צומת וולקנו: נמרוד פלד עדיין מעורר פרובוקציות

הוא היה מדריך להליכה על עקבים ב"הדוגמניות", הוריד לבחורות את התחתונים על הבמה, שפך לצופים בירה על הראש, ועכשיו ממציא את עצמו מחדש בתור גיבור ווייט טראש שמנגב את הזיעה עם דגל ארצות הברית. נמרוד פלד (Hybrid Lava) יורק אש

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

בשבוע שעבר העלה נמרוד פלד על הבמה הקטנטנה של רוטשילד 12 את הגלגול החדש של הפרויקט המוזיקלי שלו ושל ריקו מונטנה – The Hybrid Lavas. אלו שהכירו את הגלגול הקודם שלו הופתעו לגלות שהפעם לא עומדת מולם דמות גבר אנדרוגיני על עקבים, מאופר בלבן, לחוץ במחוך שמבליט החוצה את שפמו השחור, אלא גבר גס, חבוש כובע מצחייה, לבוש ג'ינס משופשף וגופייה קרועה, שעל פניו זקן בלונדיני מרושל ובידו דגל ארצות הברית. הימים שבהם נמרוד פלד (36) היה פורץ בדמות ה־Hybrid Lava בשיאן של מסיבות חלפו, ואת הפלייבק והרקדנים החליף השותף המוזיקלי ריקו מונטנה (27). יחד הם The Hybrid Lavas, הרכב אלקטרו פאנק־פופ. "אז המטרה היתה לעשות פאן, עכשיו המטרה לעשות מוזיקה", פלד מסביר.

ניסיתי לחפור חומרים על הגלגול הקודם שלך, אבל הם נעלמו."הפרויקט קיבל זווית אחרת לגמרי, אז עצרנו הכל ומחקנו חומרים שלא קשורים. החומרים הישנים יצרו בלבול כי אנשים ציפו למוצר אחר. הם לא רלוונטיים יותר. הבעיה היא שהשם נשאר נורא דומה. לפני זה הייתי 'הייבריד לאבא' והיום אנחנו 'הייבריד לאבאס', אז אתה מוצא את עצמך בבעיה. יכול להיות שנחליף את השם".

להבדיל מריקו מונטנה, שחייו הוקדשו למוזיקה מגיל צעיר כשתופף בלהקות פאנק, דרכו של נמרוד פלד אל עולם המוזיקה היתה ארוכה. הוא גדל בקרית גת ("אני מאזור בדרום שמוציא כוכבות מאוד גדולות"), והמסע שלו אל קדמת הבמה התל אביבית עבר דרך בימוי תצוגות אופנה, יצירת קליפים, ואפילו הופעות ב"הדוגמניות" כמדריך להליכה על עקבים. לפני ארבע שנים החליט שהוא צולל אל תוך עשייה מוזיקלית.

הדמות האנדרוגינית תחזור?"לא, מה פתאום. די, מתה. הצד הוויזואלי של הדברים התחיל להשתלט, ובשלב מסוים זה התחיל להפריע לי, כי זה עצר אותי וגרם לי להתעסק רק בזה. בא לי שאנשים יקשיבו למילים ושיקשיבו לביט. זה היה קצת מבאס. אנחנו לא ליידי גאגא – אני לא רוצה שיתעסקו במה לבשתי או באם הרבצתי להיא ברוטשילד או לא, או אם הכנסתי את המנורה לפה או לא – ואלה דברים שקרו! עשינו דברים מטורפים, שפכתי לאנשים בירה על הראש, הורדתי למישהי את החצאית".

ומה מאפיין את הדמות החדשה?"הדמות החדשה היא ווייט טראש לגמרי. יש רומנטיקה באמריקנה, אבל אם אתה יורד לעומק היא מזויפת. הרומנטיקה של פעם, מתחת לפני השטח קיימת בה המון גזענות. הדגל שאני עולה איתו לא נשאר מה שהוא. אני הופך אותו, מנגב איתו את הזיעה".

נשארת פרפורמר מאוד מוחצן."כן. אני יכול להצטנע עד מחר, אבל אני חיית במה. לא משנה כמה רע אני ארגיש באותו יום, תן לי במה ותאורה ואני מתעורר. מהביט הראשון אני שם. ואם גם ככה זה שם, אז לשים על זה עקבים ומחוכים? אני חושב שבלי המסכה ההיא לא הייתי מצליח לצאת החוצה. בלי האיפור הלבן והבגדים לא הייתי עושה את זה. לפעמים אתה צריך לייצר לעצמך איזה אלטר אגו כדי להרגיש שאתה יכול, אבל אני כבר לא צריך אותו, כבר עשיתי את זה וראיתי שאני יכול. העלייה לבמה כבר לא מצריכה ממני להיות מישהו אחר".

"אני יכול להצטנע עד מחר, אבל אני חיית במה". נמרוד פלד (צילום: דנה מאירסון)

המעריצה מספר אחת אלו שנכחו בהופעות של הלאבא לאורך השנים הבחינו שבשורה הראשונה יושבת אשה נלהבת בתספורת ג'ינג'ית קצוצה, שמעלה במופגן את ממוצע הגילים בחדר. "אמא שלי, מלכה, היא מעריצה מספר אחת שלנו, והיא נורא נהנית לבוא להופעות".

הנוכחות שלה מביכה אותך?"כלום לא מביך אותי על הבמה. באופי שלי יש משהו מאוד אקסהיביציוניסטי. אבא שלי למשל, שנפטר, היה מאוד מביך אותי, אבל אמא שלי לא. היא חולה עלי ועל ריקו, היא באה להופעות הגדולות להרים לנו ולתעד".

אתה לא מרסן את עצמך כשהיא שם?"אין מה לרסן. היות ואנחנו שרים באנגלית, הרבה יותר קל להיות בוטה. להגיד זין תמיד מרגיש יותר בוטה, לאנשים יותר קל לשמוע דברים מלוכלכים באנגלית. החיסרון הוא שחצי מהזמן לא מבינים מה אתה אומר".

היום אתה מוכן להיחשף יותר?"אז, כשהייתי עם המסכה, צעקתי הכל בווליום מאוד גבוה, כי ידעתי שחצי מהדברים לא ממש נשמעים. היום הטקסטים הרבה פחות כוללניים. אם מישהו יקשיב למילים הוא יקלוט שאכלתי טריפ רע וכתבתי על זה שיר. אבל ברמת הפרסום – למדתי שיש דברים שכדאי להשאיר לדמיון".

כמו המיניות שלך?"המיניות שלי הרבה פעמים די ברורה, ואם היא לא ברורה, עדיף לי שהיא תישאר ככה. פעם נשאתי על דגל את המקום המיני, אבל זה השתנה. חוויות שהיו סגורות לי במקום חד משמעי – בשנתיים האחרונות הן השתנו".

המיניות שלי הרבה פעמים די ברורה. נמרוד פלד (צילום: דנה מאירסון)

איך תגדיר את המיניות שלך היום? "אני גם וגם, זה עניין של תקופות. הרבה מהזמן אני כן, הרבה מהזמן אני לא. היו לי כמה חוויות שלא היו לי נעימות ומגניבות עם נשים, אז תקופה ארוכה לא היה לי עניין עם נקבות. בגלגול הקודם היה לי חשוב שהתפיסה של איך מתייחסים לגבר תהיה לא סגורה. יש משהו בתפיסה הישראלית את הגבר שהוא נורא מצ'ואיסטי וצבאי, וזה נורא עיצבן אותי. אז כשמעצבנים אותי יש לי מה להגיד. השילוב שעשיתי בין גבר ואשה נולד מזה. היום אני מרשה לעצמי להכניס מניירות נשיות בהופעה, אבל זה פחות הנושא. בעניין המיניות כבר אין הרבה התרסה, הנושא הזה רווי. היום לבוא ולשאול אם לליידי גאגא יש זין זה באמת השיא, כי זה אומר שהיא אולי טרנסג'נדרית וזה נושא שאולי נשאר קצת פרובוקטיבי".

כשהופעת כדמות אנדרוגינית גילית שאנשים כבר לא מזדעזעים מזה?"זה לא גרם לאנשים לעצור ולחשוב, זה גרם להם לראות גבר על עקבים עם מחוך, שצבע את הפנים והשאיר שפם שחור. אוטומטית זה קיטלג אצל אנשים את ההופעה למקום של גייז ודראג. בגלל שהמיניות היתה כל כך בוטה במופע הקודם – זה סגר את הכל בנישה של גייז. אני לא קלטתי שהדבר הזה ינטרל קהלים אחרים".

הקליפים שיצאו בשם הפרויקט של נמרוד וריקו מרהיבים, אבל נמרוד מבטיח שהקליפ הבא יהיה אדיר במיוחד. השניים מתכננים מחווה לסרט "מועדון קרב", עם סצנת מכות אלימה במיוחד בין ההייבריד הישן לחדש. "החדש יגמור אותו במכות", פלד מסגיר.

נראה שהדינמיקה שלך עם ריקו היא יותר של אחוות גברים."בשנה האחרונה עם ריקו גיליתי שהמושג גבריות נפתח בשבילי, כי גברים היפסטרים סטרייטים הם קצת גייז באיזשהו אופן. זה גרם לי להבין שהתפיסה היום בארץ של גבר היא קצת יותר רחבה ממה שהיה לפני כמה שנים, וזה הוריד לי את הרצון לדפוק את הראש בקיר בכוח ולהגיד לכולם שגבר זה לא רק חייל. אם פעם הפילוסופיה של הדמות שלי היתה הכלאה בין גבר לאשה, בין מוזיקה שחורה לפאנק, בין תפיסות עולם – אז היום הפילוסופיה שלנו היא: אנחנו עושים אחלה מוזיקה, אז בואו תקשיבו לנו, זונות".