תעשי לי ילד: כנס פונדקאות ראשון בישראל

מחר ייפתח במרכז הגאה כנס בינלאומי ראשון מסוגו שיעסוק בפונדקאות, הנושא החם של הרגע

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

אחרי שהפונדקאות הפכה לאחד הנושאים המדוברים ביותר בקהילה הגאה בשנים האחרונות (ולוותה גם בביקורת פנים קהילתית לא מעטה), יערך כנס בינלאומי בנושא (יום חמישי, 14.2, 18:30), ראשון מסוגו בישראל, שיתקיים לכל אורך סוף השבוע במרכז הגאה. הכנס, שאליו יגיעו יותר מעשר סוכנויות פונדקאות מארצות הברית וכן נציגי סוכנויות ישראליות, מבקש לסייע לכל אלה החושבים על פונדקאות ולפזר את מסך הערפל סביב התהליך המסורבל והיקר הזה. במהלך הכנס יתקיימו פאנלים וסדנאות שיעסקו בהיבטים הרפואיים, המשפטיים, הלוגיסטיים והכלכליים של תהליכי הפונדקאות; יפגישו את הקהל עם מומחים, נציגי מרפאות ואנשי הסוכנויות השונות; ויאפשרו היכרות ושיחה עם הורים שכבר עברו את התהליך.הכנס הוא יוזמה משותפת של המרכז הגאה והארגון הבינלאומי "Men Having Babies", מסביר מנהל המרכז הגאה יובל אגרט, "כנסים דומים נערכו כבר בארצות הברית ובאירופה, וכעת זה מגיע גם אלינו. הרעיון המרכזי הוא להכיר לקהל המקומי סוכנויות פונדקאות שונות שפועלות בארץ ובעולם, שאת רובן הקהל המקומי אינו מכיר. ריבוי הסוכנויות בארצות הברית, למשל, הביא לכך שכיום פונדקאות שם כבר לא עולה הרבה יותר מבהודו. בכנס נעסוק כמובן גם בהיבטים משפטיים, פסיכולוגיים וכלכליים של הפונדקאות, ונערוך גם קבלת שבת משותפת עם זוגות שהביאו ילדים בפונדקאות ויוכלו להסביר ולענות על שאלות. יהיה אפילו פאנל מיוחד, שקראנו לו 'כוכבית גיור', שיכלול שיח רבנים בסוגיית גיור ילדי הפונדקאות, שהרי הילדים הנולדים דרך פונדקאות בחו"ל נרשמים כחסרי דת".אגרט מוסיף כי כחלק מתוכנית הכנס יחולקו גם מלגות סיוע לזוגות שנמצאים או שיתחילו בהליכי פונדקאות. "המטרה של המרכז הגאה היא לסייע ולהנגיש את השירות", הוא מפרט, "אנחנו לא רוצים רק לעשות כנס מסחרי, אלא גם להחזיר לקהילה. כל סוכנות שמשתתפת בכנס משלמת דמי השתתפות כדי שנוכל לממן מלגות שונות בגובה 40 אלף שקל לזוגות שיבקשו להתחיל בהליכי פונדקאות. נוסף על כך נעמיד דוכן התרמה וננסה לסייע לבני הזוג לירן ויובל כדורי־אלטמן (שאיבדו את כל חסכונותיהם בניסיונות שנכשלו להביא ילד ופתחו באחרונה בקמפיין גיוס כספים למטרה זו, הכולל סרטון יוטיוב שקיבל כבר עשרות אלפי צפיות; ג"א) להגשים את מטרתם".האם בכנס תיגעו גם במאבק שמתקיים לגבי פונדקאות לזוגות חד מיניים בארץ? "לא ניגע בכך ישירות, אבל המרכז הגאה עוסק בנושא הזה בצורה שוטפת. חשוב להדגיש שעניין הפונדקאות לא מסתכם רק בהליך עצמו, אלא כולל גם סחבת ברישום הילד בארץ, בהליכי אימוץ על ידי בן הזוג השני וכו'. לצד כך, אין ספק שאנו מייצרים פה מציאות חדשה – יותר ויותר משפחות מתעניינות באופציה של פונדקאות. לדעתי הפונדקאות נעשתה רווחת יותר מאשר הורות משותפת. אני חושב גם שהיום, יותר מבעבר, לאנשים חשוב קודם להיות בזוגיות יציבה, ומתוכה לצאת לדרך של הקמת משפחה והבאת ילדים".כולל מלגות סיוע. כנס הפונדקאות הבינלאומי (צילום: זיו שדה)

לעזור לעוד חבר'ה ד"ר גל וגנר־קולסקו מהמרפאה הגאה בגן מאיר ייקח אף הוא חלק בכנס. וגנר־קולסקו ישתתף בפאנל מומחים במושב הפתיחה וינחה סדנה שתעסוק בסוגיות הרפואיות של הליך הפונדקאות, שבה יתארחו גם רופאי פוריות מהמרכזים השונים, שיסבירו על התהליכים הרפואיים ועל טיפולי ההפריה המגוונים. "תהליך הפונדקאות הוא ארוך וסבוך", מפרט וגנר־קולסקו, "הוא כולל המון היבטים, חלקם ברורים לכולם וחלקם מתגלים רק תוך כדי התהליך. הוא מכיל מרכיבים רגשיים של ההורים המיועדים, של תורמת הביציות ושל הפונדקאית - תהליכים רפואיים ופסיכולוגיים, לצד היבטים משפטיים סבוכים מאוד בארץ ובחו"ל. לדעתי, מרכיבים שונים שיודעים עליהם מראש יכולים לקבוע את הצלחת התהליך כולו. הכנס יעניק מידע רב על התהליכים השונים ויאיר נקודות לגבי ההבדלים בין מדינות שונות ובין סוכנויות שונות. אני, באופן אישי, אציג כמה נקודות הקשורות לפן הרפואי של התהליך. אתייחס להכנות הרפואיות שצריכות להיעשות על ידי האבות המיועדים ולמרכיבים רפואיים חשובים שרצוי לדעת על תורמת הביצית ועל הפונדקאית. אני מתכוון גם לגעת בקצרה בתהליך הפריון עצמו ובתהליך ההריון ומעקב ההריון כפי שהוא מתבצע בארצות הברית, בשונה מבארץ".אחד המיזמים החדשים שיוצגו בכנס הקרוב הוא מיזם בשם מימון פונדקאות, שמציע לאלו החושבים על פונדקאות מבחר כלים כלכליים למימון ההוצאות הגבוהות הכרוכות בתהליך - הלוואות בתנאים נוחים, משכון נכס קיים וכו'. מאחורי המיזם החדש עומדים אוהד רוט, יועץ פיננסי ומומחה למשכנתאות, ורונאן קפלן, אב גאה לתאומות מהודו. "אני ואוהד רקמנו את המיזם הזה בזמן שהייתי עם בעלי אריק בהודו, לסיום הליך הפונדקאות שלנו", מספר קפלן, "הבנות שלנו, נינה ושירה, נולדו יומיים לאחר שנחתנו בהודו, אבל הביורוקרטיה אילצה אותנו להישאר שבועות רבים במומביי. את אוהד אני מכיר זמן רב והוא ייעץ לי כלכלית במימון ההליך שלנו, והיה לנו רצון לפתוח יחד משרד ייעוץ כלכלי לגייז. הומואים לוקחים על עצמם התחייבויות כלכליות אדירות כדי להגשים את חלום הפונדקאות, וזאת בלי לקבל ייעוץ מידי מומחה. שנינו בנינו יחד דגם מסוים שיכול לסייע להומואים בתהליך הפונדקאות, ואנחנו נלמד אותם גם להיעזר בצורה אופטימלית בהורים, הסבא והסבתא המיועדים, שישמחו מאוד לקבל נכדים חדשים למשפחה. יש משהו מרגש בידיעה שאתה יכול לעזור לעוד חבר'ה להפוך להורים. טיפלנו עד היום בחמישה מקרים, והזוג הראשון כבר חתם על חוזה מול סוכנות הפונדקאות. אני לא יודע מי התרגש יותר ביום החתימה – אנחנו או בני הזוג".

הכנס הבינלאומי לפונדקאות יתקיים בימים חמישי-שבת 16.2-14.2, במרכז הגאה. מחיר: 110-60 שקלים (כניסה חופשית למושב הפתיחה ביום ה'). » ללוח הזמנים המלא ולרכישת כרטיסים: gaycenter.org.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ