רננה הלפרין, עכבר העיר

רחבות הריקודים של תל אביב מעולם היו כל כך גדושות באמנים ודי ג'ייז בינלאומיים כמו שהן בשנים האחרונות. ממפיקים צעירים ועד די ג'ייז בדרגת סנדק, נדמה שכולם לוטשים עיניים תמידית לנתב"ג. בעוד שהרחבות זוכות לטיפול ממיטב אמני הטכנו וההאוס ונהפכות למחווה קופצנית של סצנת שיקגו-דטרויט-ברלין, מרענן לארח מישהו שעושה הכל אחרת. בחמישי הקרוב במסגרת מסיבת יום ההולדת של הקצה יתארח בבלוק FaltyDL, אמן, די ג'יי ומפיק שלא נשמע כמו שום דבר ששמעתם בעבר. פולטי מצליח לשלב בין יו קיי גאראג', דראם נ' בייס, האוס, טכנו, וג'אז, לתוך סאונד מקורי משל עצמו.

» חגיגות שנה וחצי לקצה - לכל הפרטים

הקצה אמנם פספסו את תאריך יום ההולדת הרשמי שלהם מאז שהפכו לתחנה אינטרנטית עצמאית, אבל גם גיל שנה וחצי הוא סיבה למסיבה. האירוע הגדול הראשון של הקצה יתפרש על שלוש רחבות המועדון ויפנק בליין אפ מהחלומות: תיקלוטים של שדרני התחנה, רזידנטים ואורחים מוכרים, הופעות חיות של אורחים מחו"ל ומיטב האמנים המקומיים, מכל הקשת המוזיקלית. האורח המרכזי הוא כאמור FaltyDL, וכשהקצה בוחרים מופע מרכזי כדאי לכולם להיות קשובים. כדאי שכולם יגיעו מוכנים ומחוממים, היכרות מוזיקלית עם אחד האמנים המרתקים של ימינו. פתחו רמקולים.

סמים, סושי וג'אז

פולטי די אל (26) נולד בשם דרו לוסטמן נולד וגדל בניו הייבן קונטיקט, מצד אחד העיר המפורסמת של אוניברסיטת ייל, מצד שני מקום אותו כינה כגטו גדול. הוא מעיד כי היה תלמיד מחורבן שעשה הרבה סמים ובילה במוסד גמילה בגילאי 16-17, וכמו שמוזיקה עושה לא אחת, לדבריו גם אותו היא הצילה מהסמים. לוסטמן התחיל לנגן בלהקות רוק וג'אז על פסנתר ובאס ובמקביל אפילו עבד כשף סושי. בגיל 19 כבר פרש לקריירת סולו, כינה את עצמו פולטי די אל, יצר מוזיקה באינטנסיביות  וחיפש לייבל שיהיו להם בית. ב-2007 שחרר שלושה אלבומי EP בלייבלים שונים (Napalm Enema, Unfun, fizx). הקטעים מתוכם נדירים אבל הקטע Rapidly Harvested Asparagus, הנושא את שם ה EP, זכה מפולטי לעיבוד מחודש.

צעדים ראשונים של סאונד. Rapidly Harvested Asparagus:

פולטי של השנים הראשונות שולח אוזניים דווקא לממלכה הבריטית ומושפע מאד ממה שנקרא רצף ההארדקור, מונח שמתייחס לכל הז'אנרים שצמחו מהפוסט ג'אנגל של הניינטיז. גאראג', טו סטפ, דאב סטפ, יו קיי, פ'אנקי, פוסט דאב סטפ וכל סצנת הבאס, פולטי סופג אליו הכל מהכל. מבלי להתחייב לסצנה אחת, באותה נשימה מציין גם את פרנק זאפה ומיילס דייויס כהשפעות מוזיקליות, ואפילו הביע חיבה עזה למועדונים ומחשיב האוס, דאנס והיפ הופ כחשובים באותה מידה.

ב-2009 הוציא EP נוסף, הפעם ללייבל הנחשב Ramp שהגביר את הבאזז סביב המפיק הצעיר. לא עבר זמן רב והלייבל הנחשב Planet Mu (שצמח מענק הלייבלים וירג'ין) החתים את פולטי, והוא עבר לניו יורק. המוזיקאי וחברו הטוב Boxcutter ייעץ לפולטי להוריד את ה BPM ל-130 ושלח לו הרבה מוזיקת גאראג' להאזין לה, בין היתר EI-BI ו- סיקסטין הורספאואר, שהשפיעו עליו לא מעט. אלבום הבכורה המלא שלו Love Is A Liability יצא ב-2009 והציג סאונד מהודק ומעוצב יותר, BPM נמוך יותר ומלודיות עדינות.מושך תשומת לב מכל העולם. Dionysos מתוך Love Is A Liability:

איך נולד טרייד מארק?

אחרי אלבום הבכורה פולטי לא עצר לנוח אפילו לרגע ושחרר עוד EP, סינגלים, התארח באלבומי אוסף רבים ומיקסס עשרות אמנים. בין רשימת המיקסים של פולטי ניתן למצוא מגוון יוצא דופן ואקלקטי של אמנים, ביניהם: Seun Kuti (הבן של Fela) ג'יימי XX, סקובה, Anthont Shake Shakir, osmic TRG, בונובו, אליס ראסל, דירטי פרוג'קטורז, Mos Def ועוד. בין הופעות האורח המוצלחות שלו נמצא אלבום אוסף המיקסים Modeselektion Vol.1 של מודסלקטור. המיקס של פולטי אמנם נכנס לדיסק הבונוס אבל כשהרשימה כוללת מפלצות כמו Apparat, SBTRKT, Cosmic TRG ועוד רבים, אין באמת על מה להתלונן. בהמשך הם עוד יסגרו מעגל: מודסלקטור ידועים כאחד ההרכבים האהובים על תום יורק, הוא המליץ עליהם במספר ראיונות, שיתף איתם פעולה באולפן, בחר בהם כמופע חימום ועזר להם להשיג את מעמד הסופרסטארז שהם נמצאים בו היום. מעט שנים לאחר מכן יורק בחר את פולטי למופע החימום של רדיוהד בניו יורק.במגרש של הגדולים. פולטי מתארח במודסלקשן:

ב-2011 שחרר פולטי אלבום שני בשם You Stand Uncertain תחת הלייבל Planet Mu, והוכיח שוב שלא נגמרים לו הטריקים: האלבום הנוכחי אפילו יותר אקלקטי מקודמו, המוזיקה מקפצת בין סגנונות, מקצבים ומצבי רוח. באלבום מציג את מה שנהפך להיות סאונד הטרייד מארק שלו, עם הרבה פרקאשן מהיר, מקצבים משתנים, סינקופתיים, ווקאלז נשיים אינסטרומנטליים  וסאונד שהולך ונהייה נגיש. מעולם לא היה כל כך קשה לבחור שיר.

משתעשע בגוספל. מתוך האלבום השני Gospel Of Opal:

עם התשומת לב הגוברת זכה פולטי גם לעיבודים חדשים לקטעים שלו עצמו. Four Tet, אמן שהשפיע על פולטי לא קצת, מיקסס את הקטע שלו Straight & Arrow , לרשימה מצטרפים גם Martyn, Polygon ועוד רבים. אחד המיקסים הבולטים שזכה להם פולטי הגיעו מכיוונו של Jamie XX, אמן נוסף שפולטי מיקסס בעצמו וניכר כי השפיע עליו רבות. ג'יימי שלף את אחד הקטעים הטובים של פולטי Hip Love, שלא נכנס לאלבומי האולפן שלו, ונתן לו פרשנות XX יפהפיה.

XX סטייל:

הצד הרגיש של דראם נ' בייס וטכנו

בינואר 2013 חתם פולטי עם נינג'ה טיון, מהלייבלים הנחשבים בעולם ושחרר את Hardcourage, אלבום שהוקלט באנגליה שדווקא בניגוד לשמו, מציג את הצד הרך ביותר של פולטי עד כה. כפי שהודה בראיון האלבום נכתב לחברה שלו, שתמונתה מעטרת את עטיפת האלבום. האלבום מציג צד רך שעולה ממנו אינטימיות והאבה אהבה, פולטי עצמו הודה שלא התכוון שיצא אינטימי כפי שיצא. האלבום ממשיך את הטרייד מארק שלו שבין ההאוס לגאראג', אבל מפלרטט גם עם דאנס וטכנו, תוך שמירת נאמנות למקורות הבאס ודראם נ' בייס. פולטי מעולם לא נשמע יותר פופי, מלא שמחה ונגיש, מבלי לפול למלכודות סכריניות לוותר על המורכבות המוזיקלית או לאבד את האדג'.

הבחירה של רדיו הקצה בפולטי היא ברורה, מעבר להיותו מוזיקאי מרתק, פולטי הוא מהאמנים שבזכות עבודה אינטנסיבית התברג קודם כל כאמן ורק לאחר מכן כמפיק וכדי ג'יי. את רב זמנו הוא מבלה באולפן אבל הנוסע המתמיד שלו רווי בגיגים ותקלוטים מסביב לעולם. בין הקלטות וטורים הספיק פולטי להקים לייבל עצמאי בשם Bluberry Hills, על שם הפרי אבל גם על שם הגבעות הירוקות ליד בית סבתו, והעיד כי יש לו תוכניות רבות על הפרק. לצד היותו חתום עם הלייבל נינג'ה טיון לשלושה אלבומים נוספים, לוסטמן עובד על פרוייקט עצמאי תחת שמו האמיתי בלייבל Black 2000, ועושה עבודות סאונד לאמנים שונים כשהכיוון המוזיקלי, כהרגלו של פולטי, לא צפוי.

חם מהתנור:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ