אהבה בימי כולרה: הבר שתצאו ממנו עם חתונה

בימים בהם רומנטיקה בחיי הלילה מתחילה ונגמרת בתור לשירותים בבר, מקום אחד עדיין מצליח לייצר סיפורי אהבה. 42 אנשים (לפחות) הגיעו לדרינק באינגה שבהרצליה - ויצאו משם עם חתונה. הכינו את הצ'ייסר וההינומה

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

סדנאות זוגיות והעצמה אישית? התחמקות אובססיבית מפינות של שולחן? שלוק מכוס היין המככבת בחופה? ספיד דייטינג? אפליקציות? כל אלה יובילו אותכם לבנות זוגיות מוצלחת, עם חתול. אם בזוגיות חשקה נפשכם, הסיכויים שלכם נמצאים בבר שכונתי בהרצליה. למצוא זוגיות בסצנת הלילה זה פרדוקס מוכר: אנשים אמנם יוצאים במטרה להכיר - אבל מגלים ששיא הרומנטיקה שימצאו היא כשמישהו משקיע בך חמש דקות לפני שהוא מציע זמן איכות בשירותים. בר אחד הצליח להחזיר את האמונה בפלטפורמת ההיכרות המפוקפקת הזו. הכירו את האינגה - בר וותיק בהרצליה, שנכנסים אליו לדרינק ויוצאים ממנו דוך לרבנות. במהלך שנות פעילותו, נישאו לפחות 21 זוגות שהכירו במקום, דהיינו, 42 אנשים שמצאו אהבה על הבר. אז לפני שטוקבקיסטים זועמים קמים עם קלשונים, חשוב להבהיר שלא קיבלנו מימון על הכתבה ואין לנו אינטרס אישי. בעולם נוגד הרומנטיקה שמכונה חיי לילה, זכות הציבור לדעת שיש גם נקודת אור.

» הכינו עצמכם לחורף: ברים לדייט ראשון» האפליקציה שתשנה את מה שחשבתם על היכרויות מקוונות

אז מה יש במקום הזה שגורם לכולם לרוץ לרבנות? האם זה המיקום הא-תל אביבי? ממוצע הגילאים? או שיש לו איזה פקטור שלא ניתן להסביר? במקרה הזה, נראה כי כל התשובות נכונות. "פעם אחרונה שספרתי, הגעתי ל-19 זוגות שהכירו באינגה וגמרו מתחת לחופה", אומר הבעלים של האינגה, דודו צאיג. במהלך השיחה נזכר בעוד שני זוגות שמתאימים לקטגוריה, וחושף כי גם הוא עצמו כלול ברשימה, "את אישתי הכרתי פה לפני תשע שנים; היא הגיעה בסוף הלילה, שיכורה גמורה. אני זוכר שהיא ישבה בכסא 201 על הבר, נתתי לה מים, ובסוף גם הסעתי אותה הביתה לישון. התחלנו תקופה פרועה של בילויים, שנמשכה שלושה חודשים, ואז היא נכנסה להריון. היום יש לנו שלוש ילדות משותפות ועוד אחד שלה מנישואים קודמים".

את האינגה פתחו סהר וקרן רפאל, לפני כ-15 שנה כבר שכונתי שמאז עומד על תילו ומהווה אלטרנטיבה לסצנת המגה ברים של הרצליה: בר לגילאי 30+, בלי יומרות ובגובה העיניים. מעטים האנשים שלא עברו בפינה ההרצליינית, והמקום הפך למוסד בחיי הלילה. ב-2008 צאיג, שהיה עד כה מנהל, קנה את המקום יחד עם נועם אופן ותום פנינג. במהלך השנים המקום ביסס עצמו כבר שכונתי קליל ובלתי מחייב, מצד אחד יקיר ההייטקיסטים מהסביבה שמגיעים לבירה מוקדמת, מצד שני גם הלייט-נייטרים של השעות הקטנות מוצאים את תקשו למצוא כסא פנוי. אז איך הפך המקום למצע גידול לזוגות נשואים?

דוך לרבנות. אינגה (צילום: יובל צאיג)

למצוא אהבה בבר?

"עד סביבות גיל 40 הייתי הרווק הנצחי", מעיד אורי סגל, "ואשתי (נתי) היא בדיוק ההיפך. היא התחתנה בגיל צעיר וכשפגשתי אותה היתה כבר אמא לשלוש, כשהגדולה מביניהן בת 12. היא התגרשה חודשיים לפני שהכרנו והתחילה להגיע לאינגה במסגרת החופש החדש. בקיצור, חוסר התאמה קיצוני. אף אחד מאיתנו לא חיפש זוגיות ובטח לא חשבנו שזה יקרה בבר. אותו ערב היה עמוס ואני עשיתי את דרכי לפינה הקבועה שלי, כשבדרך הבחנתי ביפהפיה המרשימה. שלחתי לה דרך הברמן משקה עם מחמאה, וחצי שעה אחרי כבר ראיתי התמונות של הבנות, היא שמעה על מצבי המשפחתי ושנינו כבר הבנו שעניין רציני לא יהיה פה. ובכל זאת, ל'עניין לא רציני' הייתה התאמה טובה, והיום, שלוש שנים אחרי, לאישתי כבר יש בת רביעית עם אוזניים כמו שלי".

עניין רציני לא יהיה פה? נתי ואורי סגל (צילום: עצמאי, באדיבות הזוג)

ענת ודודו שחורי דווקא היו פחות מופתעים שמצאו אהבה על הבר, בעיקר מפני שבמקרה שלהם קמה חבורת "אינגה" שכללה כ-15 איש, מתוכם יצאו שלושה זוגות נשואים, אבל גם בגלל שלקח להם שנה להבין שהם מאוהבים. "גרתי אז בתל אביב והייתי לי חברה הרצליינית שהייתי באה לבקר", נזכרת שחורי, "התחילה להתהוות חבורה שהייתה נפגשת כמעט כל יום בבר ובסוף גם ערכנו מפגשים מחוץ לבר. את דודו הכרתי כחלק מהחבורה, ובמשך שנה היינו יושבים כולם לשתות ולצחוק. יום אחד נפגשנו כמה חברים, הוא בישל לנו, ומאז בעצם אנחנו ביחד".חשבת אי פעם שתוכלי למצוא אהבה בבר?"מה פתאם. הייתי רווקה תל אביבית שיודעת מה קורה כשאת הולכת עם בחורים מהבר, אבל פיתחנו חברות אמיתית וגילינו שהדבק חזק יותר כשמכירים מישהו בקטע אפלטוני. לפני שנתיים התחתנו והיום אני כבר בהריון שני".

The Dude

42 אנשים מצאו בחלל האינגה את בחיר ליבם ורצו יחד לעמוד מתחת לחופה והמספרים וודאי קופצים כשסופרים את הזוגות שהכירו במקום והמשיכו במערכת יחסים. אז מה במקום מהווה חממת גידול לנישואים, שאין במקומות אחרים? התשובה, לפי צאיג, נשמעת די פשוטה: "הדבר שהכי חשוב לנו זה ליצור תחושת ביתיות. כשמגיע לקוח חדש אני תמיד מדבר איתו, דואג שישב, שיפנקו אותו, אנחנו עושים צ'ייסר ונגמר הסיפור, משם זה כבר חיבוק בכניסה. אלה ערכים שאני מנחיל גם לצוות - לגרום לכולם להרגיש בבית". נכון, נשמע פשוט, אבל ייתכן שתחושת ביתיות היא כל מה שהרווק הממוצע צריך. בעולם המערער שהוא עולם ההיכרויות, חשיפה ופגיעות הוא תוצר לוואי הכרחי - התחושה ולו הקלה ביותר של חום וקבלה יכולה לעשות את כל ההבדל. "אני גרתי בתל אביב אבל הבר הקבוע שלי היה האינגה", מעידה ענת שחורי "המקום הצליח לקחת את כל מה שטוב בברים תל אביביים, אבל להוציא ממנו את הסליז. משהו באווירה יוצר תקשורת נקייה ואמיתית, ודודו הוא המארח המושלם". שיר הורוביץ' טוענת שלא מספיק רק להיפטר מהסליז ומוסיפה את אם כל הפרמטרים: "זה פשוט מקום עם קארמה טובה, הרבה לקוחות מרגישים שזה הסייף זון שלהם, הבעלים תמיד נמצאים, דואגים לארח ולדבר עם כל אחד - זה יוצר אווירה חמה וביתית".

תל אביבי, בלי הסליז. אינגה (צילום: יובל צאיג)

את המספרים הגבוהים של הזוגות הנשואים אפשר להסביר גם על ידי כך שצאיג בעצמו מתגלה כשדכן לא קטן. "אני מכיר אישית את 21 הזוגות שהכירו אצלי בבר והתחתנו, לארבעה מהם אני אחראי במו ידיי", הוא מגלה. "היה לנו ערב ספיד דייטינג למשך תקופה, בו זוג אחד הכיר ונישא, אבל הערב לא שרד כי הגיעו הרבה יותר בחורות מבחורים. גם מלצרית שלנו הכירה פה את בעלה והמון לקוחות קבועים שיושבים שנים על הבר - ויום אחד משהו נתפס. אני עצמי מאד אוהב לשדך בין אנשים. הרבה בנות באות אליי ומבקשות שאכיר להן מישהו, ואם יש לי זמן ורעיון מתאים אני הולך על זה. משום מה הן סומכות עליי".

האמנת שיהיה אפשר למצוא אהבה בבר?"עובדה. המספרים מדברים בעד עצמם. אהבה אפשר למצוא בכל מקום".

שכחו את משפטי המחץ

בניגוד לכל המנטרות הקלישאות ומשפטי המחץ שהסביבה טורחת לדקלם לרווקים, מסתבר ש"חשיבה חיובית", "אופטימיות" ו"הקרנת ביטחון", אולי עוזרות כשהולכים לראיון עבודה, אבל נראה שחוקי הטבע לא תקפים על עולם ההיכרויות. פסימיות, חוסר עניין וחוסר אמונה שיצא משהו רציני נשמעים כמו מתכון מנצח לרווק/ה; שיר הורוביץ', למשל, הייתה קבועה במקום, ומעולם לא ראתה מישהו שמצא חן בעינייה, עד שנכנס טופז. "סיימתי משמרת בבר אחר וישבתי עם חברה לדרינק", היא מספרת. "הכרתי את החבר שלו וארבעתנו התחלנו לקשקש. שנינו לא חיפשנו זוגיות באותה תקופה, הוא בדיוק יצא מקשר, ואני חשבתי שמוסד הנישואים פאסה - אבל היה וייב טוב. הדייט הראשון שלנו גם היה באינגה. אחרי שנה התחתנו והיום אנחנו נשואים תשע שנים ויש לנו ילד בן שש".

זיו ברלב מעולם לא התחיל עם בחורה בבר, עד שראה את הילה. "תמיד הגעתי לבר רק כדי ליהנות עם חברים, אבל משהו בהילה היה שונה", תוודה ברלב. "הזמנתי אותה להצטרף אלינו לבר, ביקשתי לשים לה שיר שהיא אוהבת, שתינו בכמויות מוגזמות ואני זוכר שהבטנו אחד לשני בעיניים וידעו שאנחנו רוצים לצאת משם מחוייכים". הברלבים נשואים כבר שנתיים, להילה יש ילדה מנשואים קודמים לזיו יש שלושה, ויחד יש להם ילד משותף בשם איתמר. גם הסיפור של שי וענת זולוטרסקי דומה: "אני וחבר יצאנו לדרינק באינגה", מספר זולוטרסקי, "חבר שלי הכיר את ענת, שישבה על הבר עם חברה. חנו התיישבנו בדיוק מול הבנות בצד השני של הבר. התחלנו לשתות ולעשות שטויות, שלחנו פתקים, הזמנו דרינקים אחד לשנייה, האוירה הייתה מדהימה, האלכוהול זרם, המוזיקה ניגנה, ואנחנו צחקנו כל הערב. באיזה שלב התפנה מקום לידן ועברנו לשבת שם. התחתנו לפני שנתיים וגם את החתונה עצמה עשינו כמובן באינגה, באמצע הבר עם חליפה ושמלת כלה".

האפילי אוור אפטר. מימין לשמאל: שי וענת, זיו והילה (צילום: אייל ברעם, עצמאי)