכסי צאן ברזל  - ולתפארת מדינת ישראל. קליפים מתקופות שונות יוקרנו על מסכי ענק וזיקוקין דינור יצבעו את השמיים. בין המשתתפים: מתי סרי, ולדי בלייברג, עדי כהן, עשרות רקדנים, צעירי תל אביב, להקת התל אביבים ועוד. את הערב יסגור מופע שירה בציבור של "הטיש הגדול", שיארח את עדי כהן, יהודה אליאס וישי לפידות.

האירוע "עצמדודס"  לילדים יתקיים החל מהשעה 20:30 ברחבת המשכן לאומנויות הבמה עם הופעות של  צעירי תל אביב, המופע "טולי בלבולי" בכיכובה של דנה דבורין, כוכבת ערוץ הילדים אליאנה תדהר מהסדרה "גאליס" במופע קצבי עם שירי הפסטיגל ואירוע ריקודי העם "רוקדים עצמאות". האירוע יסתיים עם מופע זיקוקי דינור. בפארק מנחם בגין (פארק דרום) יופיעו בועז שרעבי, סגיב כהן, להקות מקומיות ומטחי זיקוקי דינור החל מהשעה 20:00, בפארק דוידוף שביפו, החל מהשעה 20:30 יופיעו אביהו מדינה ודקלון, שיר לוי, להקות מקומיות ומטחי זיקוקין.» יום העצמאות 2013 - לכל האירועים והמידעוגם: אירועי עצמאות של ארגון "בינה" יתקיימו החל מהשעה 20:00 בשני מוקדים בתל אביב: בהיכל העצמאות יתקיים "אנו מכריזים בזאת! - קוראים מחדש במגילת העצמאות" - לראשונה בהיסטוריה, ישבו אנשי רוח על כסאות מועצת העם ויקראו את מגילת העצמאות. בהובלת: דב אלבוים. בהשתתפות: פרופ' גבריאלה שלו, יבגניה דודינה, שמעון אדף, יועז הנגל, יריב בן אהרון,  גל גבאי, יריב בן אליעזר, רחל עזריה. ב-21:00 יערך לימוד חוויתי של מגילת העצמאות עם המלמדים: ארי אלון ויונה ארזי, יאיר קדר, יריב בן אהרון, אסתי קירמאייר, ערן ברוך, טל שקד.

במרכז הקהילתי נווה עופר יתקיים "טקס הדלקת המשואות החברתי להתחדשות יהודית" - בטקס, שיתקיים זו השנה השביעית, ידליקו משואות האלוף עמוס ידלין, ח"כ עמר בר-לב, ד"ר חנה קהת, אסף זמיר וטל ניצן, האמן יגאל שתיים והפעילה החברתית אורלי פלדהיים. אחרי הטקס תתקיים חגיגה ישראלית עם דוכני אוכל וריקודי עם.

» אירועי יום העצמאות של עמותת "בינה", החל מהשעה 20:00, ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש: 03-5301214מגילה ונגילה. אירועי עצמאות של ארגון "בינה" (צילום: אילוסטרציה)

ועוד: מסעדת טאפאס אחד העם של השף יונתן רושפלד חוגגת את ערב יום העצמאות במסיבת רחוב בעמדת ה-D.J - אביטל ברק; בעמדת המנגל - טבחי הטאפאס עם מגוון שיפודים כמו קלמרי, תמנון, ירקות, פילה בקר, כבדים ועוד (החל מ-20 שקלים למנה); בעמדת הבר - בירה, מרגריטות קפואות, עראק רימונים קפוא ועוד (החל מ-15 שקלים). בנוסף, במסעדה תוגש ארוחת טאפאסים בין השעות 19:30-23:30 במחיר מיוחד של 102 שקלים, שכוללת שני טאפאסים לבחירה, שיפוד לבחירה ולחם עם סלסות.» טאפאס אחד העם: מסיבת רחוב, החל מהשעה 20:00, רח' אחד העם 27, תל אביברוקדים ברחובות. טאפאס אחד העם (צילום: מתן רדין)

ועוד: אירוע מיניפסט עצמאות 2013 הוא מרתון מסיבה אלקטרונית עם שלל די ג'ייז ומפיקים מוזיקלים מכל העולם, ובינהם: גיא גרבר, רוי רוזנפלד, ART DEPARTMENT, DAMIAN LAZARUS, UMEK SUBB-AN. את אירוע המיניפסט יזמו חברי קבוצת "Pan" המורכבת מ-10 יזמים צעירים בגילאי 25 עד 31, ששמה לה דגש להעניק חוויה חד פעמית לחובבי המוזיקה האלקטרונית והטכנו.

» מיניפסט עצמאות 2013, החל מהשעה 22:00, ביתן 1 גני התערוכה, מחיר: 160-250 שקלים

מסיבת אלקטרו לוהטת. מיניפסט עצמאות בגני התערוכה (צילום: יח"צ)

יום שלישי - 16.4

מטס חיל האוויר לכבוד יום העצמאות ה-65 למדינת ישראל הוא מסורת ארוכת ימים המביאה עשרות אלפי אנשים אל קו החוף לצפות במטס המרהיב של חיל האוויר. השנה, חברת אוצר מפעלי ים המנהלת את נמל תל אביב תקיים את אירועי יום העצמאות במקביל למטס , כך יוכלו המבקרים בנמל ליהנות בזמן הממתנה למטס וגם לאחריו. בין האטרקציות: יפוזרו עשרות פינות ישיבה בכחול לבן, יחולקו כובעי טמבל ודגלי ארץ ישראל, תוצג תערוכת תמונות מארכיון הנמל, הילדים יוכלו להצטלם עם דמויות "ישראליות" ברחבי הנמל. לאחר המטס תופיע להקת ה"גרובטרון" ברחבת ארגז החול ותרקיד את המבקרים.

» מטס עצמאות 2013, החל מהשעה 13:00. נמל תל אביב, הכניסה חופשיתיופיעו באירועי מטס יום העצמאות. להקת הגרובטרון

וגם: בחצר "קול ישראל" תתקיים חגיגת עצמאות עם מרתון הופעות של מיטב הלהקות והזמרים ובשידור חי ב-88FM ובטלוויזיה. במקום יתקיימו גם סיורים באולפני הרדיו ובניידת השידור ומפגשים עם שדרני הרדיו. הכניסה חופשית, החל מ 11.00 בבוקר.» חגיגת עצמאות בקול ישראל, החל מהשעה 11:00, רח' ליאונרדו דה וינצ'י 2 , תל אביבועוד: מסעדת האחים חוגגת שנתיים ובהמשך למסורת, האירוע יצוין במסיבת רחוב מבעבעת בצהרי יום העצמאות, בשיתוף החברים הטובים מקזינו סן רמו. בתפריט: פיתות עם קבבים ופרגיות, מבחר בירות, ערק ושאר משני תודעה, והליין אפ לתפארת מדינת ישראל: עלאק לי- קנת' הצעיר יפתח את המסיבה בסט סול מצמרר; סקולמאסטר - עופר טל, איש התפוחים, מעמיס את מרכולת התקליטים שלו על המשאית ומגיע לנגן באוסול, ג'אפה סטייל; מונטי פיורי (לייב!) - בשיא האירוע, הלהקה שהגדירה מחדש את צמד המילים "סן רמו", מרימים חגיגה איטלקית באווירת מעגלי הורה ושלום במזרח התיכון; דניאל קיסלוק - אובר ווייט מאסיבי של תקליטים» מסעדת האחים: מסורת עצמאות, החל מהשעה 12:00, רח' אבן גבירול 8-12, תל אביב, הכניסה חופשיתועוד: עצמאות צהריים תתקיים גם בבר מלכי עם שפע בליינים רעננים, מוזיקה וריקודים. הבר יתקשט תפאורת כחול לבן ובקו מוזיקלי מקפיץ ע"י דיג'יי יוגו, עמרי אנגל וצ'רלי.» בר מלכי: חגיגת עצמאות, 13:30, רח' מלכי ישראל 5, תל אביב, הכניסה חופשית

יום רביעי - 17.4

צעירי תיאטרון יידישפיל חברו יחד למופע יוצא דופן תחת השם "מונולוגים מהקישקע", בבימויו של יוני אילת – שחקן מצעירי התיאטרון, שמביים לראשונה. על הבמה הגיבור הוא האוכל היהודי. לאוכל שמור מקום של כבוד בתרבות היידיש. זהו מסע מצחיק ומרגש בין זיכרונות קולקטיביים. מופע עם הרבה געגוע והומור, טעם וריח. המופע מורכב ממונולוגים מקוריים בעברית (חלקם מתוך רב המכר "שמאלץ" מאת השף וחוקר הפולקלור שמיל הולנד) ושירים ביידיש העוסקים כולם בהווי המטבח. » מונולוגים מהקישקע, 20:00, צוותאגעגוע והומור, טעם וריח. "מונולוגים מהקישקע" (צילום: ינאי יחיאל)

וגם: ספר קהלת, נתחבר על ידי שלמה המלך, החכם מכל אדם, אשר מתמודד בו עם חידות הקיום העמוקות מכל, אך הוא נתפס לעיתים קרובות כספר אניגמטי, הרצוף סתירות פנימיות: האם החיים הם הבל הבלים וסבל או אושר עילאי? האומנם יש יתרון לחוכמה? מהם קשרי הגומלין בין אושר לעושר ומדוע איש אוהב כסף לא ישבע כסף? האם ידיעת המוות יכולה לשמש כמדריך לחיים? ועוד. עם ד"ר חיים שפירא.» קהלת: הפילוסוף המקראי, 20:30, מרכז ברודט לתרבות יהודית, מחיר: 40 שקליםועוד: במרכז התערוכה של חלי מזראי בגלריה קו 16, "וידבר", עומד סרט הנע סביב דמותו של ז'ק אליאס וחשיפת סוד אפל מעברו. עלילת הסרט מתעצבת ונרקמת על פי הפורמט של שעשועון אמריקאי משנות ה-50, "זה הסוד שלי" (גרסתו הישראלית שודרה בשנות ה-70 בהנחייתו של אורי זוהר), שבו נדרשים המשתתפים לחשוף את סודו של אדם שאינם מכירים באמצעות סדרת שאלות. אליאס, המגולל את סודו בפני המשתתפים, מתעמת לראשונה בחייו עם זיכרון העבר ומוסר עדות לאירוע שהיה נוכח בו לפני כ-60 שנה.

הסרט צולם לסירוגין באודיטוריום של המרכז הקהילתי נוה אליעזר ובשדה הפתוח שבפאתי השכונה ונושא אופי של מחזה תיאטרלי מצולם. "וידבר" הוא המשך ישיר לעבודותיה המוקדמות של מזראי, שבהן עסקה בשאלות על שימור, עריכה והעברה של היסטוריה פרטית וקולקטיבית. דרך סיפורו של הנווד ז'ק אליאס מהרהרת מזראי בזהותו ובתפקידו של עד הראייה ובמידת תקפותה והשפעתה של עדות זו על השתלשלות ההיסטוריה. אוצרת: סאלי הפטל נוה.

» חלי מזראי: וידבר, ימי ג' 10:00-13:00, ד'-ה' 17:00-20:00 עד 18.4, גלריה קו 16עבודה של חלי מזראי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ