הרואין שוק: פיצוציות סוחרות בכדורי סובוטקס

לא רק חגיגת: פיצוציות בדרום העיר סוחרות באופן לא חוקי בכדורי סובוטקס, שמשמשים תחליף הרואין לנגמלים. במשטרה מספרים כי התופעה קשורה ליובש בשוק הסמים הקשים

איילה חננאל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה חננאל, עכבר העיר

בשנים האחרונות הפך הסובוטקס לאחת התרופות המועדפות בטיפול שניתן למכורים לסמים, בעיקר להרואין, שנכשלו בניסיונות גמילה קודמים. מסיבות שונות – החל בקושי להיכנס לתוכנית הטיפול בסובוטקס ועד ליובש בשוק הסמים הקשים – הפך הכדור לאחד הסמים הפופלריים שניתן לרכוש “מתחת לדלפק” בפיצוציות בדרום העיר.

» בעלי האנה לולו: המשטרה מתנכלת לנו

» ערבי שיחה עם פוליטיקאים בברים

בניגוד ל”סמי פיצוציות” כמו חגיגת ומיסטר נייס גאי, סובוטקס הינו סם שמוגדר בפקודת הסמים. השפעותיו זהות להרואין כאשר הוא מוזרק, וכך גם ההתמכרות אליו. כל זה לא מפריע לעשרות פיצוציות למכור את הכדור שמשמש מאות נרקומנים בתל אביב כתחליף זול להרואין: 50-20 שקל בשוק השחור, כמעט כפול ממחירו בבתי מרקחת, אך עדיין זול בהרבה מעלותה של מנת הרואין. “כאשר משתמשים בסובוטקס, הרצפטורים במוח נחסמים להשפעת הרואין”, מסביר ד”ר חיים מהל, רופא ופסיכיאטר המשמש ראש תחום טיפול ושיקום ברשות הלאומית למלחמה בסמים, “בעצם מחליפים התמכרות לחומר אחד בהתמכרות לחומר אחר, אבל כזה שמאפשר תפקוד נורמלי”.

בסיור שערכנו בסוף השבוע מצאנו לא פחות מעשר פיצוציות לאורך המסגר, שדרות הר ציון, מתחם התחנה המרכזית, דרך יפו ואלנבי, שמכרו את הכדורים. ”יש הרבה נרקומנים שכמוני עברו להשתמש בסובוטקס כי נמאס להם מהתלות בהרואין”, מספרת ס’, נרקומנית בת 36 שעברה כבר כמה ניסיונות גמילה. בחודשים האחרונים היא החלה לרכוש סובוטקס בפיצוציות, זאת לאחר שהתייאשה מלחכות לסבסוד הרשויות ולטיפול באחד ממרכזי משרד הבריאות. “כשהשתמשתי בהרואין עבדתי בזנות בשביל לממן את הסמים והייתי שבר כלי”, היא אומרת, “היום אני משתמשת רק בסובוטקס. אני מפוררת אותו לאבקה, שאני מוהלת עם מים ומזריקה. יש כמה פיצוציות באזור התחנה הישנה שמוכרות אותו. להיום מספיק לי לקבץ נדבות בשביל לממן את הסמים ולפחות אני לא צריכה לעמוד בכביש. אני יודעת שזו לא גמילה אמיתית וגם שלא ככה אמורים להשתמש, אבל זה עדיף מההרואין, שהורג אותי בקצב מהיר”.

הטיפול הרשמי בסובוטקס ניתן כיום לכ־600 נגמלים ב־13 מרכזים ברחבי הארץ, ומאז 2008 ישנן גם שלוש מרפאות פרטיות, שפועלות ברישיון מטעם משרד הבריאות, לטיפול בסובוטקס בלבד. רשימת ההמתנה לטיפול באמצעות סובוטקס בסבסוד המדינה כוללת מאות אנשים, וההמתנה למקום באחד מהמרכזים של משרד הבריאות אורכת כשנה וחצי בממוצע. בתל אביב בלבד יש כמאה מכורים הממתינים להיכנס לתוכנית הטיפול בסובוטקס הפועלת בעיר. מי שבכל זאת מבקש להיגמל באמצעות תחליף הסם נאלץ לפנות למרכזי גמילה פרטיים, שעלות הטיפול בהם נאמדת באלפי שקלים בחודש.

“כיום רק שניים מהמרכזים לטיפול במכורים בתחליפי סם מנוהלים ישירות על ידי משרד הבריאות, ואילו היתר מנוהלים על ידי עמותה פרטית”, מסבירה עו”ד אן סוצ’יו, שייצגה את האגודה לזכויות האזרח בעתירה שהגישו לפני שנה לבית המשפט העליון נגד הפרטת מרכזי הגמילה, ”בשלוש השנים האחרונות, משרד הבריאות החל לחלק לרופאים פרטיים רישיונות להעניק מרשמי סובוטקס, וזה לא רק עולה המון כסף, אלא גם ייצר שוק שחור, שבמסגרתו נסחר הסובוטקס באופן בלתי חוקי”.

שימוש לא מבוקר יכול להמית (צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב/ingimage)

מוכר באחת הפיצוציות בשדרות הר ציון מסביר שסובוטקס כרגע מאוד פופולרי. “מגיעים לאזור הרבה אנשים שמחפשים לתפוס ראש, לא תמיד יש להם מספיק כסף למנה, וגם הרבה מהסמים שרצים פה מדוללים מאוד”, הוא אומר, “הסובוטקס מאוד מבוקש בקרב מי שמחפש תחליף זול לסמים הקשים. הוא נחשב יותר חזק ופחות רעיל מהחגיגת, וטוב בעיקר לאנשים שעוד איכשהו מתפקדים ומנסים להסתיר את ההתמכרות שלהם”.

הבעיה היא שלא כל המכורים שמשתמשים בסובוטקס עושים זאת בהכרח מתוך מוטיבציה להיגמל. “האנשים שמקבלים מרשם מהמרפאה סוחרים אחר כך בכדורים בקרב מכורים אחרים, שמשתמשים בזה כסם לכל דבר”, מציינת עו”ד סוצ’יו, “חלקם מפוררים את הכדור ומזריקים אותו לווריד. כאשר השימוש נעשה בצורה לא מבוקרת, הוא גם יכול להמית. המחסור במרכזי טיפול מסובסדים וההתערבות של גורמים פרטיים יצרו שוק שחור של סובוטקס, שהוא זול יותר מהרואין ושמכירתו משתלמת כלכלית”.

“הסובוטקס טוב רק בשימוש ככדור ששמים מתחת ללשון”, מפרט ד”ר מהל, “ידוע לנו שיש אנשים שמשתמשים בסובוטקס כסם לכל דבר, בעיקר על ידי הזרקה. כאשר מישהו מפורר את הכדור ומזריק אותו, החומר הופך זהה בהשפעתו להרואין, ממש כמו שפירור ריטלין והסנפתו הופך את השפעתו לזהה לזו של קוקאין”.

עוד הוא מוסיף: “חלק גדול מהשוק השחור שפועל סביב סובוטקס הוא בעיקר של אנשים שרוצים להיגמל מהרואין, אך תורי ההמתנה למרכזים של משרד הבריאות כל כך ארוכים, שהם קונים את זה בשוק השחור. ידוע לנו שיש בתל אביב פיצוציות שלמות שמתפקדות כבתי מרקחת ומוכרות תרופות וכדורים שהן בגדר סמים לכל דבר ועניין”.

במשטרה אומרים כי התופעה קשורה ישירות ביובש שנוצר בשוק הסמים הקשים. “בשנה האחרונה, עם סגירת הגבול עם מצרים והגברת האכיפה של צה”ל לאורך הגבול עם ירדן וסוריה, סוכלו הברחות רבות של סמים, ואנו עדים ליובש שמשפיע גם על שוק הסמים הקשים”, מסר גורם ממרחב יפתח, “זה גורם להרבה מכורים לפנות לשימוש בתחליפי סם זולים כמו סובוטקס. במסגרת פשיטות שאנו עורכים על פיצוציות בדרום העיר התחלנו להיתקל ביותר ויותר מקרים של סחר בסובוטקס”.

ממשרד הבריאות נמסר: “במרכזי הגמילה שמפעילה המדינה מטופלים כ־600 איש בסובוטקס. למטופלים אלה אין מחסור בתרופה והם מקבלים את הטיפול באופן מסודר מדי יום, כל נגמל את מנת התרופה שלו. סובוטקס לא ניתן למטופלים במסגרות אלה מחוץ למרכזי הגמילה. עם זאת, נכון הוא שיש תור המתנה לקבלה לטיפול במרכזי הגמילה, ולצערנו ישנם מרכזי גמילה פרטיים שמספקים מרשמים אחת לשבוע או אחת לחודש, ובעקבות כך ייתכן שנוצר סחר בחומר”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ