אני כסף ורוד: הכלכלה הוורודה מגיעה לתל אביב

יוזמה חדשה מכתירה את פברואר כחודש הכלכלה הוורודה בתל אביב. לדברי היזמים, מדובר רק ביריית הפתיחה לקראת הפיכתם של הלהט”בים לכוח כלכלי חשוב

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

בארצות הברית ובאירופה המושג “כלכלה ורודה” כבר מזמן הפך לנפוץ ולשגור. באיחור של כמה שנים, יש מי שמנסה להנחיל אותו גם בארץ. קמפיין חדש בשם  "Pink Your Shekels" מתעתד להפוך את פברואר לחודש הכלכלה הוורודה בתל אביב. המטרה: למנף ולחזק את העסקים הלהט”ביים והגיי פרנדלי בעיר ולהגביר את המודעות לכלכה ורודה ולכוחה הצרכני של הקהילה. » פיוס בין תושבי פלורנטין לבעלי הברים» הברים החמים של החורףהמונח כסף ורוד (Pink Money) מתבסס על כוח הקנייה של הקהילה הלהט”בית. התא המשפחתי הגאה נחשב, באופן תיאורטי, ככזה עם יכולות כלכליות חזקות, שכן במקרים רבים (בעיקר כשמדובר בזוגות הומואים) הוא כולל בני זוג עם הכנסה כפולה וללא ילדים. לפי הקמפיין, הכוח הכלכלי הוורוד מבקש להיות גורם שמיטיב עם הקהילה ושמסייע להעצמתה.מאחורי הפרויקט הזה, שיושק מחר (שישי, חצות) במסיבה של ליין ה־FFF של שירזי באומן 17, עומדת קבוצת מילק - קבוצה חדשה המבקשת להפוך למועדון הצרכנים של הקהילה הגאה. הקבוצה חברה לבר אוויטה ולקפה־ביסטרו ג’ודה 177, וכמו כן רשת ויקטורי, אמריקן אפרל, מאקו ואגודת הלהט”ב מעניקות לו חסות. כבר השבוע הופץ הסרטון הראשון שמקדם את הקמפיין, בהשתתפות דמויות מוכרות בקהילה, וסרטון נוסף צפוי לצאת בהמשך. במסגרת היוזמה יופץ במהלך פברואר כרטיס מיוחד וחינמי שיעניק הטבות והנחות בשלל בתי עסק גאים וגיי פרנדלי. את הכרטיס יהיה ניתן לאסוף באוויטה, בג’ודה 177 ובמקומות נוספים, והוא יהיה בתוקף במהלך חודש זה בלבד. יש לציין כי כל מי שיבקש את הכרטיס יקבל אותו (אף אחד לא ישאל על נטייתו המינית), אבל עצם כך שמרבית ההנחות יינתנו בעסקים שפונים בעיקר לקהל להט”בי יעודד צמיחה של המטבע הוורוד.

עם כסף ורוד לא הולכים למכולת. יזמי הקמפיין (צילום: אסנת יהודה)“כלכלה ורודה מדברת על כוח הקנייה של קהילת הלהט”ב”, מסביר אליצור ליאון מקבוצת מילק, “המטרה העיקרית של הקמפיין היא לעורר מודעות בקרב חברי הקהילה לכוחנו הכלכלי ולכך שאם נתאחד ונעבוד יחד נוכל לקדם את המטרות שלנו. כוח כלכלי מוביל לנראות חברתית, ונראות כזו מאפשרת לשנות את סדר היום הציבורי, גם בהקשר הקהילתי”.ואילו הטבות יעניק הכרטיס המיוחד? “רשימת העסקים שישתתפו טרם נסגרה”, מפרט ליאון, “אבל פרט לרשת ויקטורי, שתעניק סל קניות מוזל למחזיקי הכרטיס, יהיו הטבות נוספות בסוכנויות נסיעות, חנויות בגדים, בתי דפוס, אצל קואצ’רים ומסאז’יסטים וגם בעולם חיי הלילה. בנוסף, לאורך החודש ייערכו גם כמה הרצאות בנושא כלכלה ורודה”. ביחס לביקורת אפשרית על כך שהכלכלה הוורודה תיטיב בעיקר עם השכבות החזקות והדומיננטיות בקהילה, בדומה לביקורת שהועברה על קמפיין התיירות הגאה, משיב ליאון כי “העסקים שאנו מעודדים את התמיכה בהם הם כאלה שתומכים בקהילה. אם חברי הקהילה יפרגנו לעסקים גאים, ואותם עסקים יוכלו הודות לכך לתמוך בצורה משמעותית יותר בארגונים גאים, הרי שכולנו רק נרוויח מכך. הכוונה היא שכולנו נשלב יחד זרועות ו’נשאיר את הכסף בבית’, כמו שאומרים. אנחנו לא רוצים לייצר גטו ולסגור את הקהילה, אלא להפך - להוציא אותה החוצה ולהראות לכולם שיש לנו כוח”.אחד מבתי העסק שייקחו חלק ביוזמה הזו הוא קפה טל ושני (ארלוזורוב 23), שיעניק למחזיקי הכרטיס עשרה אחוזי הנחה על כל התפריט. נדמה שגם מהצד של בעלי העסקים יש הסכמה על החשיבות של הנושא. “אני מרגישה ששנים ניסו לעשות דבר כזה למען הקהילה, וסוף סוף הוא אכן מתממש”, מספרת שני גפן, מבעלי המקום, “חשוב מאוד לקדם עסקים בתוך הקהילה. כך גם הלקוחות וגם בעלי העסקים יוצאים נשכרים. זה מה שנותן לנו את הכוח לפעול כקהילה, ונדמה לי שהרבה אנשים חיכו שמישהו יוביל את היוזמה הזו”.יוזמי הקמפיין מבקשים להדגיש כי אמנם הוא מוגבל כעת לחודש בלבד, אך מדובר רק ביריית פתיחה, שתוליד פרויקטים נוספים, תגביר מודעות ותייצר דריסת רגל של הכלכלה הוורודה. “מדיניות התרומה של החברות המובילות לארגוני הקהילה הגאה ברחבי העולם נובעת במידה רבה מהבנתן את כוחה הכלכלי של הקהילה. הן תורמות לקהילה ופונות אליה באופן ישיר, והקהילה צורכת את מוצריהן”, אומר יונתן ונונו, בעלי הליין דונה מרטין ומנהל השיווק של אגודת הלהט”ב, שאף השתתף בסרטון הקמפיין, “לצערנו מרבית החברות בישראל אינן חשופות עדיין לפוטנציאל הכלכלי. חיזוק הקהילה ככוח כלכלי יקדם אותה ואת ארגוניה, והקמפיין הנוכחי מבקש לעשות בדיוק את זה. לכן הוא מאוד חשוב גם לאגודה וגם לי אישית, בתור יזם גאה”.» לפרטים נוספים: milkgroup.co.il.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ