הבחירות של תל אביב: ארנונה, שכירות, אמנות

חמש שאלות זהות, חמישה נושאים בוערים וחמש רשימות למועצת העיר - לקראת הבחירות לרשויות המקומיות המתמודדים מוציאים את התותחים הכבדים. והפעם: האם העירייה צריכה לתמוך באמנים? פרויקט מיוחד

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

אם מערכת הבחירות הייתה מתנהלת בעמודי הפייסבוק של הברנז'ה, נדמה שההנהגה הנוכחית של תל אביב הייתה מוחלפת ברובה הגדול. אבל כידוע, גם אם אפשר להתחיל מחאות ברשתות החברתיות, לא בטוח שאפשר לנצח בהן. אחרי המאבק הצמוד בין דב חנין ורון חולדאי לפני חמש שנים, השבועות האחרונים עסקו בעיקר בראש העיר המכהן. האם טיילת נאה ואופניים להשכרה הם נחמה מספקת למה שנעשה בדרום העיר? האם תל אביב יפו היא אכן תל אביב יפו, או האם יש אזרחים שהעיר מתייחסת אליהם כסוג ב'? ומה בנוגע לגורדי השחקים, שהופכים אט אט למדינה נפרדת, שדוחקת את התל אביביים "האמיתיים" החוצה?.

מערכת עכבר העיר בחרה חמישה נושאים, שקשורים קשורים לחיי היומיום בתל אביב, ובעיקר לאחת מגאוותיה הגדולות של העיר – תרבות. ביקשנו מחמש רשימות להתייחס ולהשיב לשאלות, כדי לתת לכם להחליט איך תיראה העיר בחמש השנים הקרובות. אגב, לאחר פנייה הן למנהל הקמפיין של רון חולדאי והן לחברת המועצה בפוטנציה קרנית גולדוודסר, החליטו לפי שעה במטה שלא להשיב על שאלותינו.» סקס, סמים והתחנה המרכזית – מה יהיה עם דרום תל אביב?» לילה לבן, לילה שחור – האירועים שתל אביבים בורחים מהם» מרתון שמרתון - האם להמשיך לסגור רחובות בשביל אירועי ספורט?» דברים שאפשר רק לחלום עליהם – מהפכת התחבורה הציבורית

אמנות או נמות

אמנים שגרים בעיר נאלצים להתמודד לא רק עם מחייה יקרה, אלא גם אם מחירי שכירות שעולים על חדרי החזרות, ומחירי ארנונה יקרים על הסטודיו שלהם. האם לדעתכם העירייה צריכה לתמוך באמנים? כיצד? בקרוב תקבלו חשבון ארנונה. סטודיו מעצבים (צילום: דודו בכר)

רשימת רוב העיר: מרחיבים את ההגדרה

"'רוב העיר' מאמינה שהכרחי לחזק את הקשר בין אומנים/יוצרים לעירייה. תל אביב נושאת את דגל התרבות והאומנות, וזוהי אחת הקבוצות החשובות ביותר בהגדרת הצביון האמנותי תרבותי של העיר. "רוב העיר" מעוניינת להרחיב את ההגדרה של מיהו אמן, להיאבק על שינוי צו הארנונה, להקים מנהלת אמנים שתפקידה לגשר ולתווך בין האמנים לעירייה, לפעול למיצוי מקסימלי של החללים הציבוריים בהם ניתן לקיים פעילות אומנותית בעיר, ולקדם ולתמוך במוסדות תרבות בדרום העיר וביפו. בנוסף אנחנו מעוניינים לקדם מדיניות של משרדים ברי השגה לאמנים שפעילותם אינה מהווה מטרד מסוג רעש".

אהרון מדואל ורשימת עיר לכולנו: עוד רגע נברח לחולון

"יום אחד החליטה העירייה להקפיץ את הארנונה של אולפני הקלטות רטרואקטיבית. למעשה, זאת הכרזת מלחמה על תרבות המוזיקה בתל אביב. יותר מזה: גזר דין מוות. כשאנשי האולפנים יצאו למאבק, שרון לוזון חבר מועצת העיר מעיר לכולנו, איש מדהים עם המון ניסיון במאבקים חברתיים, סייע להם. המאבק של האולפנים היה יעיל וגרר הד בברנז'ה, אז אנשי חולדאי הציעו לאולפנים "דיל": הפסיקו את המאבק, וניתן לכם הנחה של 50 אחוזים לשנתיים. אבל רק לכם, כי אתם הצלחתם להיאבק חזק מספיק. עוד שנתיים, הארנונה שלהם תקפוץ פי 2.2, והאולפנים ומקומות העבודה של היוצרים ינדדו לרמת גן וחולון. הם לא חלק מעיר המאיון העליון שחולדאי מתכנן. עד אז יהיה לחולדאי שקט. המוזיקאים הסכימו - הם צריכים לשרוד. אבל מה עם המורים לציור,  בתי הסטודיו ליוגה, בתי המלאכה לאומנות? מבחינת חולדאי, שיחנקו, הם לא נאבקו מספיק חזק. רון חולדאי גאה בזה שתקציב העירייה בעודף, מדהים שהוא נוקט בשיטות כלה כדי לקחת כסף ולשים אותו בבלטות. הצעירים שהוא דורס בדרך הם הילדים שלנו".

ניצן הורוביץ ורשימת מרצ: השמשת נכסי העירייה

"העירייה צריכה להוקיר את אנשי היצירה, עליהם מבוססת התרבות, ולעזור להם לטפח את היצירה ולא לראות בהם רק עסק או יעד גבייה. לכן, יש לשנות את המצב הקיים בו אלפי אמנים בתל אביב יפו כורעים תחת מדיניות הקיפוח והניצול של רון חולדאי. עם בחירתי אפעל לשינוי מעמד האמנים ועדכון ההגדרות המיושנות של אמנות בחוק העירוני כך שגם מוזיקאים, צלמים ויוצרים אחרים יזכו להנחה בארנונה בסטודיו שלהם. חשוב להבין כי תמיכה בתרבות אינה רק העברה תקציבית נקודתית, היא גם הניסיון לטפח, לעודד ולהקשיב לאמנים, תושבים ובליינים והיא גם הניסיון להקל איתם. במסגרת זו אבחן את האפשרות לאפשר מגורים בחללי עבודה וסטודיו. דבר זה יעשה בהתבסס על מדיניות תרבות שתתרכז במזרח ובדרום העיר, ותכלול השמשת נכסי עירייה והצעתם לאמנים למטרות מגורים ועבודה, כמו גם הרחבת החוק העירוני כך שיאפשר מגורים בחללי עבודה, במטרה להקל על העול הכלכלי הכרוך בהחזקת שני נכסים, ועל מצוקת הדיור בעיר באופן כללי".

רשימת יאפא: תוכנית אסטרטגית מקיפה

"העירייה לדעתנו חייבת לתמוך בכל האומנים ויוצרי התרבות שהם תושבי העיר. היצירה התרבותית על כל גווניה מהווה את הלב הפועם של העיר. על כן תמיכה באומנים וביוצרי התרבות לא רק שאינה פוגעת התקציב העירוני אלא להפך מהווה את אחד הקטליזאטורים החשובים ביותר בפיתוחה של העיר הן התרבותי והן הכלכלי. כדי לתמוך באומנים וביכולתם ליצור יש לבנות תוכנית אסטרטגית מקיפה שענייניה המרכזי הוא התמיכה ביצירה וביוצרים בכל תחומי האומנות הקיימים בעיר".דן להט ורשימת יש עתיד: קרן מיוחדת לאמנים

"תרבות זו אבן היסוד של תל אביב-יפו. מייסד העיר וראש העירייה הראשון, מאיר דיזנגוף, ראה בה מרכז תרבותי ומשאלתו התגשמה ברבות השנים. מאיר דיזנגוף היה הראשון שהבין את חשיבות חיי התרבות לעיר ולכן הזמין את חיים נחמן ביאליק לגור בעיר, ואף קרא את שם הרחוב על שם ביאליק בעודו בחיים. שלמה להט, אבי, הבין גם הוא את חשיבות הנושא ובזכותו הפכה העיר בתחום התרבות למה שהיא היום, ובכלל זה האופרה, מרכז סוזן דלל למחול ועוד. ללא תמיכה ועידוד לאמנות ולאמנים – העיר תאבד אחד מהמרכיבים הבולטים של זהותה. רשימת "יש עתיד" למועצת העיר תפעל לעידוד הקמתם של מרכזי יצירה ותרבות בכל רחבי העיר, ליצירת מלגות עירוניות חדשות ולהקמתה של קרן מיוחדת לטובתם של אמני תל אביב יפו שנקלעו לקשיים. זה דורש שינוי בסדרי עדיפויות שיושג רק באמצעות לחץ במועצה על ראש העיר. כמו כן נפעל במועצה לשינוי הסיווג של חדרי סטודיו ואולפני הקלטה לסיווג הנמוך ביותר האפשרי מבחינת תעריפי הארנונה. עיר שאמנים לא יכולים לגור ולהתפרנס בה היא עיר ללא נשמה ואנו נדאג לשמור על הנשמה של העיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ