הבחירות של תל אביב: לילה לבן, לילה שחור

חמש שאלות זהות, חמישה נושאים בוערים וחמש רשימות למועצת העיר - לקראת הבחירות לרשויות המקומיות המתמודדים מוציאים את התותחים הכבדים. והפעם: האם לילה לבן ומסיבות הרחוב הם אירועים שעושים נזק לתושבים? פרויקט מיוחד

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

אם מערכת הבחירות הייתה מתנהלת בעמודי הפייסבוק של הברנז'ה, נדמה שההנהגה הנוכחית של תל אביב הייתה מוחלפת ברובה הגדול. אבל כידוע, גם אם אפשר להתחיל מחאות ברשתות החברתיות, לא בטוח שאפשר לנצח בהן. אחרי המאבק הצמוד בין דב חנין ורון חולדאי לפני חמש שנים, השבועות האחרונים עסקו בעיקר בראש העיר המכהן. האם טיילת נאה ואופניים להשכרה הם נחמה מספקת למה שנעשה בדרום העיר? האם תל אביב יפו היא אכן תל אביב יפו, או האם יש אזרחים שהעיר מתייחסת אליהם כסוג ב'? ומה בנוגע לגורדי השחקים, שהופכים אט אט למדינה נפרדת, שדוחקת את התל אביביים "האמיתיים" החוצה?.

מערכת עכבר העיר בחרה חמישה נושאים, שקשורים קשורים לחיי היומיום בתל אביב, ובעיקר לאחת מגאוותיה הגדולות של העיר – תרבות. ביקשנו מחמש רשימות להתייחס ולהשיב לשאלות, כדי לתת לכם להחליט איך תיראה העיר בחמש השנים הקרובות. אגב, לאחר פנייה הן למנהל הקמפיין של רון חולדאי והן לחברת המועצה בפוטנציה קרנית גולדוודסר, החליטו לפי שעה במטה שלא להשיב על שאלותינו.» סקס, סמים והתחנה המרכזית – מה יהיה עם דרום תל אביב?» מרתון שמרתון - האם להמשיך לסגור רחובות בשביל אירועי ספורט?» דברים שאפשר רק לחלום עליהם – מהפכת התחבורה הציבורית» אמנות לא לעם – האם העירייה צריכה לתמוך באמנים?

עיר לכולם, חוץ מלאלה שגרים בה נדמה שבשנים האחרונות אירועים הגדולים שנערכים בעיר, ובהם לילה לבן ומסיבות הרחוב, כבר לא משרתים את תושבי תל אביב, אלא בעיקר מושכים תושבים מבחוץ. התוצאה היא רעש, לכלוך, וונדליזם והרבה בלגן לתושבי העיר עצמם. האם לדעתכם יש להמשיך ולקיים אירועים שכאלה? מה מטרתם? וכיצד אפשר למנוע את הבלגן? מאיפה באתם? הרקדה בחוף גורדון בלילה לבן (צילום: טלי קושניר)

דן להט ורשימת יש עתיד: האיזון חייב להישמר

"כבנו של מי שמיתג וטבע את הביטוי "עיר ללא הפסקה" אני מאמין בכל ליבי שתל אביב יפו צריכה ותמשיך להיות מרכז לפעילות תרבותית, מוזיקלית, אמנותית, ספורטיבית וחברתית לכל תושביה ולכל הבאים בשעריה (לרבות לילה לבן, מסיבות רחוב, אירועי יום העצמאות ועוד). קיום אירועים תרבותיים חשוב לעיר הן מהפן התרבותי והן מהפן הכלכלי. אירועי רחוב באשר הם תורמים רבות לחיים הכלכליים של העיר דבר שהופך את העיר למקור משיכה לעסקים ולאנשים ומחזק את העיר תרבותית וכלכלית. רשימת "יש עתיד" תפעל במועצה לקדם קיומם של  אירועים בשכונות הדרום והמזרח על מנת למשוך קהלים רבים לאזורים אלה בעיר, ובמקביל לשיפור ההיערכות לאירועים המוניים. האיזון חייב להישמר – מחד קיומם של אירועי תרבות וספורט עממי לכולם, מאידך – התחשבות מרבית בתושבים".

רשימת יאפא: להרחיק מריכוזי אוכלוסייה גדולים

"אחת התכונות החשובות המאפיינות את העיר היא היותה מרכז התרבות החשוב ביותר במדינה, מה שללא ספק תורם להתפתחותה בצורה גדולה מאוד. עם זאת הכמות הגדולה של אירועי תרבות ומסיבות בעיר מקשים על חיי התושבים ופוגעים לעיתים באיכות החיים בעיר. לדעתנו יש להתמודד עם בעיה זו בשתי רמות שונות: האחת, לשתף את התושבים בעיר בתכנון אירועי התרבות הגדולים והקטנים בסביבתם. כמו כן יש לייעד את רוב פעילות התרבות לתושבי העיר הן בתל אביב והן ביפו. השנייה היא לנסות לרכז את פעילויות התרבות הגדולות במרכזים הרחוקים מהמקומות שיש בהם ריכוזי אוכלוסיה גדולים. יתרון זה יכול לתת לנו לשמר את מעמדה של העיר כמרכז תרבות, ומצד שני למזער את המחיר שהתושבים משלמים בשל עניין זה."

ניצן הורוביץ ורשימת מרצ: לבזר את ההטרדה

"תל אביב יפו היא עיר קוסמופוליטית, וחיי התרבות מייחדים אותה מכל עיר אחרת בישראל.  אומנם, מצד אחד, אירועי התרבות הגדולים יכולים להוות מטרד עבור תושבים הגרים בסמיכות, אולם מצד שני, תושבים רבים אחרים נהנים מקיומם. בנוסף לכך, אין להתעלם מהתרומה של אירועים אלה לעסקים המקומיים באזורים בהם מתקיימים האירועים. לדעתנו, תפקידה של עירית תל אביב יפו לקיים את האירועים באזורים שונים ברחבי העיר בסמיכות לצירי תנועה מרכזיים,  באופן שיאפשר לבזר הן את הטרדה והן את התועלת הכרוכים בהם. בהתאם לכך, אנו חושבים שיש לקיים אירועים גם באזורים בדרום העיר, כדוגמת התחנה המרכזית, כך שגם העסקים ותושבי האזור יוכלו ליהנות וגם יוקל לתושבים באזורי המרכז, אשר כיום משלמים את רוב המחיר".

אהרון מדואל ורשימת עיר לכולנו: להפסיק את המסחור

"עיר לכולנו, כשמה כן היא, קמה ב- 2008 כדי להחזיר את העיר לתושביה, היינו האופוזיציה היחידה בעירייה לדרכו של חולדאי. אנחנו מתנגדים בתוקף למסחור העיר שמוביל חולדאי, ונקדם אירועים קהילתיים, שכונתיים, עבור תושבות ותושבי העיר ולא עבור התיירים שאליהם פונה ראש העיר. עיר לכולנו תמיד תמכה בהתלהבות בגישה של העדפה וקידום אירועים ציבוריים שמאורגנים על ידי תושבות ותושבי העיר, ביוזמות קהילתיות של התושבים בשביל התושבים, שעיריית חולדאי לא מעודדת ולפעמים חונקת. רקדנו יחד עם תושבי כרם התימנים במסיבות הרחוב של הרב קוק - עד שהעירייה הערימה עליה קשיים בלתי אפשריים. אנחנו מגיעים כל שנה לתמוך במסיבה המקסימה של רחוב מיכ"ל. נפגשנו כל שנה במסיבות הרחוב של פלורנטין, שגם אותן עצרה העירייה כדי לממן מסיבה משל עצמה, עם חסויות של גופים מסחריים".

רוב העיר: לפצל את הלילה הלבן

"אירועי התרבות הפתוחים הם חלק חשוב מהאופי התל אביבי של עיר ללא הפסקה. "רוב העיר" פעלה רבות כדי להרחיב אירועים פתוחים לקהל, כמו החזרת המסורת של מסיבות הרחוב ועוד הרבה אירועים נוספים שלקחו חלק במרחב הציבורי. עם זאת, אנחנו יודעים שתמיד יש לאזן בין הצורך של עיר כמו ת"א באירועים המושכים תיירים, לבין נוחות התושבים. על כן, "רוב העיר" העלתה הצעה לפצל את הלילה הלבן המסורתי לסדרה של "מיני לילות לבנים" שיתרחשו בכל שכונות העיר ובמהלך חודשי הקיץ, ויאפשרו את החוויה הייחודית של הלילה הלבן בצורה יותר סלקטיבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ