לא מוותרים: המחאה החברתית מתקאמבקת בכיכר רבין

לאט ויחסית בשקט מתחדשת המחאה החברתית מדי ערב בכיכר רבין. סתיו שפיר ודפני ליף עדיין לא נראו בשטח

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

לאחר שעמדה בחודשי הקיץ שעבר סגורה לרגל שיפוצים, חזרה כיכר רבין המשופצת למלא את תפקידה המסורתי כמקום האיסוף של עצרות, והשנה, שלא במפתיע, כמוקד המחודש של המחאה החברתית. “זו לא מחאה, זה מאבק”, אומר תמיר חג’ג’, חסר בית שהיה פעיל מרכזי במאהל כפר סבא בקיץ האחרון ומהדמויות הבולטות בכיכר שמאוכלסת בימים האחרונים על ידי פעילים. “סיימנו להיות נחמדים. אנחנו זה לא דפני ליף”, הוא אומר, “אנחנו נגיע לכל בית של שר או ממונה, בדיוק כפי שאנחנו מפגינים כאן, מתחת לאף של עיריית תל אביב. בבאר שבע איימנו בהבערת בלון גז כשרצו לפנות משפחה מהבית שלה”.

» סתיו שפיר: "בקרוב נצא במאבק ציבורי חדש"» דפני ליף: "כל מפלגה שתצא מהמחאה החברתית תהיה כישלון חרוץ"

עם הרבה רוח לוחמנית

מלבד הלוחמנות של חג’ג’ ניתן לזהות באוויר, גם אם בצורה מינורית יותר, את רוח הפעלתנות שפקדה את הימים הראשונים של מאהל רוטשילד. מאז יום שישי הלכה וגדלה כמות האנשים שזרמו לכיכר, שהתחילה מ־120 איש בשישי בלילה והגיעה עד עכשיו למאות אנשים שמגיעים מדי ערב. בשבת, יחד עם ההפגנה על התייקרות הדלק, עברו בכיכר 1,500 איש, והתאריך הבא על הלוח הוא 1 במאי, שבו מתוכננת הפגנה גדולה. מאז חידוש הפעילות פקדו את הכיכר גם זרם של פוליטיקאים וחברי מועצה משלל המפלגות, בעיקר מקדימה וממרצ. גם היחצן רני רהב ביקר בתחילת השבוע, וזכה לתגובה זועמת מצד הפעילים. בין המעורבים ניתן לראות ותיקים כמו יגאל רמב”ם והפעילים המרכזיים מרוטשילד של הקיץ שעבר, אורן פסטרנק וברק סגל. לאחר ההתכנסות הראשונית מדי יום בשמונה בערב ממשיכים המפגינים לפעולה כלשהי, לרוב של ירידה לכבישים וחסימה קצרה של צמתים באזור אבן גבירול, דיזנגוף ואלנבי. בינתיים הצליחו הפעילים להימנע ממעצרים, למרות שהסיירת הירוקה מפקחת מקרוב וכבר החרימה ציוד שינה.

כרגע לא מראות נוכחות. דפני ליף וסתיו שפיר (צילום: ניר קידר)

“המטרה השנה היא לשמור על המבנה הרחב”, אומרת הפעילה נילי לרנר, “הסיבה שהמחאה תקועה היא בגלל שבא מישהו אחד ומנסה להנהיג את השאר עם תוכנית כזו או אחרת. המטרה השנה היא התארגנות, שלא ייצא מכאן מנהיג כזה או אחר”. ואיפה באמת מצויות ליף ושפיר שחזרו בתחילת השבוע לארץ? “יצרנו איתן קשר בפייסבוק והן אמרו שיבואו, אבל לא שמענו מהן כל כך מאז, ונפעל גם בלעדיהן”, אומר רוי פלח בן ה־14, בין יוזמי ההתארגנות בכיכר, יחד עם שני חבריו, אור אקטע ורוי שורץ. “לא צריך לזלזל”, אומר אקטע, שכבר למד דבר או שניים על פוליטיקה, ומוכר לכם בוודאי כילד המחאה שהתמודד בקיץ שעבר ב”אחד נגד מאה”. “אני בקשר טלפוני עם ליף כל הזמן”, אומר הפעיל אורן פסטרנק, וגם תמיר חג’ג’ מציין מילות חיזוק שנשלחות לו מצד שפיר ואומר שהשתיים ופעילים הקשורים בהתארגנויות שלהן מתכווננים להגיע ברגע שיתפנו ממחויבויות קודמות.

כתבות מומלצות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות