המגה ברים חוזרים: האם תקופת המיינסטרים מיצתה את עצמה?

גם החורף הקרוב יציף אותנו בשלל מועדונים וברים חדשים מסצנת המיינסטרים, אפילו אחד בסגנון אליס בארץ הפלאות. אבל יש מי שחושב שעבר זמנם

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

הקיץ כבר התחיל לעשות לביתו וגם הרגלי הבילוי משתנים בהתאם. מסיבות גג או חוף יוצאות מהמשוואה ומועדונים יוצאים מהאופנה. בחורף הקרוב העיר תהיה עדה לפתיחתם של שלל מועדונים וברים חדשים, כולל של קבוצות יחצנים חזקות בהשקעה של מיליוני שקלים. השאלה היא האם מקומות כאלה עדיין רלוונטיים.

» השכונתי הוא המגה בר החדש» הליינים הלוהטים של תל אביבאחד המקומות הכי מדוברים לחורף הקרוב הוא וונדרלנד, ברחוב הארבעה, מבית היוצר של קבוצת היאיא והדיזינגוף. "אנחנו פותחים מקום בסגנון 'אליס בארץ הפלאות'", מסביר רונן מניפז, מהבעלים, "כולל די.ג'יי בתוך ספל תה, ציור קיר שיהפוך להיות עץ תלת ממד שעליו שמלות שהן בעצם תאורה, כורסאות יחיד בגדלים ענקיים ושידורים של הסרט 'אליס בארץ הפלאות'". המועדון, שעתיד להחליף תפאורה בכל חודש, ייפתח בתחילת נובמבר ויפנה לקהל מיינסטרים בגילי 24 פלוס. המועדון השני שמושך לא מעט ציפיות מגיע מקבוצת מועדוני המרקיד, רובי, מאד והמנדלמוס. המקום החדש, שיושק גם הוא בחודש הבא, הוא מגה בר בלונדון מיניסטור, שיחליף את הלנדן על שלל גלגוליו. המתחם באבן גבירול פינת שאול המלך ימשיך להיות שוקק גם העונה, ומועדון הסרט (המשופץ) והמאד יחזרו לאכלס כמויות היסטריות של בליינים.

העיר הזאת פשוט קטנה מדי. מועדון המרקיד ז"ל (צילום: אביעד הרמן)מעט דרומה יותר, ברחוב קרליבך, הזיזיטריפו שמר על שמו, אבל ייפתח בחודש הבא אחרי רמונט. למקום תהיה אוריינטציה מיינסטרימית יותר מבעבר, בזכות שיתוף פעולה עם היחצנים סטיב בר ותום בנאדו, שיערכו במקום את ליין ימי שני האטרקטיבי מהקלרה. גם באזור רוטשילד ולילינבלום מרעננים את הסחורה: בחודש האחרון נפתח בשדרה בר חדש בשם פולי מבית היוצר של המנטל והשושו; ובתחילת נובמבר ייפתח ה־ocd, שיחליף את הלימה לימה המיתולוגי. למרות כל החידושים הללו, לא מעט אנשים מהסצנה משוכנעים שהמיינסטרים מת. "היום הקהל נהיה יותר מתוחכם ומשתעמם בקלות", קובע איתי אייזנברג, מבעלי מועדון הג'אנקיארד ומי שניהל ליינים בגלינה בעבר, "אנשים לא מחפשים מקומות חדשים, הם מחפשים ריגושים חדשים, לא את אותם להיטים שמתנגנים בכל חור". גם לירון תמיר, שעזב את היאיא ופתח את הג'ימי הו, בעל האוריינטציה האלטרנטיבית, מיישר קו: "היו תקופות של היפ הופ, היו תקופות של טראנס, ועכשיו גם תקופת המיינסטרים די מיצתה את עצמה. זה הגיוני וטבעי לחלוטין, אנשים אוהבים להתקדם".

אנשים אוהבים להתקדם. מועדון היאיא (צילום: יח"צ)י', אחד מבעלי המועדונים הגדולים שהחליט לרדת מהספינה, חושב שהעיר הזו פשוט קטנה מדי למגה ברים. "אין מקום בעיר למקומות גדולים, לקלאבים. החיה הזאת מתה", הוא מסביר, ומזכיר שמועדון הפיינאפל בנמל, שרק נפתח בקיץ האחרון בהשקעה של מאות אלפי שקלים, נסגר עוד לפני סיום העונה. "בקיץ האחרון ראינו דוגמאות חיות ומקומות שלא היו מלאים. אני לא רואה מקום של 700 מ"ר מצליח לשרוד חודש בעיר", הוא אומר.