סוגרים את הברז: גל סגירת ברים פוקד את העיר

שתייני העיר ניצבים מול צונאמי של שמועות על סגירת ברים תל אביביים אהובים. המיכטרוניקס מתקפל מבחירה, השסק ניצב מול הריסת הבניין, ועתיד הדלי והאפריקה לוט בערפל. מה גורם לכל ברי האנדרגראונד לתלות את הפותחן?

מיה קופרברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה קופרברג, עכבר העיר

צרות באות בצרורות, הם אומרים. אחרי תקופת פריחה יחסית של אזור הבילוי הדרום-מערבי של העיר, תוקף אותו גל סגירות: המיכהטרוניקס מציין יום הולדת ארבע וסוגר את שעריו, בר המעדנייה דלי טובע בים שמועות על מכירה, סגירה והפסדים כלכליים, השסק + רסק נכנעים לצו ההריסה לבניין, וגם גורל האפריקה לוט בערפל. מולם קמים, כסנוניות המבשרות על בוא מועדוני החורף, מגה-ברים הפונים לקהל יותר קונבנציונאלי, כמו הסולו, הבלאק טיי והפרדייז גאראג׳. האם צירוף מקרים אחראי לכך שדווקא המיינסטרים הנוצץ פורח בעוד האנדרגראונד דועך, או שבוא החורף ועליית המחירים הוציאו החוצה את הבעיות בצד החתרני של העיר?

» הברים החמים של החורף» יש חיים גאים מחוץ לתל אביב» השירותים המגניבים בברים תל אביביים» לילה עם טובי 60

אריאל קלצ'קין, מבעלי הפסאז' והרדיו E.P.G.B שניצבים איתן מול הגל הנוכחי, סבור שמדובר במהלך סטנדרטי שמתרחש בתעשייה שמתפתחת. "מה שקרה מזמן במיינסטרים - התופעה בה קבוצות חברים התאגדו ופתחו מקום - הגיע לאט לאט גם אלינו. אנשים קיבלו חשק לפתוח מקום מבלי להבין את התחום או מבלי שיהיה להם קונספט מאוד ברור. הייתה אשליה שהסצנה המחתרתית מאוד פעילה, אבל זו יותר אשליית פייסבוק ועיתונות מסוימת, בעוד שמבחינת כמות האנשים מדובר במאות בודדות. בסוף נהייתה אינפלציה, כשהרבה מקומות ניסו לשבת על אותה נישה קטנה". לא מדובר רק על משחק כיסאות מוזיקליים, בו הראשון להושיב את הקהל מנצח, שהרי בכל זאת יש כאן אלמנט של איכות ומוניטין. "הרבה מקומות נסגרים בגלל שאנשים הפסיקו לנסות ולהמציא את עצמם", מסביר טל פינטו, מהעומדים בראשות ליין הטראנס המצליח 'קליקה של אושר', "אנשים לוקחים את אותו מתכון שנראה להם מנצח, ובמקום לפתוח את הראש ולגלות דברים חדשים נוצר סוג של עוד אחד ועוד אחד, וכמו שהמקומות האלו נפתחים ככה הם נסגרים".

מתכון מנצח. יום הולדת ארבע למיכהטרוניקס וסגירה (צילום: מנחה נופה)

את דור האינטרנט, כך נראה, כבר אי אפשר לספק עם נצנצים ומוזיקה נעימה. הקהל מצפה למשהו מעבר, לתשובה מעניינת לשאלה "כן, אבל מה הקטע של המקום?". אם לא הבאת את טובי התקליטנים בארץ, אז תשקיע מליונים בעיצוב. אם לא השקעת מליונים בעיצוב, אז תשדר את התיקלוטים גם ברדיו. אם לא שידרת רדיו, אז תפתח פופ-אפ חומוסיה שמתפקדת בסופי שבוע כחנות לדגי נוי. בלי תשוקה לדבר ותחושת אכפתיות ויחס אישי, הקהל לא יבחר לבוא דווקא אליך מבין כל האלטרנטיבות שמוצעות לו. הבעיה נעוצה בעובדה שכמו כל עבודה יומית, בשלב מסוים גם לאנשי הפאב נגמר הסוס. המיכהטרוניקס, שבמשך ארבע שנים תיחזק קטע ייחודי ומשך אנשים מהסצנה ותיירים כאחד, משמן עכשיו את גלגלי הסגירה בנימוק של עייפות החומר: "מבחינה עסקית המקום עובד, אבל אנחנו עייפים. זה מקום שהוא מאוד 'אנחנו' ומצריך את המייסדים שיניע אותו - כך שאם אנחנו לא שם אז זה פשוט פחות קורה. זה שואב הרבה כוחות, ואנחנו רוצים להתקדם לשלב הבא, בעיקר הפקת מסיבות של הטרוניקס בפסאז'", מגלה אסף שמואל, מבעלי המיכהטרוניקס והדלי. אותו הדלי, אגב, כבר מספר שבועות מוצף במטר רכילויות על מכירה קרבה עקב חוסר היתכנות כלכלית. כל בעליו מכחישים בתוקף, אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שהמועדון סגור בימי ראשון ואינו הומה כבעבר בשאר ימות החול.

קרועים בין השכן לבר

מקובל להגדיר אורך חיים ממוצע של בר תל אביב כשנה וחצי. הדלי פתוח שנתיים, המיכהטרוניקס ארבע, השסק – שתים עשרה. כולם האריכו מעבר לתוחלת החיים המצופה, וחלקם אף נסגרים בשיבה טובה. לא כך בר האפריקה, שהחליף את הטקסידרמי ברחוב הרכבת. רק לפני שנה נפתח, וכבר כפעוט מצא עצמו מתמודד עם אלו המנסים לקבור אותו בטרם עת. בשונה מהמיכהטרוניקס שסוגרים מבחירה, או מהשסק שצו ההריסה למבנה בו שוכן היה ידוע ובלתי נמנע, האפריקה נלחמת בחזית קשה יותר: עיריית תל אביב. אתם מבינים, לאפריקה יש גינה פנימית, ומעליה בתי מגורים. אמנם המוזיקה שקטה, אך הבליינים, כדרכם, רועשים והשכנים מתלוננים. בניגוד לפסאז', שגם נאלץ להתחיל את דרכו בלחש עד תום האיטום האקוסטי, לאפריקה אין דרך לאטום את הגינה הפתוחה, והעירייה ומשרד איכות הסביבה לא מתאמצים לעזור להם להגיע לפתרון. לא מדובר בהתנכלות אישית - גם הג'ימי הו הנוצץ זכה לביקור מצד אותו משרד, בשל דלת חירום לא אטומה שמרעישה לדירה סמוכה. ההבדל הוא שלג'ימי יש יכולת כלכלית ופיזבילית לפתור את הבעיה, והאפריקה – עסק קטן ומוגבל מרחבית – נאלץ פשוט לסגור את הגינה, להקטין את שטחו וקסמו בחצי.

באים, אבל לא עושים שמח. פקחים (צילום: טלי מאייר)

מיד לאחר קביעת הקו האמנותי המאפיין את המקום, ההתגוששות מול חוקי העירייה היא אולי המשימה המאתגרת ביותר של בעל עסק טרי. ספקטרום ההאשמות שיוצאות מפי בעלי הברים כלפי האנשים המנהלים את העיר, נע בין פייבוריטיזם של מקורבים, לבין הנחיה מלמעלה להפוך את תל אביב ליותר שקטה ובורגנית על חשבון חיי הלילה שלה. קלצ'קין, שכבר חש את נחת זרועה של העירייה בתחומי רישוי העסק, אומר שלדעתו אין יד מכוונת מלמעלה שמטרתה לעשות חיים קשים. "אני לא חושב שהעירייה מתנכלת לחיי הלילה, אבל אני חושב שיש להם עיר שגרים בה הרבה אנשים והם קרועים בין השכן לבר. זו שאלה עקרונית שהעיר צריכה להחליט לגביה, כי זה נכון שמקומות עושים הרבה רעש, אבל מצד שני זה חלק ממרקם העיר. אני חושב שכשבר לא עושה לאף אחד בעיות, העירייה לא מחפשת אותו ונותנת לו לעבוד". המילים מעודדות, אבל לא כולם מסכימים עמן. גורמים שמעדיפים להישאר בעילום שם דווקא כן מוציאים קצת לכלוך החוצה, ומספרים שמלבד הקשחת המדיניות באופן גורף, הפקחים גם פושטים על מקומות ספציפיים. לא רק פקחי העישון חזרו להראות את זיו פניהם, אלא לאחרונה מופיעים גם פקחים שאוכפים חוקים פחות נפוצים. אחד מהפאבים היותר מצוחצחים על אלנבי החל לסבול, לפתע, ממה שנראה כמו מבצע של שניים במחיר אחד של העירייה: מדו"חות על צפיפות נגזרים גם דו"חות על תקנות בטיחות, עקב תכולה גבוהה מדי של אנשים ביחס לכמות דלתות החירום. אותם גורמים טוענים עוד כי לפני הבחירות העירוניות הייתה הקלה משמעותית בכמות הדו"חות מתוך אינטרס ברור של שמירה על חזיתות שקטות. כעת, לאחר הבחירות ולפני סוף השנה, הם טוענים כי העירייה מצאה עצמה רחוקה ממילוי "מכסות" הדו"חות השנתיים והיא מטרידה איפה שנוח לה. (ראו תגובת העירייה בסוף הכתבה).

מי שבא מאהבה - שייזהר

מספר מקומות הבילוי האוחזים בהיתר למכירת אלכוהול מטעם אותה עירייה קרוב, ככל הנראה, לכ-1000 בתי עסק, כאשר ההערכה היא שקיימים עוד כ-300 מקומות ללא רישיון. רובם לא ישרדו את העתיד הנראה לעין. אייל גולדמן – דיג'יי פ'אנק סינטרה בשבילכם – ניסח זאת היטב במשפט "בסופו של יום זה ביזנס, ומי שבא רק מאהבה יהיה לו קשה מאוד לשרוד בתחום הזה". אנשים עם ותק בחיי הלילה מנסים לחדור לתתי-תרבויות שהם לא בקיאים בהן, ובכירים בסצנות מנסים לפתוח מקומות בלי הידע הניהולי הנדרש. זה לא תמיד עובד לרעה, אבל כשההיצע עולה משמעותית על הביקוש נוצר מצב בו גם מקום שלא באמת יצליח - לוקח כמה אנשים אליו, ומקום אחר עוד כמה אנשים, וכל אחד מקבל פרוסה קטנה יותר מהעוגה – עד שכולם עומדים בפני סגירה בו זמנית. כשמוסיפים לאינפלציית הברים גם עליית מחירים, פקחים לא מוזמנים והריסת מבנים, גל הסגירת הברים המצער, נראה כמעט הכרחי. רק שישאר לנו מקום אחד לפחות להטביע בו את היגון.

תגובת העירייה:

עיריית תל-אביב – יפו מתגאה בחיי הלילה השוקקים בעיר, ומנסה לעודד ולהקל על בעלי העסקים ככל הניתן. מדיניות זו באה לידי ביטוי במספרם הרב של הברים והמועדונים הפועלים בעיר, אשר בשנים האחרונות אף הגיע לשיא חדש.בניגוד לנטען, העירייה אינה עובדת על פי מכסות של חלוקת דו"חות, אלא אוכפת את האיסורים הקבועים בחוק על פי תכנית עבודה שנתית מסודרת ובאופן שוטף, ללא כל קשר לקיומן של בחירות או כל אירוע אחר. כל זמן שבעל העסק שומר על החוק ועל ההיתרים אשר הוגדרו לו במסגרת רישיון העסק, פקחי עירייה אינם מפריעים לפעילותו השוטפת. זאת ועוד, העירייה מספקת ליווי שוטף לבעלי עסקים להליכי הרישוי, וכל בעל עסק יכול ליצור קשר עם הגורמים המקצועיים בעירייה ולקבל הכוונה. כל המידע הנדרש, כולל מפרטים טכניים מופיע בצורה מלאה באתר האינטרנט של העירייה. באשר לעניין הרעש, במהלך הליך הרישוי, בעל העסק מקבל הנחיות מדויקות לגבי מה נדרש ממנו.

השתתפו בכתבה:• אירועי חודש הסגירה של המיכהטרוניקס – חזרה למחירי הפתיחה. מיכהטרוניקס, בן יהודה 26, צלצלו באינטרקום ותיראו יפים• ליין הטראנס "קליקה של אושר", ימי שני במועדון הסולו, יהודה הלוי 46• שיתוף הפעולה בין המיכהטרוניקס לפסאז' – מסיבות ימי שישי בפסאז', אלנבי 94

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ