פתק ורוד: הפוליטיקאים מחזרים אחר הקהילה הגאה

הבחירות כבר פה ונציגי הקהילה הגאה במפלגות השונות מנסים לשכנע אתכם שהם הכתובת המתאימה ביותר. נתראה אחרי ינואר ונראה

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

כשהפוליטיקאים חולשים על בתי הקפה והברים, נוכחים בכל תוכנית פריים טיים ומככבים בפייסבוק – אתה יודע שתקופת הבחירות בעיצומה. עוד לא נרגענו מההתרגשות על היבחרותו המחודשת של אובמה, שלוותה גם בידיעה על אישור נישואים חד מיניים במיין ובמרילנד ועל בחירתה של לסבית מוצהרת לסנאט האמריקאי, וכבר עלינו לשוב ולהתרכז במסע הבחירות המקומי. ובמסע הזה נדמה שהקהל הלהט"בי כבר אינו דמות רפאים נפקדת, אלא ציבור שמקבל נראות וזוכה לחיזורים. כדי שנוכל לקבל את התמונה המלאה של יחסי המפלגות השונות לקהילה, פיטפטנו עם נציגי התאים הגאים שלהן, שיגיעו גם למפגש מיוחד השבוע באוויטה (ב' 19.11, 20:00). להלן התוצאות. ובכל אופן, העיקר שתלכו להצביע.

פורום גאות של מרצ "פורום גאות הוקם כבר ב־96'", מספר דרור מזרחי, יו"ר הפורום, "ומאז הוא ההתארגנות הפוליטית המרכזית ביותר בקהילה ובזירה הפוליטית, וזוכה לתמיכה מלאה של המפלגה וחבריה. הפורום הביא להגדלת הייצוג של הקהילה הגאה במוסדות מרצ וניהל שלל מאבקים ציבוריים, למשל המאבק נגד הסעיף האוסר לקיחת תרומות דם מהומואים, המאבק על מצעד הגאווה בירושלים, הכנסת חוש"ן לבתי הספר התיכוניים בארץ ועוד".ספר בקצרה על העשייה של המפלגה בפן הלהט"בי."מרצ נלחמת באופן אקטיבי את מאבקי הקהילה הגאה. לאחר ביטול האיסור על משכב זכר – שהושג על ידי שולמית אלוני ב־88' - היו הישגים נוספים רבים: בחירת נציגים ונציגות גאים בפוליטיקה המקומית והארצית; הקמת בית דרור, שנעשתה בסיוע המפלגה; תמיכה גורפת בקיומם של מצעדי הגאווה; ופעילות ענפה של היו"ר זהבה גלאון למען הקהילה ומאבקיה, ובהם תיקון חוק זכויות החולה כך שיכיר בבני זוג מאותו המין כבני זוג לכל דבר ועניין, חקיקת חוק חופשת לידה לבני זוג מאותו המין, התנגדות לחוק ברית הזוגיות שהציע נישואים אזרחיים מסוימים אולם לא לזוגות מהקהילה ועוד. כל אלו הובילו אותה לזכות באות יקירת הקהילה הגאה לשנת 2009. זאת לצד פעילויות נוספות של חברי כנסת מטעם מרצ לאורך השנים. בכנסת הנוכחית, למשל, הגיש ניצן הורוביץ כמה הצעות חוק חשובות - הצעת חוק נישואים אזרחיים הכוללת גם זוגות חד מיניים; הצעת חוק שתאסור על הסתה לגזענות ותכלול במפורש איסור הסתה על רקע נטייה מינית; הציע שינוי לחוק שיכלול זוגות חד מיניים בירושה ובמזונות; ועוד. מובן שיש עוד שורה ארוכה של תחומים שבהם עדיין הקהילה הגאה מופלית, וזו המשימה שלנו".

האם לתאים הגאים בתוך המפלגות יש באמת נחיצות והשפעה? "כל יוזמה שעניינה קידום זכויות הקהילה הגאה היא מבורכת וטובה, ובמיוחד כשהיא נעשית במקומות שבהם יש עוד עבודה לעשות, כמו בתוך מפלגות הימין השמרניות. אבל במבחן התוצאה, כשנדרש לקדם או לתמוך ביוזמות חקיקה בכנסת ובמאבקים ציבוריים של הקהילה, מרצ עומדת כמעט יחידה במערכה. לקראת הבחירות, מפלגות שרוצות להתחנף לקהלים 'משאילות' ממרצ סעיפים מהמצע שלה, אך הכל נשכח מיד לאחריהן".

האם מרצ יכולה להיות בית גם של קהל להט"בי שאינו מגדיר עצמו שמאלני? "מרצ היא מפלגה שניתן לסכם את מצעה בארבע מילים: דמוקרטיה, שלום, שוויון וצדק חברתי. כל אלו רלוונטיים לכל אזרחי המדינה, וגם מי שלא מגדיר עצמו שמאלני תומך בהם. השמאל הוא זה שבכל העולם וגם בארץ מתייצב לצד הקהילה הגאה, והימין השמרני פועל כדי לדכא אותה. מרצ אינה מתביישת להיות שמאל". 

נלחמת באופן אקטיבי עבור הקהילה. זהבה גלאון (צילום: עופר וקנין)

גאווה בליכוד "גאווה בליכוד החלה את פעילותה לפני כשנה", מספר ד"ר אוון כהן, יו"ר הקבוצה, "במועצה 12 חברים וכמה עשרות פעילים. הקבוצה פקדה כ־200 חברי קהילה, ונמנים עם תומכיה מאות חברי ליכוד נוספים שלא התפקדו דרך הקבוצה. לדף הפייסבוק שלנו כ־1,100 חברים, והוא הגדול מבין המפלגות. המוטיבציה להקמת הקבוצה היתה בראש ובראשונה ליצור בית לקהילת הלהט"ב הימנית. אנחנו סבורים שנטייה מינית אינה קובעת השקפת עולם בנושאים מדיניים, כלכליים ואחרים. האג'נדה הלהט"בית מעולם לא היתה על השולחן בליכוד, וההישג המשמעותי ביותר שלנו הוא העלאתה על סדר היום. פעלנו בהצלחה רבה לשנות את הסטיגמה שרוב הלהט"בים הם שמאלנים או אנטי ציונים; פעלנו בקרב שרי הליכוד לעודדם לתמיכה בהצעות חוק פרו להט"ביות; עודדנו הצהרות היוצאות נגד ההומופוביה; השגנו התחייבות מחברי כנסת ומשרים לתמוך בחקיקה של ברית הזוגיות, כל עוד לא תוטל משמעת קואליציונית; ועודדנו את מדיניות ממשלת הליכוד להגדיל את תקצוב המוסדות הגאים, שנמצא כעת בשיא של כל הזמנים".

הרבה גבות הורמו כשנפתח לראשונה תא גאה במפלגת ימין."מספר הגבות שהורמו קטן ממספר אנחות הרווחה שנשמעו בקרב בנות ובני הקהילה שסוף סוף קם להם בית פוליטי לאומי־ליברלי שאיתו הם יכולים להזדהות. בדיוק כמו אצל סטרייטים, גם בקהילת הלהט"ב מצוי מגוון דעות פוליטיות, אפילו אם הקולניים יותר בקהילה רומזים אחרת. אנו חיים במדינת הלאום של העם היהודי ואיננו רואים שום ניגוד בין זכויותינו כבני אדם וכאזרחים ובין עמידה על הזכויות הלאומיות שלנו על הארץ. מטרת השלטון הנבחר של הפלסטינים, החמאס, היא להרוג ישראלים - סטרייטים ולהט"בים כאחד - ואנו רואים בשמירה על צביון לאומי יהודי וליברלי דרך לדאוג לכך שתפיסות אנטי להט"ביות הנפוצות אצל שכנינו הערבים ואצל מהגרי עבודה המסתננים מארצות שבהן נרדפים להט"בים לא יזלגו לישראל. בכל הנוגע לדגל המאבק, הרי היו פה גם ממשלות שמאל - ועדיין אין נישואים אזרחיים או פונדקאות ואימוץ ללהט"בים. קמנו לפני שנה, וייקח לנו זמן לשנות דברים שאחרים לא הצליחו לשנות שנים רבות".

הממשלה הנוכחית לא היתה מאוד פעילה בכל הקשור לזכויות להט"ב. למשל, חברי הליכוד התנגדו להצעת החוק של ניצן הורוביץ לאיסור על אפליה עקב נטייה מינית ומגדרית. "הממשלה אינה קבלן הביצוע של מרצ. פעילות פוליטית מהקצה השמאלי של האופוזיציה אינה יכולה להביא לשינוי אמיתי, שיכול להגיע רק מתוך מפלגת השלטון. שיקולים להט"ביים התווספו לשיקוליה של מפלגת השלטון, במקום שבעבר הם לא היו עולים. נבחרים כמו בוגי יעלון, לימור לבנת, גדעון סער, מיכאל איתן, דן מרידור, אופיר אקוניס ואחרים תומכים בנו, וכעת גם ניתנת להם הסיבה האלקטורלית להמשיך ולתמוך בנו". 

מה עמדתכם ביחס לאיחוד עם ליברמן וישראל ביתנו, שייצרה השנה - בהקשר של ההתבטאויות ההומופוביות של אנסטסיה מיכאלי - כותרות מקוממות ביחסה לקהילה הגאה?"מדובר באיחוד רשימות, לא מפלגות. אנחנו מעוניינים בממשלת ימין לאומית־ליברלית חזקה שבמרכזה ליכוד גדול וחזק. רק ממשלה כזו תוכל לקדם את המדינה בכלל ואת זכויות הלהט"ב בפרט. כדאי לזכור שישראל ביתנו היא המפלגה היחידה שהצליחה להעביר בחקיקה חוק הנוגע לנישואים אזרחיים (חסרי דת) והיא דוגלת בהפרדת דת ומדינה. ליברמן אינו נחשד באמירות הומופוביות, ומיכאלי ככל הנראה לא תהיה בכנסת הבאה".

התווספו שיקולים להט"בים. בנימין נתניהו (צילום: מוטי מילרוד)

פורום אדום־ורוד של חד"ש "פורום אדום־ורוד הוקם ב־2003", מספר נציג הפורום אור שי, "מתוך ראייה של קשר עמוק בין המאבק של קהילת הלהט"ב ובין מאבק רחב לקידומם של צדק חברתי, זכויות אדם, דמוקרטיה ושותפות יהודית־ערבית. ניתן למנות כמה אירועים מרכזיים שהובלנו במהלך קיומנו: באוגוסט 2004 קיים הפורום את הכנס הראשון בנושא זכויות להט"ב פלסטינים בשטחים הכבושים; באוגוסט 2009 יזם הפורום פעילויות מחאה רבות כנגד הרצח ההומופובי בברנוער; אירגנו מפגש בין ח"כ עפו אגבריה ובין ארגוני הקהילה הגאה הערבית, שלאחריו קיים אגבריה ביקור סולידריות בבית אגודת הלהט"ב - זו היתה הפעם הראשונה שבה ח"כ ערבי נפגש עם ארגוני הקהילה הגאה הערבית והביע תמיכה פומבית במאבקם; וביוני 2010 קיים הפורום את הכנס הראשון בישראל בנושא זכויות חברתיות של הקהילה הגאה".

כיצד חד"ש מקדמת את הקהילה הגאה?"הסיעה הובילה בכנסת היוצאת יוזמות חקיקה חשובות למען הקהילה הגאה: תיקון החקיקה האוסר אפליה על רקע נטייה מינית בלשכות התעסוקה, שאותו יזמו דב חנין ואגבריה יחד עם חברי כנסת מסיעות נוספות, עבר בקריאה שנייה ושלישית; תיקון החוק האוסר אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדר במערכת החינוך, שאותו יזם חנין, עבר בקריאה טרומית וזכה לתמיכת ועדת השרים לענייני חקיקה; ובנוסף עומדות על שולחן הכנסת הצעות חוק נוספות שיזמה חד"ש בהקשר הגאה. פעולות אלו מתווספות לפעולותיה הרבות בתחום לאורך השנים".

מהם העניינים שמעסיקים אתכם כרגע בהקשר הלהט"בי?"הקהילה הגאה היא חלק מהשכבות המוחלשות בישראל, והיא סובלת גם מאפליה בתחומי החינוך, הדיור, הבריאות והעבודה. זכותם של זוגות חד מיניים לדיור, למשל, נפגעת באופן ייחודי מהאפליה נגדם בזכאות לדיור ציבורי, וזכותם של טרנסג'נדרים לבריאות נפגעת גם כתוצאה מאפלייתם על ידי מערכת הבריאות בשל זהותם. המטרה שלנו היא להביא לכנסת הבאה את הקול של המחאה החברתית, לקדם פוליטיקה של צדק חברתי ולהיאבק בכל סוגי האפליה, לרבות אפליה על רקע זהות מגדרית ומינית".

האם לתאים הגאים יש השפעה ממשית על מפלגת האם?"בהחלט. הוספה של סעיפים רבים העוסקים בזכויות הקהילה הגאה למצע חד"ש, לרבות הסעיף התומך בהכרה במשפחות חד מיניות, נעשתה בעקבות יוזמת הפורום. גם החקיקה שחד"ש הובילה בכנסת בתחום זכויות הקהילה הגאה נבעה בחלקה מיוזמות שהציעו אנשי הפורום".

להביא את קול המחאה החברתית. דב חנין (צילום: אמיל סלמן)

החוג הגאה של מפלגת העבודה "החוג הגאה הוכר רשמית במוסדות מפלגת העבודה כבר בנובמבר 2011", מספרים דן סלייפר וניב סוניס, היו"רים המשותפים של החוג, "מאז אנו מקיימים מפגשי פעילות ופעילים קבועים אחת לחודש. ממש אתמול התקיים בסניף המפלגה (ברודצקי 15, רמת אביב) פאנל מיוחד שבו מתמודדי הפריימריז יענו לשאלות החוג הגאה".

כיצד תומכת מפלגת העבודה בקהילה הגאה? "החוג זכה לחיבוק מיידי במפלגה, וכמעט כל חברי הכנסת - מלבד ראלב מג׳אדלה - תמכו בנו באופן רשמי. בנוסף, יש לנו מספר מכובד של צירים במרכז המפלגה. החוג שלנו מחוזר בימים אלו על ידי מרבית הפריימריסטים של המפלגה בבקשה לעזרה ולתמיכה, וזה מעיד במידה רבה על כוחו ועל נוכחותו במפלגה".

מדוע חשוב בכלל לקיים תאים גאים במפלגות השונות?"גופים כאלו יכולים למשוך את הציבור הגאה לפעילות פוליטית, מכיוון שאין דרך משפיעה יותר לעצב את חיינו פה מאשר הפוליטיקה. בנוסף, על מנת לחתור לשוויון מלא לציבור הגאה יש להפוך את המפלגות לאוהדות, והדבר ייעשה בעיקר דרך התפקדות מסיבית. ברור שעדיף שלא יהיה צורך בכך, אך אנחנו עדיין לא במצב שוויוני".כיצד אתם פועלים כדי לקדם את הנושא הלהט"בי בתוך המפלגה?"קשה לפרט את כל הדברים שעשינו השנה, אך נציין חלק: יזמנו את חוק ברית הזוגיות לבני אותו המין, שהונח על שולחן הכנסת על ידי ח"כ דניאל בן סימון; הבאנו לשינוי מהותי במצע מפלגת העבודה ולהוספת סעיפים רבים העוסקים בשוויון זכויות לציבור הלהט"ב; פעלנו מול מד"א לביטול האיסור על תרומות דם של הומואים, כולל מכתב שהוציאה שלי יחימוביץ' לסגן שר הבריאות בנושא; הגשנו שאילתה בכנסת מטעם יחימוביץ' בנוגע לאלימות נגד נוער גאה בגן מאיר; פנינו לשר הפנים להשוואת זכויותיהם של בני זוג זרים של להט"בים לאלו של סטרייטים, והנושא נמצא עדיין בהתכתבויות משפטיות; וקיימנו פעולות נוספות רבות".

מנהלת חוג מחוזר. שלי יחימוביץ' (צילום: אייל טואג)

מפלגת יש עתיד "יאיר לפיד, ראש המפלגה, הצהיר לא אחת כי הוא יתמוך בכל יוזמת חוק שתקדם שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה וכי יפעל לביטול אפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית", מציינת נילי רייכמן, דוברת המפלגה, "במצע שלנו כתוב מפורשות: 'אנו מאמינים שלכל אדם בישראל מגיעות זכויות היסוד שלו, ללא הבדלי דת, גזע, מין, או נטייה מינית'. לפני כמה חודשים קיים יאיר לפיד כנס בחירות בשפאגט, שם הצהיר כי יתמוך ויקדם נושאים הנוגעים לקהילה, ובהם גם עניינים הנמצאים במרכז המאבק: הורות, נישואים ופונדקאות. לפיד יזם את הקמתו של התא הגאה של המפלגה ומינה את אלחנדרו ארונוביץ' לתפקיד ראש התא הגאה שלה. ביוזמת התא הגאה שלנו יתקיימו מפגשים מיוחדים לקהילה עם חברי המפלגה, וכבר השבוע התקיים מפגש עם עפר שלח בשפאגט. מפגשים נוספים יתקיימו בקרוב עם יעל גרמן, יקירת הקהילה, ועם הרב שי פירון, המסייע לארגוני הקהילה הגאה הדתית".

יתמוך בהורות, נישואים ופונדקאות. יאיר לפיד (צילום: ניסים לב)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ