איך להפסיק להיות סטרייט/ית בשבעה צעדים?

חוברת חדשה שמופצת בתיכונים על-ידי "העמותה לצמצום ההטרוסקסואליות" מציעה מתקפת נגד למה שיוצריה מכנים "התעמולה הסטרייטית". מאחורי היוזמה עומדים שלושה חבר'ה שמכירים בפרובוקציה אבל טוענים שהיא הכרחית

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

לא חסרות מסגרות שמנסות “להחזיר למוטב” צעירים מבולבלים. ממטיפים משוגעים ועד מטפלים מוסמכים, רבים חושבים שהם יכולים לעזור לכם להפסיק להיות הומו/לסבית. בסוף השבוע שעבר שוחררה לבלוגספירה התשובה הקווירית למגמה הזו: חוברת צנועה וחיננית שתלמד אתכם “איך להפסיק להיות סטרייט/ית בשבעה צעדים קלים”.

» פרויקט גיוס כספים לטרנסג'נדרים

» הפוליטקאים מחזרים אחרי האוכלוסייה הגאהקובצי PDF של החוברת הועלו לבלוג “בלי גאולה, פוליטיקה ללא אוטופיה”, להורדה חופשית, והיא כוללת שבעה עמודים קטנים עם כותרות כמו “לדמיין”, “להתלבש” ו”להמציא מילה”. הטקסטים קוראים להתנסות בחוויות חדשות, למצוא שותפים לחוויות, לנסות לבוש חדש, להפסיק להדחיק חוויות שונות וכן הלאה. היא נחתמת במשפט: “עלון זה הוא מחווה של כפיות טובה - מופץ על ידי העמותה לצמצום ההטרוסקסואליות”.העמותה לצמצום ההטרוסקסואליות מורכבת משלושה גברים (שאינם מזדהים עם ההגדרה הזו לדבריהם, אבל סירבו להגדיר עצמם אחרת), וכל פועלה הוא כתיבה, הדפסה והפצה של החוברת. שניים מהם מתגוררים בבאר שבע, והשלישי, יוצר החוברת, בפתח תקוה. “הרעיון הוא ליצור תעמולת נגד לתעמולה הסטרייטית, שהיא הנורמטיבית בתרבות שלנו. למוסס את המיניות ההטרו־נורמטיבית”, אומר אחד הבאר שבעים. לדבריו, הניסוח הוא פרובוקטיבי בכוונה. “רבים בקהילה חושבים שעם קבלת זכויות חברתיות נהפוך לשווים בחברה, אבל זה לא נכון”, הוא אומר, “כל עוד הנורמה היא מונוגמית השוויון הוא מלאכותי ולא אמיתי. כביכול מקבלים את השונות שלך, אבל בסתר הסביבה מקווה שיום אחד ‘תחזור למוטב’, על פי מושגיה”.

תעמולת נגד לתעמולה הסטרייטית. מתוך החוברת (איור: מיש)לאחרונה חילקו השלושה את החוברת בתיכון בבאר שבע, והם מציינים שבעתיד יגיעו גם לתיכונים אחרים בארץ, אולי גם בתל אביב. “הגעתי לחלק את החוברת בתיכון שבו למדתי, וזו היתה סגירת מעגל מבחינתי”, הוא מסכם, “זה לא מקרי שהחוברת הזו נוצרה על ידי בחור מפתח תקוה וששני באר שבעים פועלים כדי להפיץ אותה. בתל אביב, בגלל שהמצב שם סביר, קיימת שאננות ואשליה שהכל בסדר. הרצח שהיה בברנוער מוכיח שגם בלב הליברליות התל אביבית קיימת הומופוביה. המטרה שלנו היא לא להפוך סטרייטים להומואים. אנחנו לא אומרים לאנשים מה להיות, ושואפים לזה שהתרבות תפסיק להגיד לילדים מה להיות מהרגע שבו הם נולדים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ