הבחירות של תל אביב: סקס, סמים והתחנה המרכזית

חמש שאלות זהות, חמישה נושאים בוערים וחמש רשימות למועצת העיר - לקראת הבחירות לרשויות המקומיות המתמודדים מוציאים את התותחים הכבדים. והפעם: מה יעלה בגורל דרום תל אביב? פרויקט מיוחד 

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

אם מערכת הבחירות הייתה מתנהלת בעמודי הפייסבוק של הברנז'ה, נדמה שההנהגה הנוכחית של תל אביב הייתה מוחלפת ברובה הגדול. אבל כידוע, גם אם אפשר להתחיל מחאות ברשתות החברתיות, לא בטוח שאפשר לנצח בהן. אחרי המאבק הצמוד בין דב חנין ורון חולדאי לפני חמש שנים, השבועות האחרונים עסקו בעיקר בראש העיר המכהן. האם טיילת נאה ואופניים להשכרה הם נחמה מספקת למה שנעשה בדרום העיר? האם תל אביב יפו היא אכן תל אביב יפו, או האם יש אזרחים שהעיר מתייחסת אליהם כסוג ב'? ומה בנוגע לגורדי השחקים, שהופכים אט אט למדינה נפרדת, שדוחקת את התל אביביים "האמיתיים" החוצה?.

מערכת עכבר העיר בחרה חמישה נושאים, שקשורים קשורים לחיי היומיום בתל אביב, ובעיקר לאחת מגאוותיה הגדולות של העיר – תרבות. ביקשנו מחמש רשימות להתייחס ולהשיב לשאלות, כדי לתת לכם להחליט איך תיראה העיר בחמש השנים הקרובות. אגב, לאחר פנייה הן למנהל הקמפיין של רון חולדאי והן לחברת המועצה בפוטנציה קרנית גולדוודסר, החליטו לפי שעה במטה שלא להשיב על שאלותינו. » מרתון שמרתון - האם להמשיך לסגור רחובות בשביל אירועי ספורט?» לילה לבן לילה שחור - האירועים שהתל אביבים שונאים» דברים שאפשר רק לחלום עליהם – מהפכת התחבורה הציבורית» אמנות לא לעם – האם העירייה צריכה לתמוך באמנים?

סקס, סמים והתחנה המרכזית

לו היה נוחת חייזר מהחלל החיצון בתל אביב, הוא היה חושב שאחד מהמנהגים הכי פופולאריים של המקומיים, הוא השלכת כרטיסים עם תמונות חשופות של נשים על הרצפה. יותר ויותר הופכות מדרכות העיר ללוח מודעות עבור מועדוני חשפניות, בתי בושת ושאר מאורות בהן, אפשר יותר מלהניח, מנצלים נשים. דרום תל אביב בכלל ואזור התחנה המרכזית בפרט הם במובן זה ספינת האם של התופעה, מה שהפך את האזורים הללו למאוד מפחידים ובלתי כשירים למגורים ולהסתובבות. כיצד בכוונתכם לפתור את הנושא? האם מתחם התחנה המרכזית יישאר כפי שהוא?מי יצביע מה? תושבי דרום תל אביב בהפגנה נגד המסתננים (צילום: מוטי מילדרוד)רשימת יאפא: חייבים פיתרון כללי "כמי שמשתמשים רבות בתחבורה הציבורית, ומגיעים המון לאזור התחנה המרכזית, אנחנו מכירים היטב את הבעיה. ללא ספק מדבור במצוקה אמיתית של תושבי דרום העיר, ובא בעת מצוקה אנושית מאוד עמוקה של קהילת מבקשי המקלט בעיר. העירייה לא תוכל לבדה להתמודד מול סוגיה קשה זו רוב מפתחות הפתרון נמצאים בידי משרדי הממשלה השונים. ההתמודדות מחייבת פתרון כלל מערכתי ותיאום גדול בין העירייה למשרדי הממשלה הרבים".

רשימת רוב העיר: להחזיר את תחושת הביטחון "'רוב העיר'" תמכה בהקמת כוח שיטור עירוני באזור הדרום למען החזרת תחושת הביטחון. כמו כן "רוב העיר" מעודדת כל העת אוכלוסיות כמו סטודנטים לעבור לאזורים אלו באמצעות קרן המלגות העירונית לסטודנטים, ואף דואגת לתמיכה בעסקים קטנים באזור" אהרון מדואל ועיר לכולנו: להפסיק את ההפקרות "שכונות דרום תל אביב ויפו הפכו בתקופת חולדאי לאזור אסון. הביטחון האישי אבד לתושבים. אני תושב כפר שלם מלידה ואין ספק שבשנים האחרונות דרום תל אביב פשוט הופקרה לחלוטין. הרחובות חשוכים, ב- 15 שנים עם תקציב של 4.5 מיליארד ש"ח חולדאי עדיין לא מצא תקציב לסדר את התאורה, וזה משפיע על תחושת הביטחון של התושבים. הביוב עדיין זורם ברחובות, עדיין אין תיכון עיוני בדרום העיר. כשדרשנו זאת חולדאי וכל סיעות הקואליציה התנגדו. ילדים הולכים לבית הספר ברחובות מלאים בכרטיסי זנות ושפכי ביוב, בלילות איש איננו מסתובב בחוץ, חברתי לסיעה יעל בן יפת סיפרה במסיבת עיתונאים שהיא הותקפה פיזית, פעמיים, בשני לילות שונים, ובשתי הפעמים התקשרה למשטרה והמשטרה אפילו לא הגיעה. אבל הפיקוח העירוני של חולדאי עוסק באכיפה קלה, נגד מכוניות חונות, ובהטרדת האופוזיציה, במקום לסייר ברחובות הדרום בלילה, לסגור בתי עסק שמוכרים אלכוהול בלתי חוקי שמתדלק אלימות, לסגור פיצוציות שמוכרות סמים בלתי חוקיים באין מפריע, לסגור בתי בושת. כדי להציל את דרום תל אביב צריך תוכנית רחבת היקף שתחזיר לת"א 200 אלף תושבים שהופקרו".

ניצן הורוביץ ורשימת מרצ: לסגור את התחנה "הבעיה של שכונות הדרום היא תוצאה של מדיניות הזנחה וקיפוח לאורך שנים. כדי לטפל בבעיה מן השורש, נחוץ שינוי תפיסתי לפיו על העירייה מוטלת האחריות לדאוג לרווחת כל תושבי העיר.  יש לחזק את השכונות החלשות באמצעות תקציבי פיקוח ופיתוח שיוקצו לצורך הקמת תשתיות במרחב הציבורי וביסוס מערכות החינוך והתרבות.  אחת הבעיות הגדולות היא הביטחון האישי, סמים וזנות. ביטחון אישי מתחיל בקיומה של הוויה חיים יום-יומית שוקקת באזור, ומניעת מצבים שבהן שכונות הן נטושות וחשוכות. העירייה בראשות ניצן הורוביץ תפעל להקמת תשתיות טובות ותקינות, תאורה לאורך כל שעות הלילה ותחזוקתה, נגישות, סימון ושילוט מבני הציבור,תקן פינוי אשפה ועוד. במקביל נפעל, בשיתוף עם וועדי השכונות, לכינון סיירות קהילתיות להגברת תחושת הנראות והביטחון באזור, ונקיים תהליך שיתוף ציבור ממוקד במטרה למפות את היבטים הפיזיים והחברתיים שפוגעים בביטחון האישי ואת הפתרונות מנקודת המבט המקומית.התחנה המרכזית היא מפגע חברתי, סביבתי וכלכלי: היא מוקד לפשיעה ומטרדים, זיהום האוויר ממנה גבוה בעשרות אחוזים מהמלצות המשרד להגנת הסביבה, פועלים בה בתי עסק ללא רישיון, היא אינה מתאימה לאוטובוסים, שטחים נרחבים בתחנה כלל אינם בשימוש והשטח הנטוש הפך למוקד פשיעה המאיים על באי התחנה והנוסעים. העירייה בראשות ניצן הורוביץ תפסיק את השימוש בתחנה המרכזית כתחנת אוטובוסים ובמקביל תבחן הצעות להשמשת וחידוש המבנה. פעילות זו תעשה בשיתוף עם וועדי התושבים בשכונות".דן להט ורשימת יש עתיד : מחזירים את הביטחון האישי "עיריית תל אביב יפו חייבת לפעול כדי לשמור על איכות החיים בדרום העיר ובשכונות  - בשיפור שירותי תברואה, חינוך ורווחה, בשיפור התשתיות, בפיקוח על דירות שאינן ראויות למגורים, ובהגברת הביטחון האישי, האכיפה והניקיון – בראש ובראשונה למען התושבים. אבל העלייה בכמות אירועי האלימות והפשיעה בשנתיים האחרונות אינה נחלת הדרום בלבד, והיא מתרחשת בכל רחבי העיר. כדי לפתור את הבעיה תקדם רשימת "יש עתיד" במועצה תכנית מקיפה ללקיחת אחריות על הביטחון האישי של האזרחים, תכנית שליישומה נעזר בנציגינו בממשלה ובכנסת:

• נקדם הקמת מערך שיטור עירוני, בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל והמשאבים העירוניים.• נדרוש הגברה משמעותית בנוכחות שוטרים ואנשי ביטחון ברחבי העיר.• נפעל להטמעת תכנית  "עיר ללא אלימות"  בשיתוף ומימון המשרד לביטחון פנים ולהרחבתה ולפריסה ורישות של מצלמות ברחבי העיר.• נקדם תכנית לחינוך מונע למניעת עבריינות נוער - בשיתוף עם משרד החינוך.• נעודד קידום והכשרת שמיניסטים כמתנדבי המשמר האזרחי, במטרה לשילובם בפעילויות בקהילה.• נפעל למתן מענה אמיתי ושירות מהיר לתושבי תל אביב-יפו לאירועי אלימות ופשיעה.

יצוין כי סגירת בתי בושת הינה באחריות המשטרה וברור כי העירייה מצידה צריכה לעשות כל מאמץ למגר את התופעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ