הוצא מהקשרו: למה התכוון יצחק רבין?

מכתב שהעלה אתמול (שני) שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו, מציג תשובה עמומה שקיבל מראש הממשלה יצחק רבין ז"ל כמה חודשים לפני הרצח. בניסיון לברר את הקשרו נמחקה תגובתו של האמן והפעיל החברתי יגאל שתיים מהשרשור

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

סערה ברשת: אתמול פרסם שר האוצר פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, ובו העלה מכתב שקיבל מראש הממשלה יצחק רבין ז"ל: "ליאיר שלום רב, קיבלתי את מכתב, אני אמשיך. תודה, יצחק רבין". לפיד הוסיף על התמונה את הסטטוס הבא: "כמה חודשים לפני מותו כתב לי יצחק רבין את המכתב הקצר המצורף כאן. עם כל שנה שעוברת, הצוואה הזו מקבלת משמעות גדולה יותר. הוא איננו. אנחנו נמשיך".

כמו כל סטטוס של שר האוצר, גם זה גרר אחריו תגובות מעורבות. "אתה תמשיך ממקום מושבך בין ביבי האיש מצומת רעננה ובנט האיש של של דב ליאור . אתה חלק מהפארסה", כתב למשל יצחק רון. והגולשת נעמה לצימי הוסיפה - "רק אתה יכול לעשות שימוש ציני במכתב שאין לנו שמץ בהקשר למה נכתב. ורק אתה יכול לעשות אידיאולוגיה מכלום ושום דבר. כל פעם מחדש, והפעם על חשבון רבין. באמת שאתה רק נהיה מביך יותר מיום ליום". בין שאר התגובות העלה האמן והפעיל החברתי יגאל שתיים את התגובה הבאה: "מיותר לציין, שמדובר במכתב אוטומטי הנשלח בתשובה לנודניקים המתעקשים לשלוח למפורסמים חומר כתוב - לפני עידן האימייל העונה מעצמו - מתוך תיבת ההצעות והקרציות. כל מי ששולח שיר לאובמה, הבית הלבן - מקבל כזה״.דרוש הסבר. תגובתו של שתיים לפני המחיקה (צילום מסך)

התגובה הוסרה לאחר כמה שעות ולמעלה מ-50 לייקים מהשרשור, ושתיים מיהר להעלותה בסטטוס נפרד בעמוד הפייסבוק שלו. הסטטוס של שתיים גבר הספיק לצבור למעלה מ-100 לייקים ואינספור תגובות נסערות של גולשים. "אז יאיר לפיד מחק אותי מהפוסט המגוחך שלו, בו הביא מכתב תשובה מזלזל שנשלח אליו מלשכתו של יצחק רבין", טען שתיים. "כתב שזו צוואה שניתנה לו, לוחות הברית במעמד הר-סיני ממש. עכשיו יש לי סיבה לזכור את התאריך 4.11, היום בו יאיר לפיד מחקותי. באמת שאין לי בעיה עם עצם המחיקה - לכל אחד מדיניות דף שזכותו לנהל, גם אני מוחק נאצות, הסטות מהנושא, טרלול, גזענות ושאר מרעין בישין. וחוסם.

מטרידה אותי העובדה שאולי סיבת המחיקה כלל אינה בוטות דבריי, שהרי דברים בוטים בהרבה נכתבו שם ולא נמחקו. הייתכן שהתגובה צברה פופולריות רבה מדי, ומישהו חשב שמוטב לעצור אותו כשחצתה את רף 50 הלייקים?

המטריד מכל - יותר מהעובדה שלפיד סבר שאיש לא יעלה על כך - שמדובר במכתב קצר ואוטומטי, ולא בשום צוואה שניתנה ליאיר במעמד הר-סיני. מדובר בשימוש ציני שאין כדוגמתו כמעט, ביום הזכרון ליצחק רבין - למטרת האדרה עצמית. בחירה במילה ׳מותו׳ במקום ׳הרצחו׳, ממש מקוממת. בעת שהוא יושב בממשלה עם המסיתים, בושה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ