כיכר המחאה: אלפי מהגרים אפריקאים מפגינים בתל אביב

עשרות אלפי מהגרים אפריקאים מחו על מדיניות הממשלה כלפיהם, תוך כדי הכרזה על שביתה כללית של המגזר, ועכשיו גם השפים מתגייסים

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

עשרות אלפי מהגרים מסודאן ואריתראה גודשים את כיכר רבים בשעה זו, במחאה על מדיניות הממשלה כלפיהם. במקביל, הכריזו המוחים על שביתה כללית במסגרתה לא יגיעו למקומות העבודה שלהם, צעד שצפוי להשפיע רבות על תחומי המלונאות והמסעדנות. במקביל, נערכת הפגנה דומה מול משרדי הממשלה באילת. בנוסף, בעוד כשבועיים יתגייסו מבחר מסעדות תל אביביות למען מאבק הפליטים, עם שני ערבים שבהם יוגשו מנות אריתראיות וסודניות, ינגנו הרכבים מוזיקליים מאפריקה, יתקיימו מפגשי עדויות וגם גיוס תרומות. למיזם הזה התגייסו כבר אייל שני, ננה שרייר, מעוז אלונים ואורי גוטליב. שני גם דיבר היוןם בעצרת המחאה: "חברי לבניית הארץ, מה סיבת הקיום שלנו כישראלים, שהורינו הגיעו לארץ הזאת כפליטים נרדפים, אם לא לתת למבקשי המקלט בית חם וסיכוי הוגן, עבודה ויכולת להשתלב בחברה הישראלית? זו החובה המוסרית שלנו לתת להם בית".» הפליטים של כולנותנועת המחאה הרישמית הוציאה הודעה לעיתונות ובה נכתב: "אנו, מבקשי המקלט החיים בישראל, מוחים כנגד הכליאה השרירותית, ללא משפט וללא מגבלת זמן במתקני הכליאה במדבר. מתקן השהייה 'הפתוח' חולות, אליו נשלחים מדי יום מבקשי מקלט, אינו אלא כלא לכל דבר. על ממשלת ישראל לחדול ממדיניותה האכזרית, לבטל את החוק למניעת הסתננות, לשחרר את כל הכלואים החפים מפשע, להפסיק לאלתר את המעצרים האלימים ברחובות ולהסדיר את שהותנו בישראל."יציאתנו לשביתה מחר, אינה אקט כנגד המעסיקים אלא פעולת מחאה. אנו מודעים לסיכון שביציאה לשביתה, לכך שאנו עלולים לאבד את מקום עבודתנו ואת מקור פרנסתנו. צעד זה, נועד כדי להבהיר לחברה הישראלית: אנו ברחנו לכאן בשל הסכנה הנשקפת לחיינו במדינות המוצא, אנו מבקשי מקלט מדיני. כמו כל אדם, גם עלינו להתפרנס על מנת לחיות בכבוד – אך עבודה אינה הסיבה בגינה הגענו לישראל.

"במהלך השנים האחרונות ממשלת ישראל מסיתה נגדנו בצורה שיטתית. נבחרי ציבור ושרים בממשלה מציגים אותנו באופן שקרי כמסתננים, שוהים בלתי חוקיים ומהגרי עבודה המהווים נטל על החברה הישראלית. זאת בזמן שבקשות המקלט שלנו לא נבדקו בצורה הוגנת ולא הוכרע מעמדנו בישראל. אנו קוראים לציבור הישראלי לא להאמין לשקרי הממשלה. אנו קוראים לתושבי ואזרחי ישראל לתמוך בדרישות הבסיסיות שלנו: לבדוק את בקשות המקלט שלנו בצורה הוגנת ושקופה, להסדיר את שהייתנו בישראל בצורה חוקית ולהעניק לנו זכויות אדם בסיסיות וזכויות חברתיות לרבות נגישות לשירותי רווחה ובריאות על מנת שנוכל לחיות כאן בכבוד עד היום בו נוכל לשוב למולדתנו.אין אנו פושעים אלא בני אדם המחפשים מקלט והגנה (צילום: יגאל שתיים)

בנוסף להצהרה זו, מצרפים המהגרים ציטוטים של פליטים שמספרים את סיפורים. אחד מהם הוא באסו, מבקש מקלט מסודן: "כבר שנים שעומר אל באשיר נשיא סודן טובח בבני עמי בהרי הנובה. מפציצים אותנו מהאוויר הורגים בנו מדי יום. אני הייתי חלק מתנועת המורדים ואם אני אחזור היום לסודן גזר הדין שלי הוא מוות. שנים שלא ראיתי את המשפחה שלי וזה החלום לראות אותם בקרוב. אני נרדף במולדתי ומבקש הגנה מישראל. אני לא פושע ולא מבין למה ישראל רוצה לשים אותי בכלא".פעילות ההזדהות במסעדות תתקיים בימים א'-ב', 19-20.1, במגוון מסעדות כמו שאפה, הבסטה, ננוצ'קה, המזנון, אברקסס צפון, פורט סעיד, המנזר, הפסאז', ג'וז ולוז, לבונטין 7, לאבאיט, יהלומה, צימר, האוזן השלישית, החלוצים, קפה אירופה, התחתית, קזינו סן רמו, מרגוזה, תולעת ספרים, השסק, שפגאט, הפיקוק, הנסיך הקטן, גרינברג, ג'ריקו, ביתא קפה, רדיו EPGB, ג'אגו וינו, איסמי סלמה, זכאים, סיפו, ראס אל חנות, בר קיימא, ג'אגו, הקסבה, לחמנינה, קורדרוי,אנה לולו, פסטל, סטפן בראון, סוזאנה ואחרים.