איך נהפך צפון אלנבי למתחם סמי הפיצוציות השוקק ביותר בתל אביב?

מבסוטון, מיסטר נייס גאי, ג’וקר, וי.איי.פי ואמסטרדם - הפיצוציות באלנבי לא מפחדות ממשרד הבריאות וגם לא מהמשטרה

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

לטמפטיישן, סטארסקי והגוגו גירלז, שמעניקים זה שנים לפינה הסליזית בקצהו של אלנבי את אופייה הפסטורלי, הצטרפו בחודשים האחרונים שכנים חדשים ואקזוטיים במיוחד: ג’וקר, אמסטרדם, וי.איי.פי ושלל מקומות נוספים, שהופכים את צפון אלנבי, בקטע שליד הים, למעוז סמי הפיצוציות התוסס ביותר בתל אביב.

» מבסוטון זה פאסה: הכירו את אושן» סם הפיצוציות "סבבה" הורד מהמדפים מי שהזדמן לאזור לאחרונה הופתע לגלות למשל את ג’וני דפ בדמות הכובען המטורף מאליס בארץ הפלאות מציץ אליו מדלת פתוחה לרווחה של חנות קטנה, שעליה הכיתוב “קטורת, ויאגרה, כדורים”. החנות מציעה למעשה את הדור החדש של תחליפי הקנבואידים, כמו ג’וקר, וי.איי.פי ואמסטרדם, שהחליפו את הקודמים מבסוטון ומיסטר נייס גאי. באחדות מהחנויות עדיין אפשר למצוא שלטים שמציעים מבסוטון ומיסטר נייס גאי, שנכנסו לפקודת הסמים המסוכנים באפריל 2011, אבל המוכרים טוענים שמדובר בשלט שנשאר. רק בצד האי זוגי של אלנבי, שבין ביאליק לבן יהודה, יש ארבע תחנות כאלה, שמזדקרות בצבעים הבוהקים שלהן ובפוסטרים הזוהרים למרחק.

יש מספיק לכולם

“אני הפסקתי למכור מיסטר נייס גאי לפני חודש בגלל הקנסות”, אומר מוכר בפיצוצייה שבפינת אלנבי־גאולה, מצדו השני של הרחוב, “אנחנו מוכרים מוצרים רגילים. אני מתפלא איך לא סוגרים את המקומות החדשים, אולי יש להם הסכם עם המשטרה”. לא רחוק ממנו פעיל "המקום": “אני פה שלוש שנים”, אומר משה המוכר, “במשמרת של שמונה שעות אני עושה בין 700 ל־800 שקל. החדשים הגיעו לכאן בחצי השנה האחרונה, כי ראו שהולך פה חזק”. קיוסק קטן שמציע סיגריות מתברר גם הוא כתחנה. “אם מחפשים מספיק חזק אפשר למצוא גם את הדור הישן, כמו שאפשר למצוא כל סם לא חוקי בתל אביב”, אומר ארז, המוכר, בחצי חיוך, “המשטרה נותנת דוחות ומדי פעם עוצרת את האנשים. אבל מלבד לעצור ולהביא לתחנה פעמיים-שלוש הם לא יכולים לעשות שום דבר נגד מי שמוכר כאן משהו שהוא לא חוקי”.

זוהר למרחקים. סמי פיצוציות (לוגו מיסטר ניס גאי)

לא נראה שהעסקים מסביב לאותם קיוסקים מוטרדים במיוחד מההשתלטות החדשה שלהם על השכונה. “גם לפני זה הסתובבו פה מסוממים”, אומר אלירן אוחיון, מבעלי חנות אפל ברחוב, “עכשיו באים לפה לקבל סטלה במחיר זול”. גם גיא בנימין, שגר בחובבי ציון וממלצר בקפה נוגה ובקפה ביאליק, אדיש. “אני כבר רגיל שמציעים לי מיסטר נייס גאי בדרך לעבודה”, הוא אומר, “פעם אחת היינו קצרים בחומר וקניתי ג’וקר. זה לחלוטין סרט רע ומאז ויתרתי על זה”. אבי, מחנות מכשירי כתיבה באלנבי, מסתייג. “הם לא עושים נזק מיוחד אבל הייתי מעדיף שיהיו פה חנויות חיוביות, שהיו מרימות את האזור”, הוא אומר. מלבד המפקדה הראשית באלנבי תראו את בודקאות הסמים הקטנות גם ברחוב העליה והקישון בפלורנטין, ולאחרונה נפתחה אחת גם בפינת ארלוזורוב־בן יהודה השקטה יחסית. בעלי העסקים אומרים שתוכלו למצוא אחת גם בקינג ג’ורג’ ובמקומות נוספים בעיר.

חזקים פי 40

“ברגע שמיסטר נייס גאי ומבסוטון נכנסו לפקודה באפריל 2011, ביום למחרת הם כבר לא היו על המדפים”, אומר ד”ר רוני ברקוביץ, מהיחידה למאבק בפשע הפרמצבטי במשרד הבריאות, “למוכרים יש כימאים מצוינים שמיד יצרו להם דברים חדשים, בעלי הרכב שונה, שהם חוקיים, כי לוקח זמן להכניס אותם לפקודה. אם מיסטר נייס גאי היה חזק פי חמישה מהקנביס, החדשים, ג’וקר ודומיו, מכילים חומר שנקרא Am2201, שהוא חזק פי 40. החומר כבר אובחן כמסוכן, אבל לוקח כחצי שנה בין האבחון כמסוכן עד הכניסה לפקודה. העונש היום הוא שלוש שנות מאסר, אבל אין סוחר שקיבל אותו, הם מתחמקים בטענה שלא ידעו מה נכנס לפקודה. האמצעי היחידי הוא בשילוב כוחות של הרשויות, דרך רישוי עסק על ידי העירייה ודרך ביקורת מס הכנסה. בשנה שעברה תפסנו תחנה כזו בתחנה המרכזית דרך פשיטה של מס ההכנסה”.מהמשטרה נמסר: “משטרת מחוז תל אביב מטפלת בצורה אינטנסיבית בנושא בעיר ובאזור אלנבי בפרט, הן על פי פקודת הסמים והן בסיוע הרשות המקומית על פי חוקי הרישוי. נערכו חיפושים, בוצעו מעצרים של חשודים באחזקה ובסחר בסם ונסגרו כמה פיצוציות במהלך התקופה האחרונה. גם באזור אלנבי”. מהעירייה נמסר: “האחריות לאכיפה של האיסור על סחר בסמים היא של משטרת ישראל בלבד”.

כתבות מומלצות

מצעד הגאווה הראשון במצפה רמון, 2021

מי שרוצה לקבל הצצה לעתיד, מוזמן להגיע ביום שישי למצפה רמון

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה