עכבר מיקסים: ליברה דיסקוטק נפרדים מהרגאיי

עמרי סמדר ואיתי צור לא ממהרים להספיד את אבויה סאונד אבל מסתכלים קדימה אל עבר העתיד של ליברה דיסקוטק

יוני שרוני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוני שרוני, עכבר העיר

אבויה סאונד הם מוותיקי סצנת הרגאיי המקומית. במשך שנים היו החבר'ה האלה שורפים דאנסים, מימי הסלואו משה מול 30 איש, דרך ימי הליין המוצלח מאוד שלהם בום באנג בקולנוע מקסים, ועד לאירוח אמנים גדולים מחו"ל בבלוק, אין ספק שהם מיקמו עצמם כסאונד חשוב ומשמעותי. ופתאום קם אדם ומתחיל למצוא עצמו בשדות מוזיקליים זרים. עמרי סמדר - סמאדיקריס בשבילכם, אם אתם עדיין שם מימי הדאבפלייטס - החל לנגן בעיר בשנה האחרונה תחת השם ליברה דיסקוטק.

» עכבר מיקסים: עם ManBoyChild» עכבר מיקסים: עם די.ג'יי קין» עכבר מיקסים: עם ברק שניידר"האמת שכל עניין הליברה דיסקוטק התחיל מהצורך שלי ושל איתי צור שמנגן לצדי למצוא שם אחר שתחתיו נוכל לנגן חומרים שלא קשורים מוזיקלית למה שהיינו עושים באבויה", מספר סמדר, "בהתחלה הסטים שלנו היו מאוד פריסטייל, אבל תוך כדי ההיפרדות מהרגאיי־דאנסהול זה התחיל להיות מכוון יותר להאוס, לדיסקו, ובאופן כללי לדאנס מיוזיק אמריקאי־שחור".תחת ליברה דיסקוטק אתה גם יוצר מוזיקה מקורית משלך."נכון. כרגע קורים כל מיני דברים תחת השם הזה, יש לנו גם חברה למוזיקה לאירועים שנקראת ליברה מיוזיק וגם הדברים שאני יוצר קורים תחת הטייטל הזה. אבל אני חושב שבקרוב ייווצרו הפרדות יותר ברורות ונכונות בהקשר הזה, ובטח אתחיל לפעול גם תחת שמות נוספים".אז אתם בעצם קוברים את אבויה סאונד?"אבויה עדיין קיימים, אם כי במתכונת שונה מבעבר. מי ששומר על הגחלת ומתחזק את זה כרגע זה אני ודני קיור. רגאיי מיוזיק זו אהבת נצח ואני תמיד אהיה מחובר לתרבות הזאת במידה כזו או אחרת, אבל אני בהחלט לוקח הרבה פחות גיגים בתור אבויה מבעבר. התשוקה נמצאת כרגע בשדה מוזיקלי אחר, וזה מאוד קשה להשקיע במידה שווה גם בליברה דיסקוטק וגם באבויה".היה בך חשש מאיך כל העניין יתקבל?"לא. אני מעריך אנשים שדבקים באותו דבר במשך שנים. אצלנו התעורר הצורך לגדול למקום חדש, כי הסקרנות המוזיקלית שלנו לא באמת יודעת שובע. ואם מצאתי מקום כזה אלך אליו, בלי לחשוש ממה יגידו החבר'ה שמכירים אותי מדאנסים של אבויה".

לא מספידים. עמרי סמדר (צילום: אייל זלצברג) ואיתי צור (צילום: תום ברטוב)זה לקחת כמה צעדים אחורה ולהתחיל את הכל מחדש."זה לגמרי להתחיל מחדש ויש בזה המון קסם, כי אני לומד המון, כל הזמן. מצד שני, זה בהחלט שינוי פאזה ושיעור טוב בטיפול באגו. פתאום אתה נחשף לסצנה הרבה יותר מסועפת ממה שהכרת, עם הרבה יותר תקליטנים ומאוד תל אביבית. כלומר, המוזיקה שאנחנו מתקלטים עכשיו לא מתנגנת מחוץ לעיר - בניגוד לרגאיי, שאין מקום בארץ שאבויה לא ניגנו בו. הלוואי שכל הקהל שלנו מהרגאיי־דאנסהול היה ממלא עכשיו כל גיג של ליברה דיסקוטק ושובר את המקום כמו בימים הטובים, אבל זה באמת משהו אחר. חוויה אחרת, טכניקת תקלוט אחרת, תפיסה אחרת של סט".אז לאן אתה לוקח את כל עניין היצירה האישית?"אני בעיקר רוצה להמשיך ולגבש את הזהות המוזיקלית שלי. אני אוסף חומרים וכותב מוזיקה חדשה, מתכנן כמה ריליסים בעתיד הקרוב, אבל לוקח את הזמן ולא ממהר לשחרר. אני רוצה להתמקד במוזיקה מקורית ולא בשעשועי אדיטים וכל מיני כאלה, שזה נחמד אבל לא יותר מזה. חוץ מזה אני עובד עם יותם אבני על פרויקט מגניב שהתחלנו ממש לא מזמן".אז מה צופה העתיד של ליברה דיסקוטק?"הוויז'ן זה ללכת לכיוון של מוזיקה מקורית ושל לייב סט, ולהתחיל להכניס פנימה את שאר היכולות שלנו כמוזיקאים - אני הרי פסנתרן ואיתי מתופף/פרקשניסט. הרעיון הוא ליצור מסיבה שתכיל חומרים שלנו עם נגנים לייב, אבל לא ג'אם במובן הקלאסי של המושג, אלא ממש הופעה עם קטעים בנויים ומחשבה. זה דורש עוד הבשלה, אבל זה יקרה". אז מה הכנתם לנו?"בסט יש בעיקר וייב אופטימי וחם, תנועה בין הדיסקואידי להאוס עם גרוב עמוק ולצלילים שחורים אחרים כמו ג'אז, סול ואפרו־לטין. בגדול זה סול. זה מבחינתי החוט המקשר - תערובת של טיונים שאנחנו אוהבים וניסיון לתת תשובה לשאלה המתבקשת של מי שיאזין: 'מה אתם מנגנים?'".

24-Libra Discotheque by "City Mouse" Magazine Mixes on Mixcloud

Jazzanova - "Dance The Dance (Atjazz Remix)"2. Motor City Drum Ensemble - "Raw Cuts 2"3. Moodymanc - "Father (Rick Wade Daddy's Disco Mix)"4. Roy Ayers & Bah Samba - "Positive Vibes"5. Bobby Thurston - "You Got What It Takes (Edit)"6. Selected Works - "Uncle Sam (Mousse T Funky Fader's Dub)"7. Rocket - "People (Jeno's Stormy Weather Mix)"8. Dennis Ferrer - "Transitions"9. Homework - "Rally Racquet Club (Oliver $ Remix)"10. Michel Cleis - "Mir A Nero"11. Storm Queen - "It Goes On"12. Motor City Drum Ensemble - "Breath Control"13. Iz & Diz - "Mouth (Brad Peep's Remix)"14. Chez Damier feat. Leroy Burgess - "Your Love (Harley & Muscle Deep Vocal Mix)"15. Mario Biondi - "This Is What You Are (Dim's Housing the Jazz Remix)"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ