בעלי בר הגטסבי בירושלים: "קראו לנו מתאבדים"

כשבעלי בר הגטסבי סיפרו שהם מתכננים לפתוח בר קוקטיילים בירושלים, אף אחד לא האמין ברעיון. שנתיים לאחר מכן, הם קטפו את תואר "בר הקוקטיילים הטוב ביותר" בתחרות פרסי עכבר העיר, ויש להם מה להגיד על זה

איתי פת-יה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גטסבי בר ירושלים
צילום: מנחה נופה

"דה ווינר טייקס איט אול", כך שרה חבורת שוודים עליזה במאה הקודמת, וכמה שהם צדקו. תחרות פרסי עכבר העיר לשנת 2016 הגיעה לסיומה ובקטגוריית בר הקוקטיילים הטוב ביותר היו אלה אנשי הגטסבי בירושלים שחיסלו את הכוס עד הטיפה האחרונה, ולא השאירו לאחרים אפילו שלוק אחד. עם עלי נענע או בלעדיהם, המקום הוסיף טעם מרענן לחיי הלילה בבירה וגם בתקופות לא פשוטות הצליח לשמור את הראש מעל המים, כשבדרך הוא עוקף בסיבוב תל אביבים בעלי מוניטין. "אנשים חושבים שפה יש מטעני חבלה וסוסי משטרה בכל מקום, זה לא נכון. אנחנו רוצים לפוצץ את הפיקציה הזאת", מספר יונתן סגיר, מבעלי המקום.

» לרשימת הזוכים הגדולים

» הברים הטובים ביותר בבתי מלון

» ברי קוקטיילים - המדריך המלא

» עשה זאת בעצמך - מסיבת קוקטיילים ביתית

» הכירו את הברמן הטוב ביותר בארץ

» הבר החדש שמעלה את הרמה בגבעתיים

מה ניסיתם להביא לירושלים כשפתחתם את המקום?

"המטרה הייתה להגשים חלום שלי ושל השותף שלי (אלכס), ולהרים בר אמיתי בירושלים, כזה שלא היה הרבה זמן מאז הפ'ינק. בר שמגיעים אליו שגרירים ואושיות וכל מי שרק נכנס לעיר. זה כבר היה קיים בעבר, כל מה שאנחנו עושים זה רק להחיות את זה מחדש".

היה לכם ספק אם בר קוקטיילים יכול באמת לעבוד בירושלים?

"חשבנו שירושלים זה המקום היחיד לעשות את זה, אבל כל העולם ואנשי ברנז'ת הלילה צחקו עלינו. חלק לא הבינו מה אנחנו עושים, חלק אמרו שאנחנו מתאבדים. אף אחד לא האמין שזה יעבוד. בעיקר היו סקפטים לגבי הקהל".

הרגשתם איזשהו שינוי בחיי הלילה הירושלמים במהלך גל הטרור שפקד את העיר?

"בטח. הייתה מכה מאוד קשה בירושלים וקיבלנו סטירת לחי מצלצלת, את ההדים שלה אנחנו מרגישים עד היום. הרבה מקומות עזבו את ירושלים ופתחו בתל אביב, כמו הראצ'ה ועוד אנשים שפשוט לא החזיקו מעמד. האמת שאין לנו מתחרים או קולגות שמוכנים להשקיע את מה שאנחנו השקענו, בגלל המאפיינים של ירושלים. אנחנו דחינו את הפתיחה בצוק איתן ובדיוק כשזה התחיל לעבוד והייתה תאוצה - אז באו הדקירות. צעד קדימה ושניים אחורה. למזלנו הרב יש עכשיו רגיעה וזה קצת מתחיל לחזור לעצמו, חוץ מזה שמשום שהגטסבי די נסתר, מאוד נעים להיות בו בימים שהרחוב לא מאה אחוז בטוח. מאבטח לא היינו צריכים".

"מבחינת התל אביבים אנחנו לא מתחרים"

מי שהטיל ספק באפשרות קיומו של בר קוקטיילים בירושלים, הופתע עוד יותר לשמוע על זכייתו בתואר הנכסף. המקום מצא את עצמו מתמודד מול תותחים כבדים בתחום, כולם ברים שביססו את שמם בסצנה, וגם נתנו פייט רציני ברשתות החברתיות במהלך התחרות. לשמחתם של אנשי הגטסבי הסיפור הזה הסתיים עם ידו של האנדרדוג על העליונה.

הייתה לכם תחרות לא פשוטה מול הקליברים התל אביביים.

"אנחנו במערכת יחסים מאוד חברית איתם, חלק גם תמכו בנו בתחילת הדרך - בר שירה מהאימפריאל שאמר הרבה מילים טובות, יובל סופר מדאבל סטנדרט שעזר בתחילת הדרך, החבר'ה מהג'ספר ואריאל לייזגולד מה-223 והבל בוי שעשו אצלנו ערב אורח. זה מן תחום כזה שיש בו פחות אינטריגות מקצועיות ויותר ערבות וחברות הדדית. העניין היחיד הוא שיותר נוח להם לעזור לנו כשאנחנו בירושלים ולא בעיר שלהם, מבחינתם אנחנו לא מתחרה".

למה לדעתך הקהל בחר דווקא בכם?

"אני רואה מה אנשים כותבים עלינו בטריפ אדווייזר ואיזה הודעות שולחים לי. אני לא יודע אם זה נכון, אבל אני מרגיש שמעבר לאיכות השירות או הקוקטיילים, המאמץ היומיומי והדרך שבה אנחנו מתעקשים לעשות את הדברים כנראה נגעה לאנשים בלב. זאת לא הייתה המטרה לזכות בשום דבר".

לפי הכניסה המוזנחת למקום קשה לדעת שאתם בכלל קיימים. זה לא גרם לאנשים להסתובב אחורה?

"זה כן. יש לנו בכניסה ספריה ודלת שחורה שנראית רע והרבה פעמים כשישבתי ב-"ארומה" שצמוד אלינו שמעתי את הדיבורים - 'מי פתח פה ספריה?', כך היו קוראים למקום במשך תקופה. היו גם צוחקים עלינו וקוראים למקום 'אנה פרנק', כל מיני שטויות".

אוי ואבוי.

"ממש לא, זה היה נהדר! אתה רואה שאנשים מתעניינים ושאתה נמצא איפשהו בשיח הירושלמי אז אתה אומר 'אוקיי, כנראה שלא צריך לפרסם, ניתן לדמיון לגרות את עצמו'. אגב, יש גם בכניסה מנורה מנופצת, שברתי אותה במו ידיי ביום הפתיחה של המקום".

מוזגים חוויה, לא אלכוהול

על אף שטרנד הקוקטיילים מתחיל לחלחל גם בערים אחרות, אי אפשר להתכחש לעובדה שהאזור הטבעי שלו הוא עדיין בתל אביב. מקומות חדשים נפתחים בעיר, אחרים משתדרגים כל העת עם חידושים ותפריטים מיוחדים, ואפילו מתקבלים כאלטרנטיבה ראויה למוסדות קולינריים מצליחים. בניגוד לדעה הרווחת, יונתן סגיר מאמין שחיי לילה וסצנה קולינרית אמיתית קיימים לא רק בתל אביב. "זאת עיר מדהימה אבל זה לא שולל מערים אחרות את המקום שלהן. אנשים עם הרבה רומנטיקה נשארים בירושלים ופותחים עסקים, לפחות בביזנס שלנו. יש אנשים שמבקרים בירושלים וכל פעם מתפלאים מחדש שהיא לא מתה כמו שכולם חושבים".

ובכל זאת, אתם מקבלים השראה מתל אביב?

"תל אביב מושפעת מניו יורק או מלונדון וגם ככה העולם נהיה כל כך קטן עם האינטרנט, כך שהכל הופך להשראה גלובלית כזאת. יש לי השראה מדברים שראיתי באינסטגרם מסינגפור ומהונג-קונג, וממה שאני או חברים שלי ראינו בבלגיה. להצביע לך על תל אביב? בטח שלא. זה יותר גדול מזה".

האוכלוסיה הטבעית במקום סובבת סביב שנות העשרים, אך לסגיר יצא כבר לארח גם בני 80 שתפסו להם מקום על הבר. להערכתו גיל הכניסה במקום יירד בשנתיים הקרובות, שכן הצעירים הירושלמים יותר ויותר מתעניינים במה שהם שותים, ופחות מחפשים לרדת על באקטים כמו בטיול לתאילנד. "נפלא לדעת שאתה חלק מהשינוי הזה", הוא אומר. לדבריו הגטסבי הפך ביקור חובה לכל מי שמגיע לירושלים, הגדרה יותר מדויקת של הקהל קשה לקבל ממנו. "אלה אנשים עם טוויסט לחיים, זה לא איזה סגמנט מהאוכלוסיה", מספר סגיר.

תגיד, יש מצב שקוקטיילים מקדמים גם דו קיום?

"ברור, מה זאת אומרת? אתה יכול לראות פה תושבים ערבים, לצד יהודים ותיירים מכל העולם. אפשר להכנס אלינו לפעמים ולא לשמוע מילה אחת בעברית. כל מי שאוהב להבין מה הוא שותה מגיע  ובסוף הוא אומר 'וואלה השקיעו בי, לא לקחו ממני 50 או 70 שקלים לקוקטייל רק כי הם יכולים'".

זה לא מוגזם להוציא 60 שקלים על כוס משקה?

"אנחנו מנסים לתת חוויה ולא משקה. אנחנו הולכים לשוק ומבשלים הכל בעצמנו, וכדי להביא את הדבר הזה העלויות שלנו מאוד גבוהות. הדבר הזה כיף מאוד, אבל אנחנו גם רוצים להתפרנס ממנו. אני חושב שהלקוח באיזשהו מקום מוכן לשלם סכומים שאולי קצת יותר גבוהים מהממוצע, כי הוא בסוף מקבל הרבה יותר מהממוצע, אז אם אתה מסתכל על זה ככה - אנחנו זולים".

ומה ניר ברקת חושב עליכם? ראינו שגם הוא הגיע להרים לכם בתחרות.

"זה היה כל כך מרגש, הייתי כמו ילד כשניר הגיע. הוא שילם ולא הסכים לקבל שום דבר, והיה כאחד האדם".

בקרוב גם דרינק עם רון חולדאי?

"קשה לי לחשוב על לפתוח בתל אביב, לא בגלל שזאת תל אביב אלא בגלל שזה רחוק - אני גר בירושלים ואני רוצה להיות במקום שלי. זה לא בתכניות אבל הכל יכול להיות, נבר סיי נבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ