קצר בתקשורת: כך יעשה למוזיקאים שמאלנים

אחינועם ניני מדברת וחוטפת אש. וגם: הכישלון של סיוון כהן, ההתדרדרות של עלמה זק והשובינזם המסוכן של גולדסטאר - התשובות לשאלות הבוערות של השבוע

מערכת עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת עכבר העיר

בין הישרדות VIP לפסטיבל ישראל, בדרך להופעה של אפרת גוש או בחזרה מהמסעדה החדשה של עומר מילר, משערוריות מתוקשרות עד לתערוכה במוזיאון ארץ ישראל - השבוע התרבותי מעלה על פני השטח שאלות בוערות. "קצר בתקשורת" הוא טור שבועי שיעזור לכם להיזכר בכל מה שרציתם לשאול, ולקבל את כל התשובות. והשבוע - איך הסתבה אחינועם ניני? במה חטאה סיוון כהן? מה קרה לעלמה זק? ולמה גולדסטאר חושב שכל הנשים מטומטומות?.יש כאלה ששווים יותר

"יום חדש וקמנו במלוא המרץ להרוס את נינילא ניתן לה לקיים הופעות בארץ מקסימום לאחיה הערביםלא נשקוט ולא ננוח יד שהיא תתנצל או תרד מהארץ"(הגולשת אירית אלוני מתוך קבוצת הפייסבוק "החרמת הזמרת אחינועם ניני")

ב-2010 ארקדי דוכין הופיע בקריית ארבע. תנועת גוש שלום פרסמה מכתב פומבי ומעריצים מאוכזבים ביקשו ממנו שלא לקיים את ההופעה. בקיץ 2011 דוד ד'אור ומיכה שיטרית הופיעו בעיר דוד במזרח ירושלים – ארגוני שמאל קראו להם במכתב פומבי שלא לקיים את ההופעה. מה משותף לשני המקרים? הופעות שהתקיימו במקומות שנויים במחלוקת. אף אחד לא קרא להחרמת האמנים. ב-2010 עמיר בניון הוציא את השיר "אני אחיך" שתקף את השמאל בחריפות. היו כמה פובליציסטים שהתרעמו נגד המסרים המסיתים בשיר. כשב-2012 הוציא בניון את אלבומו "עץ על מים", אותם כלי תקשורת שביקרו אותו – ושעליהם אמר: "אם חס ושלום יקרה משהו, הדם שלי הוא על הידיים של התקשורת" – הפליגו בשבחים ובביקורות חיוביות.והנה אחינועם ניני השתתפה והביעה הזדהות עם טקס זיכרון אלטרנטיבי ליהודים וערבים. נכון לעכשיו מעל 6,500 איש קוראים להחרימה, תוך קריאות נאצה וסימון איקס על פרצופה. ידע כל מוזיקאי ואמן בישראל שיש דעות שאסור להביע. יש דעות שיש להן מחיר. לא כי הן בניגוד לחוק (בינתיים), אלא כי הן בלתי נסבלות. אם מוזיקאי מחזיק בדעה שמאלנית, הוא לא סתם מקבל גינוי מהצד השני – הוא מאבד לחלוטין מהלגיטימיות שלו. במיוחד אם הוא מוזיקאי פופולרי-ממלכתי כמו ניני. וזה לא ארגון כזה או אחר שרודף אחריה – זה ההמון הזועם. המיינסטרים נוהג לדרוש מאמנים להפריד בין אמנות לפוליטיקה, אבל הולך ומתבהר שהדרישה הזו מוטה מראש. אם יש לך דעות שמאלניות – רצוי שתפריד. אם יש לך דעות ימניות – הכל יהיה בסדר, אל תדאג בקשר לזה.

נכון שיש ארגוני שמאל, וחלקם אכן שנויים במחלוקת, אבל איפה הכוח שלהם ואיפה כוחו של ההמון הימני המוסת? למה אי אפשר למצוא בפייסבוק קבוצה שקוראת להחרים את ארקדי דוכין? איזה מחיר הוא שילם על בחירתו הפוליטית? אין קבוצה ואין מחיר וחשוב מאוד לזכור את זה בפעם הבאה שמסיתים נגד ה"שמאל הרדיקלי" ומכנים אותו סכנה. יידרש אומץ רב לאמן הבא, אם יהיה כזה, להביע עמדות כאלו. במיוחד לאמנים מהמיינסטרים הישראלי. יש להניח שעבור 6,500 איש בקבוצה, ועוד אלפי אנשים שמסכימים בשתיקה, מדובר בחדשות מצוינות. (ניר גורלי)רק אל תהיו שמאלנים. מירה עוואד ואחינועם ניני:זה סופה של כל אגדה אורבנית אנשי חדשות 2 בוודאי מחככים ידיהם בחדווה, שמחים לאיד על נפילתה של סיוון כהן לבור האגדות האורבניות. כהן, שדיווחה השבוע על חטיפה של ילדה בפארק השעשועים באורלנדו, ירתה לעצמה ברגל כשפתחה את האייטם עם המשפט: "זה באמת נשמע כמו אגדה אורבנית אבל..". יעידו העיתונאים והכתבים שבנינו, מה שנשמע כמו אגדה אורבנית הוא, ובכן יעקב, אגדה אורבנית.

הכתבת כנראה התעצלה קצת, שלא לומר, כשלה בעבודתה, שלא לומר, לא ברור על מה היא חשבה שאפילו לא עשתה גוגל קטן כדי לבדוק אם יש אמת בדבר. זה לא שמישהו ציפה שהיא תתקשר לדוברות של פארק השעשועים, או חלילה תבקש אימות כלשהו, ותמונה של הילדה. אף אחד כמובן לא ציפה שתחשוף את שם הילדה או את המקור, אבן היסוד של העיתונות. הרי אם פעם הסתמכו העיתונאים על מקורות שעליהם שמרו מכל משמר, העיתונות בשנים האחרונות עברה מהפכה ענקית, כזו שמצד אחד מקלה על חייה ומצד שני מעמידה בפניה אתגרים לא קלים. מהפכת האינטרנט מאפשרת לא רק לעלות על סיפורים, היא גם מאפשרת לאמת אותם. כל סיפור קטן, בדל אינפורמציה והקלדה של צירופי מילים פותחים דלת לסיפור עיתונאי, או שסוגרים אחת. לו היתה מקלידה בגוגל את צירוף המלים המרכיב את הסיפור בוודאי היתה נתקלת בכותרת הזועקת "אגדה אורבנית", ואולי אפילו היתה מגיעה לסדרה הנהדרת "החשפן, התנין ואשת השר", ששודרה לא מכבר בערוץ 8. אולי אם לא היתה לוקה ביהירות, ועושה זאת, אולי היתה חווה תחושת החמצה על סקופ לכאורה, אבל היתה שומרת על מקום עבודתה. לצערה של הגברת כהן, תוצאות עבודתה עומדות תחת זכוכית מגדלת, לא רק של חבריה ומתחריה בתקשורת, אלא גם של הצופים שמאמינים שחדשות הן אכן חדשות, ומהימנות. העליהום על כהן הוא כנראה מוצדק. והיא אינה הראשונה שנפלה בפח "המקור", ויש לשער שלא האחרונה, לצערה ולצער חברת החדשות בה היא עובדת, שלקחה אחריות על הטעות, פרסמה תיקון ואף זימנה את הכתבת לשימוע. עיתונאים וכתבים בוודאי מודים על מזלם הטוב שלא נפלו לבור הזה ומקווים שידעו לעקוף את בור "המקור" הלא מהימן. ואילו כהן, זו בוודאי יושבת כעת בביתה וממלמלת: "לו רק הייתי עושה גוגל". (רוני מנדלמן פרת)ורק נוי אלוש עושה מזה צימעס:הזוהר של עלמה זה התחיל עם "אמממממא" המעולה של מאיה בוסקילה, זה המשיך לדליה איציק, יונית לוי, ציפי שביט, ריטה, קרן פלס והדמות הבלתי נשכחת של יוקנת לצד רחוול - עלמה זק הצליחה לייצר גלריית דמויות משובחת, שהקנו לה מעמד של קומיקאית וחקיינית מהשורה הראשונה. מצד שני "בטיפול", "פלפלים צהובים" ו"עד החתונה" סיפקו לה את תו התקן של שחקנית דרמטית מוערכת. אבל בעונה האחרונה של ארץ נהדרת משהו לא טוב קרה לעלמה זק. את החיקויים הנשיים הגדולים תפסה לה באופן מכובד לא פחות, יש לציין, הקולגה שני כהן. זק, לעומת זאת, נאלצה להסתפק באביבית בר זוהר או במערכונים של מיכל ומיכלי. ההברקות המוכרות שלה היו רגעיות (כמו זאת של ניקול ראדימן למשל). הדמויות הסתמיות מצטרפות לדמות סתמית אחרת, זו שזק מגלמת בפרסומת לבנק הפועלים לצד ארז טל. בפרסומת האחרונה בה מככבים השניים יוצאת זק ל"לטיול בגליל של איגוד עוזרות אישיות בישראל", ונראית עילגת ומטופשת מתמיד.

אז נכון, המהות של ארץ נהדרת היא חיקויים והגחכה של דמויות מוכרות, אבל אלה שנבחרו עבור עלמה זק בעונה האחרונה היו כמעט אך ורק סתומות ומטופשות. ולמה? הרי לא מדובר בשחקנית שיודעת רק לשחק בחורה מטומטמת. אז איפה את עלמה? לאן נעלמו החיקויים המבריקים שלא כוללים רק הרמת ציצים והבעה סתמית? איך קרה שדווקא אותך דחקו כך בתכנית? ולמה לעזאזל מפרסומת לפרסומת של בנק הפועלים את יוצאת יותר מפגרת? זה לא מחמיא, זה לא מצחיק וזה כמעט עצוב אפילו. העם דורש עלמה זק!. (אפרת בארי)איפה את יא עלמה? הפרסומת לבנק הפועלים:אל תהיי נודניקית איזה צחוקים! אישה אחת באה לבר ושואלת את החבר שלה למה הוא לא הזמין לה שליש בירה. איזה צחוקים! הגבר לוקח את כוס החצי שהזמין, שותה ממנה כמה שלוקים, נותן לה את השאר, וחוזר לדבר עם חבריו. צחוקים! האמת? ממש מצחיק!, נשים נודניקיות, גברים שאין להם סבלנות אליהן - אלה ממש החומרים שמהם עשויים החיים. היי, יש סטנדאפיסטים שעשו מהגֶג הזה קריירה. האמת? לא באמת מצחיק - בטח לא כשזה מוגש בתור קמפיין לבירה. אבל גולדסטאר החליטו שהדרך הנכונה להביס את המתחרים שלהם היא לפנות למכנה המשותף העלוב ביותר. אין כאן שוביניזם בוטה, ודווקא בגלל זה הוא עלול להיות מסוכן בהרבה. כשרואים פרסומת שמבזה נשים בצורה ברורה, קל יותר לזהות אותה ולכן להתעלם ממנה. אבל כשהפרסומת יוצרת אווירה מינית עוינת, קל להחמיץ את המסר הבעייתי - שנשים הן בדיוק הדבר היפה הזה, שגם אם לפעמים נחמד שהוא יושב לידך, לא כדאי שיהיו לו דרישות. אגב, ככה בדיוק זה בחיים. תקיפה מינית ניתנת לסימון, ולכן גם מגונה באופן מיידי. אבל הטרדה מינית, בעיקר כזאת שהיא תוצר של אותה אווירה מינית עוינת חמקמקה, קשה להבין בזמן אמת. ולראיה, החבר'ה יושבים, מריצים דאחקות על נשים נודניקיות והגברים שלא מבינים אותן, וכולם צוחקים. תצחקי - יסכימו לך להשתתף, לא תצחקי, נו אז את סתם פמיניסטית נודניקית, אולי כדאי שתשתי איזו כוס בירה. (טל לוין)אולי רק צריך להשתחרר. הפרסומת לגולדסטאר:

טוב, ביי

השבוע רשם יאיר לפיד את מפלגתו "יש עתיד" ברשם המפלגות. שיהיה במזל. נכון, עוד לא ברור מי בדיוק חבר במפלגה הזאת, ומה בדיוק האג'נדה שלה אבל ברור שיש לה עתיד. האם ציפי לבני צריכה לחכות ליד הטלפון? ללפיד הפתרונים. בינתיים דסק הערבית שלנו חפר בארכיון ומצא קליפ נחמד שיעזור לה לענות כמו שצריך: