יד שנייה ממזגן: הצעה לאיסוף מים ממנועי מזגנים להשקיה

ההצעה של חבר המועצה יואב גולדרינג להשתמש במים שפולטים המזגנים כדי להשקות עציצים עברה לוועדה לאיכות הסביבה

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

חבר המועצה יואב גולדרינג (עיר לכולנו) העלה בישיבת המועצה האחרונה הצעה בלתי שגרתית. תחת הכותרת הפיקנטית "להפחית את הלחות" הגיש גולדרינג רעיון שלפיו דיירי בניינים בעיר יוכלו לאסוף את המים שמופרשים ממנועי המזגנים שמותקנים בדירות ולהשתמש בהם כדי להשקות עציץ גדול שיקבלו מהעירייה ושיוצב בחזית הבניין.

"כל מזגן מניב ליטרים של מים מדי יום", הוא מספר, "כיום המים האלה יורדים לטמיון, ואנחנו מדינה שלא סובלת מעודף מים. הרעיון הוא להשתמש בחיסרון לכאורה של תל אביב, בהיותה עיר בעלת שיעורי לחות מהגבוהים בארץ, ולהפוך את החיסרון הזה ליתרון, על ידי כך שנשתמש במים האלה להשקיית עציצים".

להפתעת הנוכחים באולם, שרגילים לראות את הקואליציה ואת ראש העיר מתנגדים להצעות שהאופוזיציה מעלה בישיבות מועצה, חולדאי מיהר והציע לגולדרינג להעביר את ההצעה לוועדת איכות הסביבה על מנת להמשיך לדון בה. כאשר גולדרינג הסכים הכריז חולדאי כי ההצעה עברה פה אחד.

לפי התוכנית, כל בניין שדייריו יחליטו להצטרף ליוזמה יצטרך לעמוד בעצמו בהשקעה הכספית ובהתקנת תשתית הניקוז, שתמנע ממי המזגנים להפוך לשלוליות מלוכלכות על המדרכה או לטפטף על ראשי העוברים והשבים. בתמורה יקבלו הדיירים עציץ מהעירייה. "שיתוף פעולה כזה בין התושבים למחלקת שפ"ע בעירייה, שתספק את העציצים, יכול להפוך את תל אביב לעיר ירוקה", מוסיף גולדרינג, "בהמשך לקמפיין הקומפוסטרים שקנתה העירייה ושאותם היא מוכרת כיום לתושבים במחירים מוזלים, אני מקווה שגם לפרויקט כזה תהיה היענות. במקביל אפעל לחוקק חוק שיחייב בניינים חדשים להשתתף בפרויקט במסגרת חוק התכנון והבנייה הארצי".

החברה להגנת הטבע מברכת. "זו יוזמה נחמדה ורעיון בהחלט מעניין, ואנחנו בעד פרויקטים שמוסיפים ירוק לעיר ועושים שימוש חוזר במים או בכל משאב אחר", אומרת יעל זילברשטיין, המתכננת הסביבתית של החברה להגנת הטבע בתל אביב, "מומלץ שהעירייה עצמה תספק את הצינורות שמתחברים למערכת ניקוז המזגנים, שעלותם מינורית. זה יהיה תמריץ יעיל יותר מאשר לספק את העציצים. אני מייצגת את החברה להגנת הטבע בוועדת איכות הסביבה של העירייה ואנחנו נתמוך בהצעה וננסה לראות כיצד אפשר להוציא אותה לפועל בצורה יעילה".