שרון מגנזי

העיתונאית ואשת התקשורת, דנה ויס, תנחה את סדרת מפגשי "שיחות של מה בכך", שיתקיימו החל מיום חמישי (27.12) בבית העם. המפגשים יערכו במסגרת "לגלות תרבות 2013" של הרשות לתרבות ואומנות בראשון לציון ויתארחו בהם הסופר והתסריטאי רון לשם, מר טלוויזיה חיים יבין, העיתונאים אורלי וילנאי וגיא מרוז, התסריטאי רן שריג ובעלת הטור דנה ספקטור וחברת מפלגת העבודה מרב מיכאלי. "כל מפגש הוא זווית אחרת לעיסוק של התקשורת, לתפקיד שלה, לשינויים שחלים בה ולמודל אחר של עשייה", אומרת ויס בראיון לקראת סדרת המפגשים.

המפגש הקרוב עם חיים יבין יתקיים ביום חמישי 27.12, בשעה 20:00, בית העם.» לגלות תרבות 2013: "שיחות של מה בכך"קראתי באחד הראיונות האחרונים עמך שאמרת שעיתונאי צריך להיות הוגן ולא עיתונאי אג'נדה? מה זו עיתונות הוגנת בעינייך?

"האמירה הזו שלי, היא אחת הסיבות שאני רוצה לראיין את אורלי וגיא, שמקדמים לא מעט מטרות חברתיות, ולראות כיצד האג'נדה שלהם מתיישבת עם התפיסה הזאת. אני חושבת שלעיתונאי מותר לקדם דברים שחשובים לו, בכל הקשור לדמוקרטיה ולעוולות חברתיות, למשל. אבל זה לא מעניין כשזה מגיע למצב בו אתה יודע מראש מה הוא יאמר. זה הופך את העיתונות למשעממת".

אוהבת לראות את הקהל בעיניים (צילום: עופר וקנין)

המפגש עם מרואיין בטלוויזיה על המסך לעומת המפגש על הבמה? מה ההבדל ביניהם מבחינתך?

"המפגש באולפן בטלוויזיה הוא סטרילי, ללא תגובת קהל. על הבמה, זו הופעה עם קהל זמין, נוכח ומשמעותי. ניתן לחוש את הויברציות - האם מעניין, לא מעניין, לקבל את התגובות און ליין. המפגש על הבמה יותר חי דינמי נושם וגם מאתגר, כי בקהל רואים את רמת העניין והריגוש. יש גם אימפקט חזק מעצם העובדה שהזרקורים מופנים אליך באולם מוחשך. במפגש על במה, האחריות שלנו לריצוי הקהל היא גדולה יותר, כי מדובר באנשים שטרחו והתלבשו ויצאו מהבית בכדי להגיע במיוחד לאירוע .לעומת זאת, הטלוויזיה היא מדיום של היסח דעת, גם אם היא דלוקה אתה לא יודע אם באמת צופים, אם באמת ממקדים בך את תשומת הלב. אני אוהבת מאוד לעשות מפגשים על במה, אוהבת לראות את הקהל בעיניים".

האם היית מעורבת בבחירת האנשים לסדרת המפגשים "שיחות של מה בכך"? מדוע דווקא הם?

"בוודאי. מעניין אותי כל הקשור לתקשורת על המדינה ומה שקורה בה. כל מפגש הוא זווית אחרת לעיסוק של התקשורת, לתפקיד שלה, לשינויים שחלים בה, מודל אחר של עשייה. מעניינים אותי הזוגות של המדיה החדשה כמו למשל, רן שריג ודנה ספקטור שחושפים את האינטימיות הזוגית שלהם בתקשורת. מעניינת אותי ביותר, מרב מיכאלי, הדרך שבה היא המציאה את עצמה מאז ימי 'אולפן שישי', דרך העשייה החברתית שלה ועד היום כשהיא נכנסה חדורת התלהבות לפוליטיקה. סיון רהב-מאיר היא מודל עיתונות ייחודי, כמי שמהווה גשר בין הקהל החילוני ברנז'אי לקהל הדתי. אורלי וילנאי וגיא מרוז שיש להם מעורבות אינסופית במה שקורה בחברה הישראלית עד שהם לא עושים הפרדה בין החיים הפרטיים למקצועיים, זמינים לציבור 24 שעות ביממה ועדיין שומרים על זוגיות מעוררת השראה". 

מדוע בחרת להצטרף דווקא  לפרויקט הזה? האם להחלטה שלך יש קשר לעובדה שהפרוייקט מתקיים בראשון לציון?

"אני עוקבת לא מעט אחר הנעשה בראשון לציון. מבחינה תרבותית, אני מאוד אוהבת את העשייה הרבה שיש בה שמשולבת בהמון מחשבה ויצירה, לכן שמחתי להירתם לפרויקט".

את מתעסקת בעיקר באקטואליה פוליטית, מה ההעדפות שלך כצופה בתוכניות טלוויזיה?

"אין לי ערבים שלמים של צפייה בטלוויזיה, הצפייה שלי בטלוויזיה היא בעיקר בעקבות הילדים בתוכניות כגון, דה וויס, מאסטר שף, ארץ נהדרת וכמובן חדשות. לעיתים רחוקות, אני רואה סדרות אמריקאיות או בריטיות, בזמני החופשי. אני אוהבת לראות סיפור ולעקוב אחריו".

 איזה עוד חלומות תרצי להגשים בתחום התקשורת?

"אני רוצה להמשיך ללכת בעקבות הלב ובעקבות מה שמעניין אותי. אני תמיד מחכה לראות מה הסיפור הבא, או הדמות הבאה המרתקת שאני אראיין.  העיסוק העיתונאי מספק את יצר הסקרנות האישי שלי למצבים ולסיפורים. סקרנות היא מה שהביאה אותי לתקשורת וגם מה שמשאיר אותי שם. לדעת איך תגיע לאנשים, איך תשפיע".

מעורבות של בעלי אינטרסים, קשיים כלכליים ומיעוט תקציבים, הובילו בין היתר להורדה מהמסך של התוכנית  שלך "פגוש את העיתונות". מה דעתך על כך? 

ויס אינה נעתרת להשיב לשאלה ובחרה שלא להגיב אך תוך כדי שבחים ומחמאות שהרעפתי על התוכנית, היא לפחות אמרה:  "אל תדאגי, היא עוד תחזור."לגלות תרבות 2013 – תכנית מלאה  להזמנת כרטיסים חייגו 03-9537000

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ