דיבור נגוע: אפילו את בדיחות השואה לקחו לנו עכשיו

החוק לאיסור שימוש בסמלים נאצים מבאס, יאיר לפיד ונועם שליט עמומים, אמנון לוי מחפף ושופטי "The Voice" מתעלפים על מתמודדים בלי סיבה מיוחדת: חמש הצעות לשיחות סלון

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

השיח הסמלי: "נו טוב, תמיד יהיה לנו את היטלר מחפש חנייה"

הצעת ח"כ אורי אורלב לאסור שימוש בסמלים נאצים, מלמדת על החברה שלנו לא מעט. ההצעה אמנם רצינית וכבדת ראש, והגיעה אחרי הפגנת החרדים עם המראות המטרידים של הילדים עם הטלאי הצהוב - אבל רוב התגובות להצעה נוגעות דווקא לתחום ההומור. מתברר שהישראלי הממוצע, כשאומרים לו "סמלים נאציים", הוא בעיקר חושב על פאנצ'ים. אנחנו כבר בדור המתקדם של בדיחות השואה, והדוגמא הכי מפוארת לתחום נמצאת ברחבי היוטיוב, עם שלל הגרסאות לסרטון "היטלר מתעצבן". אם החוק יעבור, כל אלה יהיו ודאי נחלת העבר - וזה עושה לא טוב לאנשים שאוהבים לצחוק כאן, יהיו דעותיהם הפוליטיות אשר יהיו. אם אנחנו, העם היהודי הסובל, רוצה את האפשרות לצחוק על השואה, זה כנראה אומר הכל על הצורך בהצעה כזו ועל הקדושה המזוייפת שמנסים להעניק כאן לסמלים. יש מצב שכדאי לסבול את הגועל של נושאי הטלאי מדי פעם, רק כדי שאפשר יהיה אחר כך להתעודד עם איזה סרטון נונסנס נפלא.

לא לדבר על זה עם: עוזריהם.

כך תשנו את הנושא: "אם רוצים לדאוג לרגשות של ניצולי השואה אפשר גם לדאוג להם לתנאי מחייה אנושיים, למשל".

היטלר שונא את החוק החדש:

השיח היחידי: "זוכרים איך פעם ידענו מה המצע של מישהו לפני שעשינו עליו סקרים?"

יאיר לפיד ונועם שליט נמוכים. יאיר לפיד ונועם שליט חכמים. יאיר לפיד ונועם שליט נראים שמאלנים, אבל לכו תדעו. וזהו, מספיק - חוץ מזה אין להם שום דבר במשותף. העובדה ששניהם הודיעו באותו שבוע שהם נכנסים לפוליטיקה, והכניסו את המדינה לסחרחורת של ספקולציות, היא ודאי הפתעה גם לשניהם. עכשיו נותר רק להחליט איך אתם מעדיפים את התקווה שלכם - כשהיא מריחה מאפטרשייב או מתוייקת כפקיד? יאיר לפיד מחושב, מתוקתק, יש לו חברים מפורסמים שהוא מתייעץ איתם (אבל למה כולם של אבא?) והוא מחייך עכשיו בזחיחות של - "הודעתי מאוחר מדי? אבל לא באמת האמנתם לי שלא ארוץ, הא?". נועם שליט הוא איש לא ממש כריזמטי, די בלתי תקשורתי, אבל החיזורים שודאי זכה להם הניבו בסוף פרי וכרגע הוא בעיקר חמוש במבט ה"מוקדם לי מדי, הא? טוב, זה הכל בגלל יאיר". הגורל המשונה הזניק את המירוץ הזה, גרם לכולנו להיכנס לאווירת בחירות שכנראה תשפיע בעיקר על מאוכזבי קדימה - אבל האמת היא שזה עדיף על חוסר האווירה הכללי שהיה כאן, אפילו בזמן בחירות. וכל זה קורה דווקא בשבוע שבו מקומו של בית הנבחרים מבוזה לחלוטין על ידי הבהמה המשפריצה אנסטסיה מיכאלי. אולי אנחנו באמת צריכים משהו חדש.

לא לדבר על זה עם: הכתבים הפרלמנטריים. תנו להם לישון אחרי השבוע הזה.

כך תשנו את הנושא: הפעם אין מנוס מלהתמסר לזרם תודעה בלתי נגמר: אז הטור של קרן פלס ב-7 ימים יקודם? ושל שלמה ארצי? קושמרו יקבל עוד תוכנית? יערה וינקלר תקבל ג'וב? למה שלי יחימוביץ' מתלבשת ככה? מי מאיים על יאיר לפיד? רגע, אז אביבה ונועם לא נפרדו? ביבי מבואס מנועם? ורגע, אנסטסיה מיכאלי מזגה את המים לפני ששפכה אותם, מטעמי נימוס?

» יאיר לפיד פורש מ"אולפן שישי" בגלל רצונו להיכנס לפוליטיקה

"הציבור ישפוט אותי". נועם שליט מגיב לכניסתו לפוליטיקה:

השיח המפוצל: "ערוץ 10 כבר חתמו על חוזה טאלנט עם יובל בעלת פיצול האישיות, לריאליטי זול במיוחד?"

בעוד ששמועות על תאריכי סגירת ערוץ 10 מתקרבות - זהו זמן טוב לאנשיו לרוות קצת נחת מרייטינג, ועוד לא כזה שמגיע ממעושרות". אמנון לוי גזר 22 אחוזי רייטינג עם הסרט על הנערה בעלת 30 הזהויות, שאכן יצר באזז וסקרנות גדולים, והיה מעניין לצפייה - אבל גם נותר שנוי במחלוקת לאורך כל הדרך. השאלה אם ראוי היה לחשוף את הפרעת האישיות הדיסוציאטיבית של יובל (אגב, מדוע בגיל 23 קוראים לה נערה?) היא לגיטימית, אבל כך גם הוא הצורך לחשוף לציבור מידע על מחלות, גם מחלות נפש קשות לעיכול. הבעיה היא שבעוד שהסרט נאבק כל כך להוכיח את אמינותו, הוא שכח לשאול כמה שאלות עיתונאיות חשובות שיעניקו לצופה יותר מאשר הצצה צהובה אל מופע דרמטי. מדוע לא דיברו עם איש שמטפל עם יובל, ולא פרטו על דרכי טיפול ואפשרות לטיפול תרופתי? אי אפשר היה להשיג יותר מאשר מומחה חיצוני שיביט בה בוידאו? כיצד היא ידעה מתי להיות "יובל" בשביל המצלמות - עד כמה היא שולטת זה? ואיך זה שאחת הזהויות שלה יודעת לנגן פסנתר והיא לא - באמת אי אפשר היה להביא לנו נוירולוג או אפילו מוזיקאי שיסביר? יובל שטרית כנראה דוברת אמת, אבל אמנון לוי קצת חוטא שהוא אומר שזוהי עיתונות במיטבה.

לא לדבר על זה עם: 25 הזהויות שלא קיבלו זמן מסך.

כך תשנו את הנושא: "ובינתיים ג'ודי ניר מוזס פתחה חזית עם עובדה, תקראו בפייסבוק, ווי ווי ווי".

» "הנערה עם 30 הזהויות": אמנון לוי נותן שירות חשוב לציבור

קטע מתוך התוכנית:

השיח האסקפיסטי: "ב-The Voice יש סיפורים אנושיים מרגשים וקורעי לב, כמו אנשים שלא התקבלו לכוכב נולד"

ארבעת השופטים של The Voice, הריאליטי החדש מבית רשת, הם מוזיקאים מצויינים ואנשים נחמדים אבל, איך נאמר זאת בעדינות - תחכום הוא לא הצד החזק שלהם. בוא נראה מה יש לנו שם: זמרת שעד כה ברפרטואר שלה נחשפנו בעיקר לבורא עולם ואבי גואטה, ממתק מיינסטרים סכריני שמסתובב עם קטינה, זמר מזרחי מיומן שמצטייר כאדם ללא תכונות ואליל רוק לשעבר שצריך שיעורי דיקציה. את התחושה שהאייקיו המשותף של שופטי דה וויס עולה בנפחו על השיער של מיכאל אלוני ניסינו לשמור לעצמנו, אבל קשה. מצד שני, כמה מתוחכמים הם יכולים כבר לצאת כשעבודתם מסתכמת בלחיצה על כפתור וצריחת "וואוו!" אל מול מישהו שזימר חצי שנייה בלי לזייף? הקונספט של The voice אמנם מצליח בעולם, ולא ברור מדוע. במקום לתת ביקורת אמיתית, בונה, כואבת לפעמים, שופטי התכנית עסוקים בלהתאהב מהר מדי, בלי מעצורים, עם אווירה כללית של "אנחנו צריכים אתכם יותר מאשר אתם אותנו". אה, בעצם יש מתמודדים שלא מסובבים שום כיסא ולא יכנסו לשום נבחרת. אבל למה דווקא הם אלה שאנחנו צריכים לשמוע עד הסוף?

לא לדבר על זה עם: צביקה הדר.

כך תשנו את הנושא: "רמי קלינשטיין בטח נעלב שיאיר לפיד התייעץ עם החברים שלו האליטיסטיים ולא איתו, עם אלכס תמיר והלהקה".

"The Voice ישראל": האם אביב גפן הוא סיימון קאוול הישראלי?

משתפכים על מתמודדים. מתוך "The Voice":

השיח האמריקנרי: "ברק אובמה החליף יועץ בשביל מישל, בשבילי בעלי אפילו לא מחליף חולצה"

בסטנד אפ המעולה של כריס רוק, הוא ניבא את זה: "לנשיא שחור יש מגבלה מאוד קשה בתפקיד", אמר, "יש לו אשה שחורה בבית. אישה שחורה יכולה להיות נשיאה, אבל היא לא תהיה טובה בתור הגברת הראשונה". בהמשך תיאר כיצד הגברת עלולה להשתלט על כל ההחלטות, לריב עם כל חבריו המכובדים ולמנות את החברה שלה קיקי לשרת החוץ, ואנחנו גיחכנו מרחוק, כי הרי לנו אסור לצחוק על שחורים כמו שלהם מותר לצחוק על עצמם. אבל זה הרי לא משנה מאיזה עדה או גזע - יש משהו מצחיק ונהדר בסיטואציות של נשים שבעליהן מפחדים מהם, במיוחד כשהבעלים האלה צריכים גם לנהל מדינה, או את כל העולם המערבי. על פי הספר הסנסציוני "האובמ'ז" שיצא השבוע, אובמה כל כך מפחד ממישל עד שהוא פיטר למענה את ראש הצוות שלו, רם עמנואל; והעדויות על התנהגות כוחנית וקשה של מישל הולכות ומצטברות. עדיין לא ברור האם לפנינו פשוט פירסט ליידי עם אג'נדה, במסורת הדמוקרטית שהנחילה הילרי קלינטון - או מטורפת גמורה, אה-לה-שרה נתניהו. הריקוד הפרוע שהדגימה השבוע בסדרה "איי-קרלי" לא בדיוק עוזר להטות את הכף. נמשיך לחכות לדיווחים מזירת מישל, ובינתיים נתנחם בכך שראש הצוות החדש הוא גם יהודי כלשהוא. תקראו לנו פרובנציאלים, אבל זה מרגיע אותנו.

לא לדבר על זה עם: ארי גולד.

כך תשנו את הנושא: אם ליהיא לפיד תמשיך לכתוב את הטור שלה בחייה החדשים, היא חייבת למצוא נושאים יותר טובים מפיג'מה.

איי-ליידי. מישל אובמה באיי-קרלי:

ואף אחד כבר לא מדבר על:

המעצר של סתיו שפיר. דפני ליף מיד גנבה לה את הרעם כשדיווחה ששוב זרקו אותה מהדירה, ובכל מקרה - עד שהן לא יספרו לנו מה באמת קרה בין שתיהן, יש מצב שהן יסבלו ממחסור בתשומת לב.

כתבות מומלצות

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?