העוקץ התל אביבי: מכת פרעושים בעיר

לפי העירייה והמדבירים: השנה סובלת תל אביב ממכת פרעושים קשה. למה זה קורה ואיך אפשר להימנע מעקיצות?

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

הכתבה הבאה אינה מיועדת לכל הפסיכוסומטים: היא כוללת סכנת התגרדות. לפי דיווחים של תושבים, מומחים ומדבירים, נראה כי השנה סובלת העיר ממכת פרעושים קשה, או לפחות קשה מזו של השנים האחרונות.

העירייה אישרה כי השנה יש עלייה בתלונות למוקד פניות הציבור ולמחלקת התברואה בעקבות עקיצות פרעושים, והאחראי על הנושא בעירייה מסר כי הדבר נובע מקרבתם הגוברת של בני האדם לחתולים, שהם בתי הגידול המרכזיים של החרקים.

גם המדבירים בעיר מקבלים השנה פניות רבות יותר בבקשה לרסס נגד פרעושים. “הפרעוש עוקץ בעיקר בעלי חיים, אבל כשאדם עובר ליד אזור מוכה פרעושים הפרעוש יקפוץ ויעקוץ גם אותו”, מסביר המדביר ליאור מזרחי, “הוא יישאר על בן האדם וכך יפלוש לסביבה הביתית. הפרעושים ניזונים מדם של יונקים ומסוגלים לקפוץ עשרות סנטימטרים באוויר. העקיצות שלהם מופיעות בפלג הגוף התחתון, בעיקר באזור השוק, ומופיעות ברצף של כמה עקיצות. ילדים קטנים ואנשים בהירי עור הם הראשונים להיעקץ”.

התלונות מתקבלות בעיקר מדרום וממזרח העיר, אבל גם השכונות הצפוניות כמו רמת אביב לא קיבלו פטור. מזרחי מציין כי השנה יש עלייה במזיקים באופן כללי, ובפרעושים בפרט, וכי רוב התלונות מגיעות מבתים פרטיים בשל הקרבה לקרקע. “השנה הפניות בנוגע לפרעושים התחילו כבר באפריל, כשבדרך כלל הן מתחילות רק ביוני”, הוא מוסיף, “היו כאן המון שרבים ואחר כך מזג אוויר מאוד לח כבר באפריל. החום והלחות גרמו ליציאה המוקדמת של הפרעושים השנה”.

המודעות לנושא גדלה, ורבים פונים במקביל הן לעירייה והן למדבירים פרטיים. “הריסוסים כיום הם אקולוגיים ומאוד אפקטיביים”, אומר המדביר שי מזרחי, “רבים פונים אלי אחרי שהם פונים גם לעירייה. בצפון העיר, החצרות מטופלות יותר באופן פרטי, כך שהתופעה נפוצה יותר במזרח העיר, שם החצרות יותר מוזנחות. בנוסף, העירייה לא נכנסת לרסס בתוך שטחים פרטיים, כך שאם הנגע נמצא בשטח פרטי האחריות היא על הדיירים בלבד. הדרך להימנע מהידבקות בפרעושים היא לדאוג שחיות מחמד ביתיות לא יתרוצצו בחוץ ולהיזהר מאוד כשמאכילים חתולי רחוב”.

“גלמים של פרעושים טמונים מתחת לאדמה וכאשר הם חשים בדם הם פורצים החוצה”, מסביר המדביר מוטי זבטני, “הם מגיעים ללהקות של חתולים, בעיקר לאזורי המלטות, או לכלבים פצועים שנמצאים באותו מקום. התופעה נפוצה בכל שנה בקיץ, כי בחורף הפרעושים לא שורדים בשלוליות וטובעים, למרות שבמקומות יבשים ניתן למצוא אותם גם בחורף. בעקבות ריבוי של חתולי הרחוב והקרבה אליהם, יותר ויותר אנשים נעקצים”.

מהעירייה נמסר: “התגברות תופעת הפרעושים מוכרת לעירייה ומטופלת על ידה כל אימת שמתקבלת במוקד העירוני או במחלקת התברואה בקשה לביצוע הדברה”.