טור עורכת: מאחורי סימן השוויון

בדרך לנסות ולהיות דומים לנפתלי בנט, המאבק הנוכחי של הקהילה הגאה מחמיץ משהו עקרוני במושג השוויון

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

אי אפשר היה לפספס השבוע שני אירועים חשובים ששטפו את הפייסבוק: הראשון היה ההתלהמויות הספק-מתוזמנות-ספק-מטופשות של גארי יורופסקי. ולא, אין לי עניין להיכנס למלחמת הטבעונים המאמינים ואלה שאינם מאמינים, ואלה שמאמינים, אבל לא מאמינים ביורופסקי. השני היה שני קווים לבנים על רקע כחול, שהגיעו יחד עם אינספור סטטוסים על מאבק של הקהילה הגאה לשוויון. הטענות הבסיסיות של המאבק הזה הן:

1. הומואים ולסביות הם אזרחים תורמים ומועילים לחברה כמו כולם - הם שירתו בצבא, הם משלמים מיסים והם אוהבים. מכאן נובע שמגיע להם להתחתן, להוליד ילדים ולקבל זכויות מהמדינה כמו כולם.

2. הומואים ולסביות הם בני אדם כמו כולם - הם אוהבים, מתאכזבים, צוחקים ומשתוקקים. מכאן נובע שמגיע להם להתחתן, להוליד ילדים ולקבל זכויות מהמדינה כמו כולם.

3. הומואים ולסביות הם בדיוק כמו נפתלי בנט (גרסת אסי עזר): יש להם בן זוג אוהב, מטרה בחיים ודעות. מכאן נובע שמגיע להם להתחתן, להוליד ילדים ולקבל זכויות מהמדינה כמו כולם.

וכך קרה שאסי עזר, מנחה "הכוכב הבא" ו"האח הגדול", אולי אחד מנציגי הקהילה ההומואית המפורסמים ביותר, פרסם סטטוס בפייסבוק שלו שבו הזמין את בנט ואישתו לארוחת ערב, כדי שיראה (בנט) שעזר ושותפו לחיים הם בדיוק אותו דבר. בנט נענה, והסכים (כך לפי הציטוט של עז בפייסבוק) "להיפגש ולהקשיב". מי רוצה להיות שווה לנפתלי בנט? סימן השוויון המייצג את המאבק

המאבק לשוויון זכויות לקהילה הגאה הוא מאבק מוצדק, נכון וראוי. הוא מאבק שהיה צריך להיעשות בצורה הרבה יותר אינטנסיבית במשך הרבה יותר שנים, כולל הפגנות ענק, שביתות וכל אמצעי אחר שהדמוקרטיה מאפשרת. אבל כמו הרבה מאבקים אחרים גם הוא נדחק לא פעם לשוליים של חיי היומיום הלא פשוטים. כשעסוקים בהישרדות כלכלית, וכשהסיבות המוצדקות למחות רודפות זו את זו בקצב בלתי אפשרי, יש נטייה להדחיק. הסיבה שהמאבק התעורר עכשיו קשורה לשני גורמים עיקריים: הראשון הוא הווטו שהטילה מפלגת הבית היהודי על כל חוק אזרחי אפשרי, שבו הושוו זכויות הקהילה הגאה לאלה של כלל הציבור. הסיבה השנייה קשורה לקשיים של הורים הומואים ללדת בעזרת אם פונדקאית בארץ ובחו"ל, שהגיעו לשיאם לפני כמה חודשים, כשממשלת הודו החליטה לסגור את שעריה בפני זוגות הומואים שרוצים להשתמש באם פונדקאית הודית.

אבל הלסביות, זה כבר סיפור אחר לגמרי מה שהמאבק הזה עלול לפספס בדרך, ובעצם נדמה שכבר פספס, הוא המובן העמוק של מושג השוויון. אסי עזר לא צריך לקבל זכויות שוות בגלל שהוא דומה נפתלי בנט. למעשה בתור חברת הקהילה הגאה, אין לי שום רצון להיות דומה לבנט או לאיילת שקד. ואגב, בנט ושקד לא מקבלים את הזכות להינשא ולהקים משפחה כי הם היו בצבא או משלמים מיסים, אלא רק בגלל שהם סטרייטים (יהודים). הדגשת ההבט הציוני על שוויון בהקשר של זכויות ללהט"בים היא לא רק מיותרת, אלא מחטיאה את לב ליבו של העניין. מאבק לשוויון נעשה בשם ערך, ולא בשם העיניים היפות של חברי הקבוצה. אסי עזר מדוכא בישראל בדיוק מטעם ובשם אותה מערכת ערכים שמדכאת נשים, פלסטינים, ערבי ישראל, טרנסג'נדרים, בדואים, עובדים זרים ועוד מיעוטים. כל מי שמקוטלג כ"אחר" נזרק מחוץ לשולי החוק, והאלימות הסמויה והגלויה עליו מופעלת ללא הפרעה ובחסות המדינה. במילים אחרות, הבעיה כאן מושרשת עמוק יותר מאשר הזכות להינשא, ולכן גם המאבק צריך להיות עמוק יותר. כי בסוף היום, השוויון צריך להינתן לכולם, גם אם הם ואולי דווקא בגלל שהם שונים - ולא בגלל שהם דומים זה לזה.

ואם כבר נפתלי בנט ואיילת שקד - אז במובנים רבים, כמו במקרה אנסטסיה מיכאלי, זוג הלייצים האלה עשה לנו בעצם טובה. בלעדיהם, איך אסי עזר היה זוכר להיאבק? כגבר הומו שממוקם בלב הפריים טיים והמיינסטרים הישראלי יש לו את כל הפריבילגיות האפשריות - הוא מרוויח יותר כסף, הוא מקובל יותר חברתית (כי הומואים זה חמוד, צבעוני ומגניב, לסביות הן עלובות, מרירות וטבעוניות), ויש לו נגישות למקורות השפעה. הצטרפות למאבקים אחרים שניהלה הקהילה בשנים האחרונות, לרבות אלה של לסביות על הסדרי אימוץ, אלה של טרנסים, שלא לומר אלה של הומואים ולסביות פלסטינים, לא קיבלו את אותה רוח גבית ממי שמובילים את המאבק הנוכחי.

לפני פחות מחצי שנה, כשהתחתנתי עם בת הזוג שלי, דווקא שמחתי שאני לא עושה את זה דרך המדינה. מבחינתי, נישואים אינם ברית בין שני אנשים ובין המדינה שלהם, אלא פשוט ברית בין שני אנשים. זהו הסדר שחוקיו צריכים להיות מותאמים, כמו כל חוזה אחר, למאפיינים המיוחדים של שני הצדדים. אבל המאבק שמתנהל כעת ראוי שיהיה לא על הזכות להתחתן, אלא על הזכות לבחור איך ועם מי להתחתן (גם אם הוא לא יהודי למשל). כשכל הזכויות וההזדמנויות יהיו פתוחות, כל אחד יוכל להחליט איזה סוג של הסדר הוא עושה. זאת המשמעות של חופש אמיתי, ובוודאי של שוויון אמיתי.

1996 – נחקק חוק הפונדקאות שלא מאפשר לזוגות חד מיניים או לרווקים להקים משפחה בעזרת הליך הפונדקאות בארץ. כתוצאה מכך המעוניינים בפונדקאות שלא במסגרת נישואים דתיים – נאלצו למצוא אמהות פונדקאיות מחוץ למדינת ישראל. היעד הפופולרי ביותר הוא הודו.29.10 – מפלגת "יש עתיד" הגישה את הצעת החוק "ברית הזוגיות האזרחית", שנועדה לאפשר לזוגות שאינם יכולים לבוא בברית הנישואין הדתית להתחתן בחתונה אזרחית. זאת לאחר שבשנים האחרונות ניסתה מפלגת מרצ לקדם חוק דומה, שהופל שוב ושוב על ידי המליאה. 1.12 - הצעת החוק המבטלת את אפליית המס הנהוגה בחוק כלפי זוגות הורים בני אותו מין אושרה על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה. הבית היהודי בתגובה הטילו וטו על החלטת הוועדה.9.12 – הצעת החוק מטעם "יש עתיד" להוסיף לחוק נגד אפלייה סעיף האוסר על אפלייה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית - נפלה בוועדת השרים לענייני חקיקה על ידי שרי "הבית היהודי" ו"ישראל ביתנו".10.12 – פורסמה עצומת "מכתב ה-10,000 לראש הממשלה" בה דרשו החותמים מנתניהו לגנות את ביטויי ההומופוביה הנשמעים לאחרונה, ובפרט את ביטויי חבריו לקואליציה ממפלגת "הבית היהודי", להשוות את זכויות הקהילה הגאה לכלל זכויות אזרחי המדינה, ולהתחייב להליך חקיקתי מלא לשוויון זכויות מלא לטובת הקהילה הגאה. באותו יום הוחלפו תמונות הפרופיל בפייסבוק לשני פסים לבנים על רקע כחול כאות הזדהות עם מאבק הקהילה הגאה. זאת לאחר שבשנה האחרונה גולשים בארצות הברית החליפו תמונות לאדום-לבן לאות הזדהות לפני פסיקת בית המשפט העליון בנושא נישואים גאים.11.12 – שרת הבריאות יעל גרמן מכריזה על הצעה לחוק פונדקאות חדש בו גם הומוסקסואלים וחד הוריים יוכלו לעבור תהליך פונדקאות בישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ