עכבר מיקסים: ManBoyChild יוצא מהחומה

איש ההר ManBoyChild מעניק מבט פסימי מבפנים על הסצנה הירושלמית, אבל גם סט שישפר את המצברוח של כולם

יוני שרוני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוני שרוני, עכבר העיר

נהוג לומר שתל אביב היא המרכז התרבותי של ישראל. זה בדרך כלל נכון, אבל לאורך השנים, לרוב מתחת לפני השטח, הדברים היותר מעניינים קורים דווקא מחוצה לה, ורק בסופו של דבר מתנקזים לכאן ונותנים את הטון. האורח השבועי שלנו מגיע מירושלים, שלמרות שמפרידות 40 דקות בינה ובין תל אביב, הקודים שם אחרים לגמרי. יונתן כהן הופה, ברזילאי מסנטה קטרינה שעלה לארץ עוד כתינוק וספג את לחות האבנים, הוא מאן־בוי־צ'יילד - אחד האמנים הפעילים ביותר כרגע בסצנת האלטרנטיב הירושלמית.

» עכבר מיקסים: עם די.ג'יי קין» עכבר מיקסים: עם ברק שניידר» עכבר מיקסים: עם מוסקומן"זה לא כל כך ברור מהי הסצנה האלטרנטיבית הירושלמית", הוא אומר, "אני חושב שהיא עדיין אמורפית. רעות גדולה בין האנשים שעומדים מאחוריה אכן קיימת, אבל התשתית במצב בעייתי. בעבר היו לנו מקומות שאפשר היה להגדיר כמועדונים. היום אין לנו איפה להופיע מול כמות גדולה של אנשים, וכל העניין הסתבך".

ובכל זאת, למרות הקשיים, יש גל יוצרים מרשים שעלה בשנים האחרונות."לטעמי ראשי היצירה הירושלמית כרגע הם כמובן באני און אסיד; האיש שעומד מאחורי הלייבל הולי דאבז, מארקי פ'אנק; גילי דה קיד, איש ה'רעש האוור' (תחנת הרדיו האינטרנטית הירושלמית, תבדקו אותה; י"ש); ואיי זיברה. גרו בירושלים עוד אנשים שנחשבו יוצרים מקומיים, אבל הם יוצרים ופועלים פה בזמן הלימודים שלהם. הם מסיימים ועוזבים את העיר".

המיינסרטים הירושלמי יותר זול מ"כוכב נולד" (צילום: נטע דרור)

אז למרות שזו עיר עם המון סטודנטים לאמנות כזו או אחרת, וסטודנטים בכלל, אתם עדיין נמצאים בבעיה."נכון, זה נדיר שהם נשארים בעיר. גם אם הם מרימים משהו, זה תמיד משהו חולף וההפקות והליינים לא נשארים לאורך זמן. מעבר לזה, אתה מוצא את עצמך במצב שבו האירוע הכי גדול של מוזיקה אלקטרונית בירושלים זו מסיבה של בצלאל, והטעם המוזיקלי שבה לאו דווקא מייצג את היצירה והטעם המקומיים".

מה קרה למועדון הבאס, שהיה מקום מרכזי למסיבות ולהופעות בעיר?"הבאס עבר בעלות ומתפקד היום במסגרת שונה שכבר לא מתאימה לנו, הוא פונה לקהל רחב יותר. שיהיה ברור, יש מועדונים גדולים בירושלים שלא נופלים מאלו בתל אביב ברמת מערכת הסאונד או מספר האנשים שהם מביאים, אבל האווירה שם יותר מתאימה לחתונות או חאפלות של בית"ר ירושלים. המיינסטרים פה נראה יותר זול מ'כוכב נולד', ממש גנרי".

אבל המיינסטרים הזה קיים בכל מקום, גם בתל אביב."ברור, אבל בתל אביב קיימות אלטרנטיבות הולמות שמפצות על זה. חוץ מזה, אני מבטיח לך שחצי מהדי.ג'ייז שבאים להופיע באומן בתל אביב לא יבואו להופיע באומן הירושלמי, שיותר דומה היום לפורום בבאר שבע. זה מה שדוחק את הצד שלנו, הקטן וחסר המימון, ומחשל אותנו להיות מקוריים יותר גם ברמת הפתרונות - מסיבות בית ורייבים, למשל. הבעיה היא שהמשטרה פה הרבה יותר מחמירה מאשר בתל אביב".

אז מה הפתרון?"אני מקווה שיהיה טוב, כרגע אין ספק שקשה".

יכול להיות שמה שאתם מציעים הוא לא מספיק כדי למשוך כמות של קהל?"תראה, תמיד יש מצב כזה. מה שאני כן יכול להגיד זה שהקהל שמגיע הוא הכי קשוח שאני מכיר. במקומות כמו הקסטה או האוגנדה יושבים ורוקדים עד שש בבוקר, גם באמצע השבוע. הגודל אצלנו אולי לא מרשים, אבל האיכות מנצחת".

איך אתה מרגיש עם ה"עזיבה" של חבורת דאב אל וואד, שהרימה בעיר מסיבות מרשימות ותרמה המון גם ברמת הדי.ג'ייז שהיו בה, כמו האמסטר ו־8 ביט?"דאב אל וואד עשו כל שביכולתם על מנת להרים את הרף היצירתי של חיי הלילה בעיר, אבל בסופו של דבר לא משתלם לך להביא ליין־אפ רציני לפה. איך תכסה את זה? במקרה הטוב יבואו 200 איש, וגם להם יהיה מוזר לשלם יותר מ־35 שקל".

גם אתה - כחלק מחבורת אנימל סטרס - היית עושה מסיבות, אבל הפסקתם."למסיבות הללו היתה תקופה מוצלחת, אפילו מוצלחת מאוד. המועדון החליף בעלים, ולמרות בקשות החלטנו שלא לעבוד איתם יותר ולהמיר את הליין הזה ללייבל. העדפנו להשקיע כבר את הזמן והמשאבים ביצירה".אז גם אתם ויתרתם קצת."אפשר לומר. פשוט לא יכולנו להתמודד עם אנשים שהיו מגיעים ומבקשים מהדי.ג'יי לשים אינפקטד משרום". אבל חינוך קהל זה חלק מהעניין, לא?"חביבי, לך חנך ירושלמים".אז מה הכנת לנו?"המיקס בנוי ממוזיקה מרתקת שמשפיעה עלי ונותנת לי השראה, לצד קטעים שלי ושל חברים ויוצרים מקומיים ששווה להאזין להם, חלקם אפילו עדיין לא יצאו. המטרה היא לתת למאזין קצת רקע עלי וקצת מה עומד להתרחש בעתיד בגזרה שלי מבחינת היצירה האישית שלי ומצד המוזיקאים המקומיים שאני מעריך".

1. "ManBoyChild - "Intro2. MoChild -  NN3. La Vampires -  His love4. Black Hearted Boy -  Formulation of the Higher P5. Tarim feat. Hazamir -  Rising It Up6. Adi Ulmansky - "A.D.I" (ManBoyChild remix)7. Duke Dumont -  Hipgnosys8. Mo Rayon - Never Ending Days9. Playdead -  Drumming10. Shanty -  Waves11. ManBoyChild -  Say It Isn't So12. ManBoyChild vs. Xejax -  Games of Your Heart13. ManBoyChild - Untitled14. ManBoyChild - Untitled

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ