טל לוין, עכבר העיר

כשרובין רייט עלתה על במת גלובוס הזהב, כדי לקבל פרס על תפקידה כקלייר אנדרווד ב"בית הקלפים", היא נראתה נבוכה ומבולבלת. "זה לגמרי לא צפוי, לא הכנתי נאום", היא אמרה, בעודה מנסה להיזכר בכל אותם אנשים שהיא חייבת להגיד להם טובה. לבסוף, אחרי שהודתה לדיוויד פינצ'ר, שלדבריה שכנע אותה ליצור בעצמה את התפקיד, ולקווין ספייסי, סירבה להמשיך לפרט את כל הרשימה הארוכה של העוסקים במלאכה. "אני לא מתכוונת להעביר אתכם את זה", אמרה לקהל, ונסה החוצה. היא הייתה על הבמה פחות מדקה, מה שבוודאי שימח את האיש שאחראי לסמן לנואמים שהגיע זמנם לשתוק. לטקס הנוצץ הגיעה רייט עם ארוסה הטרי, השחקן בן פוסטר, שגם צעיר ממנה ב-13 שנה. לרצף אירועים משמח שכזה קוראים בהוליווד "שבוע טוב".

אבל לרייט יש הרבה יותר משבוע טוב. למעשה יש לה לפחות שנתיים טובות, שבהן הפכה משחקנית בינונית, עם כמה הבלחות חביבות (מי אמר 'פורסט גאמפ'), לכוכבת שאי אפשר להסיר ממנה את העיניים. התפקיד שקיבלה מדיוויד פינצ'ר בדרמה הראשונה של נטפליקס, סימן את המעבר שלה מהבלונדינית הנעימה והנוגה, לאישה שיש לה צד אפל ומרתק. בתפקיד שעשתה בסרט ההזוי משהו, "שתי אימהות", רייט (לצידה של נעמי ווטס) לא רק סיפקה תצוגת משחק מרהיבה, אלא ייצגה בעצמה את תמצית הדמות - אישה יפהפייה, שלמרות כל האיסורים החברתיים, יוצאת כדי לממש את התשוקה שלה. היא לא הופכת את עצמה למשהו אחר, ולא התיילדה ולא יצרה דמות של אישה גרוטסקית, שמנסה להחזיר לעצמה את נעוריה על ידי בן זוג צעיר. משהו בסיפור המטריד והמעט לא-אמין הזה, הצליח להחליק טוב בגרון, בגלל רייט. כמו ליידי מקבת. רייט מדברת על דמותה ב"בית הקלפים"

במידה רבה גם קלייר אנדרווד היא המשך של העוצמה הזאת. רייט מגלמת את אישתו של חבר הקונגרס פרנק אנדרווד, המשמש גם כמצליף של סיעת הרוב. לא פעם מוצגת אשת הפוליטיקאי כדמות שטוחה וריקנית, המתפקדת על תקן קישוט. גם ב"סקנדל", שבו רעית הנשיא היא אחת מהדמויות המניפלוטיביות ביותר, נותר הייצוג היסטרי ובעיקרו שלילי. אבל קלייר אנדרווד היא משהו חדש לגמרי. אישה עוצרת נשימה, קרה עד כדי כאב ומקדמת את האינטרסים שלה - שלא תמיד הולמים את אלה של בעלה. וכן, לא פעם היא גם הרבה יותר טובה בזה ממנו. הזוגיות המוזרה שלהם, שיש בה גם לא מעט אהבה ותשוקה, מרפררת באופן מרומז ועדין לזאת של הזוג קלינטון, שלפי הדיווחים תכננו את הקריירה הפוליטית כך שלכל אחד תהיה הזדמנות לעשות את שלו. השבוע אף פורסמה רשימת חיסולים שלכאורה הכינו הקלינטונים, במטרה לנטרל (פוליטית) את יריביהם. אם אכן כך היה, הדמיון בין שני הזוגות הופך אפילו למפחיד.

לא בכדי (כנראה) מתרחשת הפריחה של רייט עכשיו, בתקופת הפוסט-שון-פן שלה. הפאוור קאפל ההוליוודי אולי נראה טוב על השטיח האדום, אבל לא עשה טוב לקריירה של רייט. לצד התפקידים הפרועים והמשובחים של פן, שלה נראו תמיד כמו השאריות. אם תמשיך בקו הזה, תוכל לכבוש עוד פסגות של משחק, ולהפוך לאחת השחקניות הבוגרות והמרתקות בהיסטוריה של המסך.