לירי הלפרין, עכבר העיר

תקופת החגים מביאה עמה קלוריות, משפחה ותזכורת מכאיבה לרווקות. בריג’ט ג’ונס אמרה את זה קודם. בט”ו באב האחרון פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים המצביעים על תקופה קשה לרוב התל אביבים: ב־2010, 83 אחוז מהגברים בני 29-25 בתל אביב היו רווקים, ו־71 אחוז מהתל אביביות בגילים אלו היו רווקות. כדי להבין את ההידרדרות: אם היום חמש מתוך שבע נשים הן רווקות, לפני 40 שנה רק אחת מתוך שבע לא היתה נשואה בגיל הזה.

“תל אביב שינתה את האופי שלה, מפונקציה של משפחות לעיר של צעירים ואפשרויות. כך לפחות מיתגו אותה”, מסבירה ד”ר מירי רוזמרין, מרצה ללימודי מגדר באוניברסיטת תל אביב, מדוע העיר שורצת ברווקים. “היא הפכה למוקד של צעירים המגיעים להצליח במוזיקה, אמנות, משחק ועוד. מישהו שמגיע לחיות בתל אביב לא מחפש כלה בשלב הראשון אלא להגשים את עצמו. המשפחתיות היא לא חלק מזה”.

כסוג של פתרון, או לפחות ניסיון להתחיל להטות את הכף אל הכיוון השני, ביום שבת הקרוב תתקיים מסיבת סינגלים בחוף פרישמן המיועדת לרווקים בני 28 פלוס, ואם אפשר גם אקדמאים. היוזמה נובעת מתסכול של חמישה רווקים ורווקות בעיר ומשקפת את תחושתם של רוב בני ה־30, פלוס מינוס.

“אין שום פלטפורמה בתל אביב שמעודדת היכרות רצינית”, קובעת שרית גבאי, רווקה בת 31, יועצת תקשורת ואחת ממפיקות המסיבה. “רווקה בגיל 30 זה לא מגניב. בחרתי להיות במצב הנוכחי, אבל בתל אביב אין לך איך לצאת ממנו”, היא מסבירה ובאותה העת פוסלת את הברים כאופציה למציאת בן זוג, כיוון ש”רובם מולידים היכרויות קצרות טווח”.

“שני הצדדים אשמים במצב”, אומר בן מלכה, רווק בן 30 שעבד עד לאחרונה בחיי הלילה, “אם יכניסו ילד לחנות צעצועים קטנה עם שני מדפים ויבקשו ממנו לבחור צעצוע אחד, הוא ייקח את הטוב ביותר וישמור עליו. אבל אם יכניסו אותו לטויס אר אס, הוא יתבלבל מהשפע”. מלכה טוען שזו הסיבה לכך שגברים רבים בעיר נשארים רווקים, ונותן פתרון סטייל ליסיסטרטה: “אם בחורות בעיר היו מתאגדות ומפסיקות ללכת למיטה עם כל דבר שזז, זה היה תורם למצב”.

למזלנו לא כל הגברים חושבים כך. לדעתו של ירון לוטן, רווק בן 31 ובעל משרד יחסי ציבור, המסיבה שעתידה להיות ליין יכולה לייצר פלטפורמת היכרויות אמיתית. “רווקים ורווקות יגיעו ביודעין שהמטרה של המסיבה היא למצוא זוגיות”, הוא אומר, ומוסיף שיש יותר מדי סטיגמות בעיר, “לא כל הנשים מעל גיל 30 הן לחוצות חתונה וגם יש גברים שמחפשים בגיל 30 להתמסד”.

עייפנו מדייטים. הסינגלים (צילום: אורן זיו)

אתרי ההיכרויות, לדברי הנוגעים בדבר, הפכו בשנים האחרונות מזירה של היכרויות עם פוטנציאל לנישואים לזירת פיק־אפ לא אטרקטיבית. “מניסיוני ומניסיון של חברות, באתרי היכרויות גברים מחפשים קשרים קצרי טווח. זה לא כמו שהיה פעם. היום כולם עוברים לפייסבוק”, מסבירה דפנה פורטמן, רווקה בת 30 ובעלת בלוג אופנה מוביל בשם Matryoshka. “לא צריך לשלם 80 שקל בחודש לאתרי היכרויות כשההון האנושי לא טוב”, מוסיפה אורנה, רווקה בת 30 שמתכננת לתת צ’אנס למסיבה ביום שבת.

מעבר לתסכול יש גם אצבע מאשימה המופנית לעירייה. “אין עידוד למגורים או ליולדה. אנשים עושים חשבון אם להביא ילדים, ובגלל זה אף אחד לא ממהר להתחייב”, אומרת גבאי ומוסיפה, “למה אין שכונה של זוגות צעירים, מענק, סבסוד? אנשים פוחדים לעבור לגור יחד כי הם לא רוצים להפסיד את חוזה השכירות על הדירה שלהם. איך אפשר להתמסד במקום שבו לא רוצים לאבד שכירות?”.

על כך משיבים מהעירייה: “העירייה לקחה על עצמה להוביל את נושא הדיור בר ההשגה, מתוך הבנה שצריך להקל על התושבים בני מעמד הביניים, לנוכח עליית מחירי הדיור. העירייה מקדמת מספר תוכניות להוספת מאות יחידות דיור בר השגה, המיועדות לתושבי העיר, בין היתר, לזוגות צעירים ומשפחות צעירות”.הפעם האחרונה שמצב הרווקים בעיר עלה לסדר היום הציבורי היה במחאה, בשנה שעברה. הדס בשן, עיתונאית באתר סלונה, יצאה עם מגפון לרוטשילד ודרשה לקבל טלפון ביום שאחרי הדייט, בלי סמסים אחרי השעה 23:00, סקס מספק ושוויוני לכולם ועוד. לדבריה לקחו אותה יותר מדי ברצינות. “המחאה לא הצליחה ולא היתה אמורה להצליח”, היא מפרטת, “זה לא היה הרבה יותר מבדיחה. זה עדיין מפתיע אותי שאנשים באמת ציפו ממנה למשהו”.

אולם לדבריה, “מחאת הרווקות סימנה משבר ביחסים בין המינים, ודיברה בעיקר לרווקות מעל גיל 30 שנמאס להן להתפשר וששוקלות אופציות אחרות. הרבה מאיתנו לא יודעים ויודעות מה אנחנו רוצים, יש פער גדול בין הציפיות למציאות, ובעיקר - עייפנו מדייטים. כל זה כמובן לא השתנה מהשנה שעברה”.אז למי שמעוניין למצוא שידוך: מסיבת הסינגלים תתחיל בשעה 18:00 בשבת, ותימשך עד הלילה. הכניסה חופשית, החוף יעוצב בסגנון הוואי והפסקול אלקטרוני. השקיעה על חשבון הבית.

כתבות מומלצות

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"