שוטרי הכפר: יום הזיכרון הטרנסג'נדרי בסימן הבורות המשטרתית

אירועי יום הזיכרון יוקדשו השנה למאבק באלימות המשטרתית כלפי הקהילה

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

גם השנה, כבכל שנה מאז 2001, יצוין ב־20.11 יום הזיכרון הטרנסג'נדרי הבינלאומי המבקש לזכור ולהזכיר את קורבנות האלימות הטרנסופובית ולמחות עליה. יום זה נקבע במקור לזכרה של ריטה הסטר, אשה טרנסית שנרצחה בברוטליות בדירתה בבוסטון בנובמבר 1998.

» פרויקט גיוס כספים חדש לטרנסג'נדרים» הליינים הלוהטים של תל אביב» הברים הכי טובים שאתם לא מכירים

השנה יעמדו אירועי יום הזיכרון הטרנסג'נדרי – שיתקיימו השבוע (שבת 24.11) במרכז הגאה שבגן מאיר - בסימן המאבק באלימות המשטרתית כלפי הקהילה הטרנסית, ויכללו הפגנה מול תחנת המשטרה לב תל אביב ברחוב דיזנגוף (18:00), צעדת לפידים אל המרכז הגאה (19:00) וטקס מרכזי שיתקיים שם (20:00). כל האירועים האלו, אגב, מאורגנים באופן התנדבותי מלא מצד חברי וחברות הקהילה הטרנסית והג'נדרקווירית.  "השנה עלה מספר מקרי האלימות הפיזית והמילולית מצד משטרת ישראל נגד א/נשים מהקהילה הטרנסית, וגם באחרונה אנחנו ממשיכים לשמוע על יותר ויותר מקרים כאלו", מספרת בר יצחק אדן, ממארגני האירוע, "טרנסיות רבות שמגיעות למשטרה בכדי להתלונן על תקיפה שעברו מוצאות את עצמן מותקפות בשנית על ידי השוטרים, בין שמדובר בהתבטאויות טרנספוביות שמופנות כלפיהן ובין שמדובר בהטרדות מיניות ובשאלות אינטימיות שאינן קשורות לנושא התלונה. רק לפני כמה שבועות אשה טרנסית מאופקים הותקפה, וכשהגיעה למשטרה בכדי להגיש תלונה היא זכתה ליחס לא נעים וחסר רגישות מצד השוטרים. המקרה הזה הוא אחד מני רבים שקרו רק בשנה הנוכחית. על חלק מהמקרים נוכל לשמוע בזמן ההפגנה שנקיים במהלך אירועי יום הזיכרון הטרנסג'נדרי מול משטרת דיזנגוף, שבה נבקש למחות על היחס המזלזל של המשטרה כלפינו. המסר שלנו הוא שזכויות טרנסג'נדרס אלו זכויות אדם".אדן מוסיפה כי המשטרה אינה הגוף היחידי המתנהל בצורה טרנספובית ומזלזלת, וכי כמעט כל פנייה של טרנסג'נדרס לגוף ציבורי מזמנת יחס משפיל. היחס הזה מצטרף, כמובן, לאפליות נוספות שעמן נאלץ הציבור הטרנסי בארץ להתמודד, כגון אפליה בתחומי התעסוקה והדיור. "בעקבות האירועים הללו", מספרת אדן, "החלו כמה מחברי הקהילה הטרנסית והג'נדרקווירית במגעים עם משטרת ישראל בבקשה להעביר לשוטרים שיעורי מין, מגדר ומיניות, וכך להעלות את המודעות שלהם לקהילה שלנו".לדבריה של אדן, הקהילה הטרנסית מתפתחת ומתחזקת משנה לשנה. "אנו מקיימים פגישות מעצימות ומפגשים חברתיים, וגם הקהילה הווירטואלית היא מקום נפלא שניתן למצוא בו מידע, חברה ותמיכה", היא מסכמת, "הנוער הטרנסג'נדרי והג'נדרקווירי מגיע לאירועים השונים ורוצה לקחת בהם חלק, ולכן אני יכולה להבטיח שהשנה הולכת להיות שנה פורייה מבחינת הפעילות החברתית בקרב הקהילה הטרנסג'נדרית והג'נדרקווירית, גם באירועים מעצימים ושמחים".

» יום הזיכרון הטרנסג'נדרי. שבת 24.11, 18:00 (הפגנה מול תחנת המשטרה לב תל אביב, דיזנגוף 221), 20:00 (טקס מרכזי). המרכז הגאה. כניסה חופשית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ