השתייה עלינו, העריכה עליכם: 13 לויקיפדיה

מיה קופרברג הסתננה למסיבה של האנשים הכי חשובים בישראל. זה התחיל בהרצאות על קציר ונגמר בסלפי בפלאפונים עלומים. כמו כן, מסתבר ש"חפיש" זאת מילה

מיה קופרברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה קופרברג, עכבר העיר

היום (שישי) בבוקר, ממש מעל לאפכם, התקיימה חגיגת בר-מצווה שקטה במיוחד: ויקילדת 13 לויקיפדיה. האירוע נערך בגוגל קמפוס היושב בקומה ה-26 של מגדלי אלקטרה, חלל שכל מהותו נוף מדהים ומקרר שתייה קלה חופשית. בניגוד לשנים קודמות בהן האירוע יועד גם לקהל הרחב, הפעם האירוע היה פתוח ליודעי ח"ן בלבד: הודעה נשלחה דרך רשימת התפוצה של העורכים באתר ופורסמה בעמוד ויקימדיה ישראל בפייסבוק, ולאירוע נפתח עמוד בויקיפדיה בו כל אדם יכל להוסיף עצמו לרשימת ההגעה על ידי עריכת הערך (מגניב? מגניב). כ-100 אורחים עורכים נאותו להתכנס בשעה 09:30 בבוקר שישי, מתוכם כ-90% עורכים פעילים בויקיפדיה ורק 10% "חוצנים", כך מעריכה מיכל לסטר, מנהלת הפעילות הכללית של ויקימדיה ישראל.

ההגדרה הפורמלית של "עורך בויקיפדיה" - תפקיד שכולו התנדבותי - היא כזאת: עורך פעיל הוא כזה המבצע מעל חמש עריכות בחודש. עורך פעיל מאוד, הכינו את הגבות המורמות, מבצע מעל 100 עריכות בחודש. נכון שהמספר גבוה והזמן הנדרש רב, אך אל תטעו! האנשים האלו הם האנשים החשובים באמת בחייכם. ההיסטוריה מלמדת שמדינאים יבואו ומדינאים ילכו מבלי שהאזרח הקטן ירגיש, אבל מיליוני נצחונות בוויכוחי היום-יום תלויים בעבודה של מתנדבי ויקיפדיה, המשקיעים לעיתים שעות כל יום בקידום האנציקלופדיה הטובה בעולם - ובעלת פוטנציאל הטרולינג הגבוה בעולם.

» פרדוקס החתול וחוות הפיצות: הערכים המוזרים ביותר

אם נניח שהקהל שהופיע היום לכנס מהווה מדגם מייצג של אותם עורכים מסתוריים שיוצרים, מתרגמים, מתקנים ומעדכנים את הערכים להם אנו חייבים כל ציון "עובר" בחיינו, ניתן לספר שהם ברובם גברים (כ-80% מהקהל), עם נוכחות מפתיעה של גילאי קצה (הרבה מעל גיל 50 ולפחות שלושה ילדים עם ברק בעיניים), ומיקום על קשת הכריזמה שבין ג׳ורג׳ בוש הבן לרובין ת׳יק. מסוג המקומות בהם כשגבר מסתכל עליך ארוכות, את לא בטוחה אם הוא מנסה להתחיל איתך או מתרעם על זה שהשתעלת בקול רם.

עיין ערך סלפי אנחנו - אני ושני חברים אמיצים - יושבים בקצה. עדיין לא הבנו אם זה הופך אותנו למגניבי המושב האחורי, או למוזרים שהגיעו למסיבה בטעות. נדמה שכולם פה מכירים את כולם, או לכל הפחות מבינים את נושאי ההרצאות, שנעים מקציר (קציר, לא תקציר) האינטרנט, ועד פרוייקטי ההתנדבות שונים ומשונים. אלוהים שישמור אותנו, מי ידע שמאחורי הויקיפדיה יש כל כך הרבה עבודה? שהיא לא פשוט שם, ניצבת איתנה כמו השמש? מסתבר שבניגוד לשמש העצלה, מאחורי הקלעים הפעילות אינה פוסקת, וכוללת עבודה מול משרד המשפטים, סדנאות עריכה לגיוס עורכים נוספים, שיתוף פעולה עם ספריות, גלריות, ארכיונים ומוזיאונים, תחרויות עריכה, זכויות יוצרים ועוד ועוד ועוד.

עורכים את עצמם לדעת. משתתפי הכנס (צילום: מיה קופרברג)

מרבית ההרצאות לא ארכו מעל עשר דקות, וללא ספק ריתקו את הקהל הרלוונטי עד דממה. אני, בעוונותי, איני הקהל הרלוונטי. תחום ה-OTRS ופרוייקט GLAM, חשובים ככל שיהיו, פחות מדברים אלי. בשלב מסויים היה ברור שאיבדתי מראש את חוט המחשבה של כל המרצים העתידיים לבוא, וכך מצאתי את עצמי מסתובבת בקומה ה-26, מוצאת חברה בבחורה המבריקה שנשכבה עם מגזין בפינת הפופים, ומצותתת לוויכוחים סוערים (סוערים! הטונים עלו!) בין מרצה ההרצאה הקודמת לאחרים שחלקו על דעתו וחמקו מן החדר המרכזי עם אש בעיניים.

נעים לגלות שגם ויקימדיה ישראל היא קהילה ככל הקהילות, עם חברויות, יריבויות ובדיחות פנימיות. ואם כבר מדברים על בדיחות פנימיות, סליחה לאלו מכם שהשאירו את הטלפון בעמדת ההטענה המרכזית בעת ארוחת הצהריים, ועכשיו אוחזים בסלפי של שלושה צעירים זרים. לא הצלחנו להתאפק.