כשהוודקה נגמרת: סצנת חיי הלילה הרוסית דועכת

מדוע פופולריות הסצנה הרוסית נמצאת בדעיכה, ומה יכול להפיח בה חיים אם בכלל?

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

די.ג’ייז מחו”ל, מופעי פירוטכניקה, סלקציה קשוחה, כרטיסי כניסה VIP ודרס קוד - כל אלו היו המאפיינים של חיי הלילה של דוברי הרוסית בעיר. בזמן האחרון בועת המועדונים הרוסית מאבדת אוויר ויורדת מתהילתה. אבל רק לפני כמה שנים היא היתה סצנה מפוארת ביותר.

» לילה עם הדורמן של רחוב אלנבי» עכבר מיקסים: ג'וי עוברת לקדמת הבמההסצנה הזו פרחה בזכות העלייה הגדולה מחבר העמים בשנות ה־90, ותפסה תאוצה עד כדי כך, שנוצרה סוג של רוסיה הקטנה בתל אביב. צברים אולי לא הורשו להיכנס למסיבות הנוצצות, שהתקיימו במועדונים כמו הקסטל 11, הדום, ווקס רבולושיין, קולוסאום ועוד, אבל הן משכו אליהן מדי שבוע אלפי עולים חדשים מכל רחבי הארץ, שאת פניהם קיבלו ברוסית מדוברת הברמנים, הסלקטורים והמלצרים. “המועדונים התאפיינו בפאר ועיצוב. תנאי הסלקציה באו לידי ביטוי באיסור כניסה עם נעלי ספורט או כובעים. בנות היו מגיעות עם שמלות ערב והמוזיקה היתה פשוטה ועממית”, נזכר ג’ניה אידלננט, לשעבר מנחה ערבים במועדונים והיום איש יחסי ציבור. הסצנה הרוסית התחלקה לשלוש קבוצות מתחילת שנות האלפיים: מבוגרים בני 26 פלוס, סטודנטים וחיילים. מחיר הכניסה למועדונים נע בין 60 ל־100 שקל ובתמורה היו מקבלים הבליינים תפאורה נוצצת, שירות ברמה גבוהה וכוכבים שהיו מגיעים לארץ במיוחד מחו”ל. “פעם בליין רוסי היה יכול ביום שישי אחד להתלבט אם ללכת לקוסמיק גייט בדום ובין אנטוני פאפא בקסטל 11, וככה המצב נמשך תקופה ארוכה”, אומר אידלננט. עוד ליינים מצליחים היה אפשר למצוא במקומות כמו האומן 17, פאבריק, אפרה, לוקסור, ואן גוך, TLV ו־Fashion. 

אח, אלה היו מסיבות. מועדון הלוקסור, 2006 (צילום: אסף עברון)ירידת הפופולריות של הסצנה לא רק הובילה לסגירתם של רוב המועדונים, אלא גם לירידה באיכות המסיבות. “היום הכניסה היא לרוב חינם או בהזמנת מינימום, התחרות היא מאוד קשה והיחצנים נלחמים על כל בליין”, מתאר אידלננט את הסצנה של שנת 2013. “בשנתיים האחרונות נעלמו המועדונים של החיילים ונשארו רק חלק ממועדוני הסטודנטים. חיילים כבר לא יוצאים למועדונים של הסצנה הרוסית”, מסביר אבי לוין, הבעלים של מועדון Fashion, אחד השורדים האחרונים שמצליח להישאר עם הראש מעל הוודקה.לדברי יחצנים מהסצנה, הקהל המבוגר, בני 26 פלוס, הוא שממלא כיום את המסיבות. “היום יש שלושה מועדונים וכל מיני ליינים של סטודנטים שמאכלסים בימי שישי 2,000 איש בסך הכל. פעם היינו מדברים על קהל של 4,000 איש בכל סוף שבוע”, מתאר לוין את הסצנה שרזתה.הסיבה לחוסר הפופולריות של הסצנה הרוסית בשנים האחרונות היא ההיטמעות של העולים החדשים בחברה הישראלית. הצורך לבלות עם אנשים שמדברים רוסית, כך עולה בשיחות, כבר לא קיים אצל הבליינים הצעירים. “זה דור שנולד וגדל בארץ. הם התערבבו עם המגזר הישראלי והיום הם מבלים במסיבות נוער רגילות. ההורים שלהם כבר מדברים איתם עברית בבית”, אומר לוין ומסביר שהגרעין שעדיין יוצא לבלות בסצנה הוא של העולים משנות ה־90. “סיבה מספר אחת היא עצירת העלייה”, מוסיף אידלננט, “אין עולים חדשים והמקומיים יוצאים לחיי הלילה התל אביביים השגרתיים. החבר’ה הצעירים שהגיעו בגיל קטן או שנולדו כאן לא מרגישים כבר צורך להיות במועדון של דוברי רוסית”.

היו זמנים גם באומן 17. 2009 (צילום: דודו בכר)למרות ההאטה בשנים האחרונות, העלייה הרוסית עדיין לא נעצרה לחלוטין. בשנת 2011, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלו לישראל 3,678 עולים מרוסיה. אך ב־Fashion לא מתחילים להדפיס הזמנות - אלה לא מהווים מספיק בשר לחיי הלילה התל אביביים ברוח מוסקבה. אחת הסיבות היא הקושי בפרסום המסיבות. “פעם היה מאוד קל לפרסם לדוברי רוסית, היו להם הרבה שכונות. היום גם את העולים החדשים קשה לאתר כי הם עוברים לשכונות רגילות ומתוכם רק עשרות הופכים לבליינים”, טוען לוין.  הקהל, שפעם היה שבוי של הסצנה הרוסית, נכנס לכור ההיתוך הישראלי וממנו המשיך למועדונים של הסצנה התל אביבית. “הסצנה הרוסית נחלשה מאוד”, קובע לירון תמיר, מבעלי מועדון הג’ימי הו והשלאגזאנה, “מה שקרה הוא שלבנות ממוצא רוסי נמאס מהמסיבות הללו ולכן הן התחילו לצאת למקומות אחרים. וכמו שכולנו יודעים, אחוז בנים גבוה מדי במסיבה לא מחזיק מעמד”. “היום ניתן לראות שבקרב הבליינים הישראלים יש מספר גבוה של בנות ממוצא רוסי”, מוסיף לוין, “יחצנים ישראלים מתגאים בהן, ואפשר לשים לב שבתמונות של המועדונים רואים בעיקר אותן”. כנראה שרק עלייה נוספת מברית המועצות תפיח חיים בסצנה הקרירה, או שהיא תישאר אנקדוטה בסיפורי ההוללות של אבא ואמא. “בתוך חמש שנים סצנת המועדונים הרוסית תיעלם מישראל”, צופה לוין, “היא תצטמצם לברים קטנים עם אופי רוסי”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ