עם המכנסיים למטה: הבגידה שחיסלה את ראש ה-CIA

פרשת דיוויד פטראוס ופאולה ברודוול מוכיחה שסקנדל מין הוא הדבר היחיד שעוד מסוגל לחסל קריירה ציבורית

דנה שוופי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה שוופי, עכבר העיר

הקריירה של דיוויד פטראוס, ראש ה־CIA לשעבר, הסתיימה בשנייה אחת. לא היה צורך בסדרה של כישלונות מקצועיים, בתפקוד לקוי, בלקיחת שוחד, בניגוד אינטרסים או במחדל. כל מה שהיה נחוץ זו חשיפה אחת מאוד ספציפית של פרט אחד מאוד מסוים בחיים המאוד אישיים שלו. הקריירה של דיוויד פטראוס חוסלה לחלוטין באותה שנייה ממש שבה התקשורת שמעה לראשונה על הרומן שניהל עם הביוגרפית שלו פאולה ברודוול. לא היה דיבור על סקרי דעת קהל או על תקופת התאוששות. לא היה ניסיון להתנצל ולכפר ולקוות שהזמן יעשה את שלו והמים יזרמו מתחת לגשר. לא היה בכלל מקום לספק: האיש הזה מחוסל. כשחושבים על כך, מדובר בעניין די תמוה. איך דווקא המקום הפרטי ביותר בחייו של אדם הוא המקום בעל העניין הגדול ביותר לציבור. כיצד הדבר הזה, שלא אמור להיות בעל משמעות לאף אחד אחר מלבד אשתו של פרטראוס ובעלה של ברודוול, הופך בדיוק לדבר שעל פיו כל שאר העולם חורץ את דינו. ולמה, באופן בלעדי לחלוטין למקצוע הזה, מדובר בנקודה תורפה בתוך המשחק הפוליטי. פטראוס וברודוול בימים שמחים יותר (צילום: רויטרס)כשהשחקנית קריסטן סטיוארט, כוכבת "דמדומים", התמודדה עם סקנדל דומה לאחרונה כשנתפסה על חם עם הבמאי רופרט סנדרס, אף אחד לא סגר לה את עמוד ה־Imdb, אף אחד לא ביטל את יציאת הסרט החמישי בסדרת הערפדים שלה, אף אחד לא קרא לה לפרוש לגמלאות ולשחק גולף למשך שארית ימיה. לא שזה לא ישפיע על הקריירה שלה, אבל סביר להניח שרק בטווח הקצר. לא שזה לא יקרין על הדימוי הציבורי שהיא בנתה, אבל אולי בדיעבד יתגלה שהכל בכלל לטובה. הסיבה להפרדה היא שמסטיוארט, כמו גם מבראד פיט לצורך העניין או מכל מפורסם אחר שאי פעם הפר את הנאמנות לבן/בת זוגו, לא מצופה להתנהג בשום דרך אחרת. אם אתה כוכב, סלב, רוקסטאר, אם הגעת לפסגה ורכשת את כל הכוח שבא עם ההצלחה שלך – מצופה ממך להתנהג בהתאם. כאילו העולם הוא הצדפה שלך. היוצא מן הכלל הוא הפוליטיקאי. למרות שבמקרים רבים הוא מפורסם אפילו יותר, מחוזר יותר ובהחלט בעל יותר כוח והשפעה בעולם, הפוליטיקאי הוא סוג הסלב היחידי שנאסר עליו בתכלית האיסור להתנהג כמו רוקסטאר. למרות שלכל דבר ועניין הוא למעשה כזה. הפוליטיקאי אמור להיות סוג אחר של כוכב, הוא אמור להיות כזה שנמצא שם בשירות הציבור, עם שליחות ועם אג'נדה. מבחינתו כל עניין ההצלחה והפרסום אמור להיות רק תופעת לוואי שבאה עם המקצוע. הוא לא אמור ליהנות מהחיים והוא לא אמור להראות חולשות או כניעה לפיתויים מכל סוג. הוא לא אמור לחשוב שסקס זה סקסי. לפחות בארצות הברית, הוא אמור להיות הדמות המושלמת שהוא בונה דרך האימג'ים שהוא משחרר, דרך הפוטו־אופים שמרכיבים את הדימוי שלו בעיני העולם. הוא אמור להיות רוקסטאר שמתנהג כמו אמא תרזה.צפו בג'ון סטיוארט, שראיין את ברודוול לפני כשנה, מכה על חטא:

The Daily Show with Jon StewartGet More: Daily Show Full Episodes,Political Humor & Satire Blog,The Daily Show on Facebook

הציבור האמריקאי, שאכל יותר מכולם העולם את הבלוף של ערכי משפחה ושל שלמות התא המשפחתי, מוכן לסלוח פחות או יותר על הכל מלבד בגידה בעיקרון הזה (שאר העולם, החל בברלוסקוני ועד הקלטת הלוהטת, נוטה להיות קצת יותר ציני ביחס לדברים האלה). כמו שאף אחד לא רוצה לראות את שר החוץ שלו לוחץ יד לראשי מדינות כאשר הוא לובש פיג'מה, ככה אף אחד לא רוצה לדמיין את המנהיגים שלו בעירום. אבל יותר חשוב מכך – אף אחד לא רוצה להודות שמונוגמיה היא לא מעטה השלמות וה"חיו בעושר ואושר" שחלמנו שהיא תהיה כשהיינו ילדים. למעשה, מונוגמיה היא הערך האחד והעליון שאנחנו לא מוכנים שינפצו לנו בפרצוף. מבחינתנו, אם מנהיג/ה בגד/ה באשתו/בעלה, הוא/היא בגד/ה בציבור שלם. בעולם שבו נראות היא שם המשחק, הנראות הזו לא מתמקדת, כפי שהיא אמורה, בהפגנה של יכולת מקצועית ומדינית. היא מתמקדת בתמונה המושלמת של משפחה מאושרת. רק תשקלו את התפקיד שמישל והבנות שיחקו בקמפיינים של אובמה, ועכשיו תנסו לדמיין את אובמה נתפס עם המכנסיים למטה. למרבה הצער, זה הרבה יותר חשוב לרוב האנשים מאשר היכולת שלו להשכין שלום במזרח התיכון. רק תשאלו את דיוויד פטראוס.