ביבי,צא מהארון: מאבק הקהילה עולה מדרגה

הצעות חוק לשיוויון שנפלו, עצומות, איומים בשביתה, החלפת תמונת הפרופיל לסמל המאבק, הפגנה בכנסת ואחד ביבי שותק. חודש עמוס עבר על הקהילה הלהט"בית במאבקה להשיג שוויון. הצעד המתבקש הבא? הפגנת ענק בכיכר

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

אתמול בצהריים (שלישי), על רקע משכן הכנסת המושלגת בירושלים, עמדו ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, והתנשקו. ובכן, בערך. הצעד האחרון בחודש סוער סביב המאבק על שוויון זכויות הקהילה הלהט"בית התקיים תחת הכותרת "ביבי צא מהארון", וכלל הפגנה של עשרות אנשים מול משכן הכנסת. ההפגנה התמקדה בחוסר עמדתו הברורה והרשמית של ראש הממשלה בנושא המאבק, כאשר במהלכה הוצגו דמויות מפתח מהפוליטיקה הישראלית על גבי מסיכות ותמונות ענק כשהן מתנשקות זו עם זו. מיצג הנשיקות והשלטים בהפגנה ("ההומופוביה מתחילה במסדרונות הממשלה", "זכויות אדם - זה לכולם",  ו"העם דורש צדק חברתי להומו, ללסבית, לטראנס וגם ל-בי") דרשו מנתניהו להוציא את עמדתו הפומבית מהארון: האם הוא בעד או נגד מאבק הקהילה הלהט"ב לשוויון אזרחי מלא?

» טור עורכת: מה מסתתר מאחורי סימן השוויון?» הקהילה הגאה יוצאת מתל אביב

החודש האחרון היה סוער במיוחד בגזרת הקהילה וייצוגה בחוק במדינת ישראל. מה שהתחיל בהצעות חוק למען שוויון הקהילה (לאפשר בחוק נישואים אזרחיים למי שלא יכול לבוא בברית הנישואין על פי הדת; ביטול אפליית המס הנהוגה בחוק כלפי הורים בני אותו מין; הוספת סעיף לחוק האפליה האוסר אפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית) הצליח להוציא כמה שדים מהארון של מפלגת "הבית היהודי" ו"ישראל ביתנו". המפלגות הנ"ל הטילו וטו על ההחלטה לתיקון במס, הפילו את הצעת התיקון לחוק האפליה והצליחו להרגיז אלפי אזרחים.

תחילתו של מאבק. ההפגנה בכנסת (צילום: עופר נוימן)

המהלכים הנ"ל העמידו את הקהילה הגאה ואת עולם התקשורת על רגליהם האחוריות ושורה של צעדים אזרחיים ננקטו בשם המאבק על השוויון. תחילתם בפרסום העצומה "מכתב ה-10,000 לראש הממשלה" הקוראת לנתניהו לצאת נגד ההצהרות הלהט"ופוביות בפומבי ולהשוות את זכויות הקהילה לכלל זכויות אזרחי המדינה, כאשר באם לא יעשה זאת החתומים על העצומה מאיימים בשביתה והבעת סולידריות על ידי החלפת תמונת הפרופיל בפייסבוק לסמל המאבק (רקע כחול עם שני פסים לבנים). המשכו בהפגנה שהתרחשה אמש בכנסת בה במקביל התקיים מרתון נאומים במליאה, כש-14 ח"כים, בהם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ, מירב מיכאלי, סתיו שפיר, מיקי רוזנטל, נחמן שי, זהבה גלאון, ניצן הורוביץ, תמר זנדברג, דב חנין ועוד, פנו אל ראש הממשלה וקראו לו להבהיר האם הוא תומך או מתנגד למאבק של הקהילה הלהט"בית.

צעד ראשון לקראת השוויון התרחש היום (רביעי) כאשר המליאה אישרה את הצעת החוק של ניצן הורוביץ לאיסור אפלייה עקב נטייה מינית וזהות מגדרית. הצעה זו הוגשה כבר בכנסת הקודמת, והיום, לאחר תהליך ארול וקשה - הקואליציה תמכה והעבירה את החוק. הורוביץ כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי ביקש מראש הממשלה להתחייב שחוק זה יעבור במהירות את כל תהליך החקיקה ויחזק אותנו בדרך לשוויון  וזכויות אדם. תגובתו של נתניהו, אם התקבלה, אינה מוזכרת.

"נתניהו גאה בקהילה הגאה רק באנגלית ורק בחו"ל", נמסר מהמארגנים, "הוא לא יכול לומר בכל מקום שישראל שונה מאיראן כי פה יש זכויות לקהילה, ואז לאפשר לשרים שלו למנוע אותן. הוא מרבה לגייס את הקהילה לצורכי הסברה - אבל מתחמק מהתייחסות כלפיה בארץ, שלא לדבר על קידום מצבה החוקי ועל חיסול האפליה נגדה. הגיע הזמן שיחליט: הוא איתנו או נגדנו?". ניב סוניס, אחד המארגנים, מוסיף: "השתיקה המתמשכת של נתניהו היא שיתוף פעולה ברור עם הקריאות הגזעניות של חברי הממשלה, והיא פוגעת בי ובעתיד שלי כאזרח במדינת ישראל. אנחנו יודעים מה דעתו של נתניהו על איראן, על מערכת המיסוי ואפילו על טבעונות - רק את המלים 'הומואים, לסביות, טרנס או ביסקסואליים' הוא מפחד להוציא מהפה. אנו אזרחים בדיוק כמו כל האזרחים, ומגיע לנו לדעת מה ראש הממשלה מתכנן לגבי עתידנו". סולידריות בין כל האזרחים. סימן השוויון המייצג את המאבק

הצעד הבא במאבק קורא לאזרחים באשר הם להגיע להפגנת ענק בכיכר הבימה למען זכויות הקהילה הגאה. ההפגנה תתקיים במוצאי שבת, ה-21 בדצמבר, כאשר ב-19:30 תתחיל התאספות בגן מאיר, משם תצא צעדה בשעה 20:00 לכיוון כיכר הבימה, ובשעה 20:30 תתחיל בכיכר ההפגנה השנייה נגד חברי וחברות הכנסת הלהט"ופובים וקריאה נוספת למען הסדרת שוויון זכויות הלהט"בים בישראל והסדרת החוק האוסר אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ