מבעבעים: לראשונה די ג'ייז ישראלים בבוילר רום

פורטונה רקורדס כובשים את היעד הנכסף ומגיעים לסט ישראלי ראשון בבוילר רום. על הדרך יתנו גם גיחה לתוכנית של ג'יילס פיטרסון ויתקלטו במסיבת רית'ם סקשן

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

אחרי ההופעות בפסטיבלים, תיקלוטים ברייבים ומועדונים בעולם, ממשיכים הישראלים בהשתלטות המוזיקלית על העולם וכובשים יעד נכסף נוסף, הבוילרום, לונדון טאון. רק מתבקש שהנבחרים למשימה הם פורטונה רקורדס, הלייבל הישראלי שמתמקד בפסיכדליה והזיות ים-תיכוניות. פורטונה רקורדס, בראשם עומדים הקטיק (מאור ענבה), טרטל (צח בר) וכלבתא (אריאל תגר), יגיעו ללונדון ב-29 באוגוסט, לנגן סשן בן שעתיים בבוילר רום שישודר אונליין בשידור חי. כמו ישראלים משופשפים פורטונה רקורדס סגרו על הדרך גם סשן בבראונז ווד, הלייבל של ג'יילס פטרסון ב-31 באוגוסט, ויקנחו גם במסיבת Rhythm section, גם מבית בוילר רום. "אנחנו כולנו מאד מתרגשים", מספר ענבה, "זאת הזדמנות גדולה, וחשבנו הרבה איך למנף אותה, אבל בסופו של דבר נגיע ופשוט נהיה אנחנו, נעשה מה שאנחנו עושים תמיד".

בוילר רום, החדר הכי רותח ומוזיקלי של ימינו, משדר אונליין בשידור חי סטים של מיטב הדי ג'ייז מכל העולם, באחד מארבעת חדרי הבוילר הפזורים בלונדון, ברלין, אל. איי וניו יורק. הבוילר רום, החותם הנחשק לדי ג'ייז בימינו הספיק לארח שורה של סופרסטארז, ביניהם: פרודיג'י, ג'יימס בלייק, skream, ניקולאס ג'אר, ג'יימי XX, די ג'י שאדו, באואר, מודסלקטור ואפילו תום יורק בא לסט אורח. לבוילר רום שתי מתכונות: המוכרת יותר היא המתכונת המסיבתית, בה הדי ג'ייז מגיעים לסט של כ-40 דקות ומרימים מיני מסיבה מצולמת בחלל עם בליינים נרגשים. המתכונת השנייה, אליה יגיעו פורטונה, היא הבוילר האוס, בעלת אוריינטציה יותר נינוחה. בבוילר האוס הדי ג'ייז מגיעים לסט של שעתיים שלמות, אשר מצולם על הגג של הבוילר רום, באור יום, עם קצת האנג של חברה מסביב. "בסשן על הגג יש הזדמנות לנגן דברים קצת יותר מעניינים", מוסיף ענבה, "זה ליין שהתחיל לא מזמן ומגיעים אליו כל הדי ג'ייז שרוצים להראות צד אחר של עצמם, שהוא לא בהכרח עם אוריינטציה של מסיבה".

גרציה עם הקאנון האגדי אברהם סלמאן (Fortuna Records)פורטונה רקורד, קיימים קצת מעל שנה, הם לייבל שמתמקד בהוצאות מחודשות של תקליטים נדירים, כמו שמיטיב ענבה להגדיר "הזיות ים-תיכוניות", אותם הם מוציאים בויניל ומפיצים לכל העולם. עד כה הוציאו מחדש אלבום של צביה אברבנאל ונינו ניקולאידיס. ב-26 באוגוסט יוציאו פורטונה את אלבומה של גרציה, זמרת אשר הקליטה אלבום אחד בתורכית בגיל 16 ולאחריו ברחה מאור הזרקורים, "אנחנו רודפים אחריה מלא שנים, ובהתחלה היא לא הייתה מעוניינת להוציא מחדש", מספר ענבה, "אבל עם הזמן ראתה שאנחנו באמת מאד מתלהבים ממנה ומגיעים מאהבה למוזיקה, ונתנה את ברכתה". השקת האלבום תתקיים ב-9 בספטמבר בחפלת צהריים בפורט סעיד. "את האלבום הוצאנו עם האחים אזולאי, בעלי הזכויות המקוריות תחת השם קוליפון, שעד היום יושבים ביפו באותו מקום. במקביל אנחנו עובדים על הרבה פרויקטים עכשיו, אלבום גאז משנות ה-70 שלא יצא מעולם, מתכננים להוציא אלבום לאלבט פיאמנטה, חבורת זמרים מרוקאיים, והרבה פסיכדליות נוספות".

אל הבוילר רום הגיעו אחרי ששידרו ברדיו הבריטי המתפוצץ NPS, "שלחנו סט לתוכנית, ובשידור נכחו אנשי מפתח מהבוילר רום", מספר ענבה, "נוצר חיבור והוא אמר בואו נעשה משהו יותר גדול, כמו למשל בוילר רום". אבל כאמור, השבוע של פורטונה בלונדון מתחיל להיות עמוס. "היינו אמורים לשלוח לג'יילס פיטרסון סט אורח של 20 דקות לספיישל על המידל-איסט", מוסיף ענבה, "פתאם אמרנו, 'הי, אנחנו נהייה בלונדון' וככה קיבלנו הזמנה לתוכנית שלמה". לסשן הנוכחי יטוסו ענבה ובר בלבד, שכן תגר לא יוכל להצטרף מטעמים אישיים, אבל את הסט בונים יחד שלושתם, "כולנו בתוך זה, מבחינת בחירת תקליטים", מוסיף ענבה, "נגיע עם מגוון מוזיקלי ממדינות המזרח התיכון: מצרים, לבנון, סוריה, ישראל וגם עיראק ואיראן. כל סשן יהיה שונה, נתחיל על הצד הרגוע עם צלילים עמוקים ונבנה את זה למשהו יותר רקיד, דברים שמעט מאד מכירים". כישראלים בחו"ל שבאמתחתם קייס מלא אלבומים ערביים הם יחסית נוקטים בגישה א-פוליטית "כשאני מקשיב למוזיקה הזו, מבחינתי אותו בנאדם עשה את הכל, אני לא מכניס פוליטיקה מכוערת למה שאני עושה, אני פשוט אוהב מוזיקה ואת מה שנקרא 'דה פורגאטן סאונדס אוף דה מידל איסט'. ב-2006 פיינדרז קיפרז הציגו לעולם את זלדה, ומאז יש התעניינות גוברת בסאונד הים תיכוני, מעניין אותנו מאד איך הבריטים מביב יגיבו לצלילים המיוחדים האלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ