ענבל מרום, עכבר העיר

כבר הבנו ששדרות רוטשילד אינן כיכר א־תחריר ושדיור בר השגה אינו בטווח השגתנו, אבל עכשיו ייתכן שהחיים שלנו כשוכרים בעיר יהפכו לקשים עוד יותר. זאת בשל שירות חדש של אתר הומלס – המשמש בעיקר לוח מודעות לדירות להשכרה. השירות, שנועד דווקא לבעלי הדירות, מאפשר להם להפיק דוח כלכלי מפורט על אודות כל אדם המבקש להשכיר את הנכס שלהם.

» למה כולם חושבים שלתל אביבים יש כסף? » איפה עושים את הקניות הכי זולות בתל אביב?

בעקבות תלונות חוזרות של בעלי דירות על אי עמידה בתנאי התשלום מצד השוכרים, הומלס התחילו לשלוח לכל מי שמפרסם מודעת "להשכרה" מייל אישי ובו הם מציאים את שירותיה של חברת Rental Credit Scoring, שמתמחה בהפקת דוחות כלכליים במגזר הפרטי. תמורת 199 שקל בעבור דייר אחד, או 399 שקל בעבור שלושה דיירים, החברה תספק למשכירי הנכסים דוח התנהגות צרכנית של הדיירים בפוטנציה, תוך הערכה של רמת הסיכון בחתימת החוזה.

כל הדרכים להקשות אפילו יותר. אתר הומלס (צילום מסך)

הציבור לא צריך לדעת

הדוח יכלול פרטים אישיים על הדייר, כמו צ'קים חוזרים, חשבונות מוגבלים, מסגרות אשראי, תיקי הוצאה לפועל, פשיטות רגל וכו'. איסוף המידע, אגב, נעשה ללא כל צורך בידיעת הדייר או באישורו. נשמע מופרך? לא ממש. חוק נתוני אשראי מתיר את הגישה אל מצבכם הכלכלי, סוגר למשכירי הנכסים את הפינה וגם עושה את זה באופן חוקי.

מדובר בפורמט שמקובל במדינות רבות בעולם. בארצות הברית בדיקת קרדיט היא אפילו תנאי סטנדרטי בין שוכר ומשכיר. אך מה עם ערכים כמו הזכות לפרטיות ויחסי אנוש בסיסיים? "השירות הזה צריך להיות תקף רק לגבי מוסדות או גופים כלכליים ואסור שיופנה אל האדם הפשוט", קובלת תומר כמוס, שוכרת מיוסרת, "אני דיירת מצוינת, גם אם חזר לי צ'ק פעם, אולי אפילו יותר משוכר שעל הנייר עומד בהתחייבויות שלו ובסופו של דבר הוא דייר מסריח".

עם הבטחה לא הולכים למכולת

עידו ליפשיץ, שמשכיר מספר דירות במרכז העיר, לא ממש מסכים: "ניסית פעם להשכיר דירה?", הוא שואל, "את נותנת לבן אדם שאת לא מכירה נכס בשווי של אלפי דולרים, תמורת הבטחה שהוא ישלם לך כמה מאות דולרים בכל חודש. עם הבטחה לא הולכים למכולת. אני מברך על שירות מן הסוג הזה. ככה לפחות אדע שהאדם ששוכר את הדירה שלי לא רק רוצה לשחק בלגור בתל אביב".

מהומלס נמסר בתגובה: "בתחום השכירות שורר כאוס אטומי. בעלי דירות נעקצים מדי יום, ויש לשים לזה סוף. גם כשאנחנו רוכשים פלאפון, מתבצעת עלינו בדיקה. אנחנו פשוט לא מודעים לכך".