טל לוין, עכבר העיר

לפני כמה שנים טובות, כשתוכניות אירוח עוד היו פופולריות ויאיר לפיד עוד היה איש אהוב בישראל, ישב מולו המנחה גיל ריבה לשאלון מורחב. במסגרת סדרת השאלות המוכרת (אם היית חיה, איזו חיה הייתה וגו'), שאל לפיד את ריבה - "כמה אחוז ממך הם אמת וכמה אחוז הצגה?". ריבה השנון השיב ללא היסוס: "100% הצגה". התשובה המבריקה הזאת העידה הרבה יותר על השואל מאשר על מי שסיפק אותה. משום שלפיד, שייצג בעצם השאלה את הקהל היושב בבית ושתמיד הסתכל על ריבה כאיזה יצור משונה, ניסה להבין מתי מפסיק השואו ומתחיל "גיל ריבה האמיתי". התשוקה לדעת מיהו האדם האמיתי מאחורי כל האיפור והג'סטות הלא-שגרתיות יצאה מנקודת הנחה שאכן קיים דבר כזה, גיל-ריבה-כשלעצמו. אבל ריבה, שבטח כבר התרגל להתלחשויות האלה, לא הסכים להנחת היסוד הזאת. כבר אז הוא הבין שבעולם שכולו הצגות ושואו, אין באמת הבחנה בין אמת ובדיון - כל המצאה היא אמיתית, וכל אמת היא מומצאת. » גל גדות תגלם את וונדרוומן בשלושה סרטים

אז, באמצע העשור הקודם, גם ריבה וודאי לא היה יכול לשער שהצורך האובססיבי שלנו בגילוי האמת יוביל לשורה של סיפורים וגוזמאות, שנרקחו בדיוק כדי לגרום לנו להתרגש. במילים אחרות, הרצון שלנו לשבת מול המסך, ליבב מסיפור קורע לב של מתמודד בריאליטי, להזדהות עם דמות אהובה ויפה או להעריץ מישהו, הפך גדול יותר ממה שהתרחש בפועל. עד כדי כך, שאותן דמויות נערצות כבר לא חושפות את סיפורן האישי, אלא פשוט תופרות אותו למידותנו.

סרטן מזויף, חזה מזויף

בשבוע האחרון הוצפה הרשת בשלל סיפורים משונים, שלכולם מכנה משותף אחד - הקשר ביניהם ובין המציאות מוטל בספק. לא שהם נראים הזויים (אדרבא, מדהים כמה הם הגיוניים), אלא שהם כולם חושפים (לכאורה) שקרים (לכאורה) שנמכרו לנו כדברי אמת נוקבים. סיפורה של חן טל על מחלת הסרטן בילדותה, התגלה כדומה עד מאוד לסיפור דומה שפורסם כמה שנים קודם לכן באתר האגודה למלחמה בסרטן. הטקסט ההוא נכתב על ידי אמא, שליוותה את ילדתה בתהליך החלמה ארוך וכואב. טל אגב, בחרה להגיב לכל הסיפור בביטול והכחשה.

שקר החן. חן טל (צילום מסך: עמוד הפייסבוק של טל)

מה שמעניין כאן הוא לא החשיפה המרעישה שחן טל יכולה לפברק סיפור כדי לזכות בתשומת לב, אלא שעבור מי שעוקבים אחריה במרץ ובשקיקה, הפברוק הזה לא באמת משנה. קצת כמו גיל ריבה, גם חן טל היא 100% הצגה, והיא עובדת בזה 24 שעות ביממה. כשקונים מראש את המוצר הזה ככה, וממשיכים לצרוך אותו ככה, אז אין הבדל בין סיפור מזויף על סרטן לחזה מזויף.

על העיוורון

ברביעי בערב, רגע לפני שפרק סגירת הנבחרת התחיל, שלחו יחסי הציבור של קשת הודעה דרמטית: "להפקת התכנית הגיע מידע המעלה ספק בנוגע לנסיבות התעוורותה של המתמודדת שפרי שפירא, ובנוגע לפרטים שונים מקורות חייה, כפי שהמתמודדת הצהירה בפני אנשי ההפקה בשלבי המיון הראשוניים ומסרה לשופטים בפרק האודישנים". שפירא, אחת מהדמויות המרגשות יותר באודישנים, לא נכנסה בסופו של דבר לנבחרת. האם אכן התעוורה בפיגוע כפי שסיפרה? או שמא מדובר בנפילה במדרגות? וכמה זמן באמת הייתה מאושפזת? התשובות טרם התבררו. מה שכן ברור מעכשיו זה שלצופה הסביר סיפור על פיגוע מתאים יותר מנפילה במדרגות. לא לשווא השאירה הפקת מאסטר שף מתמודדים שלא היה להם סיפור קורע לב יחסית בצד בשלבי האודישנים.

» מאסטר שף: הדרך לנבחרת סלולה באגוזים

יש שמועה שהם יודעים לבשל. הנבחרת של מאסטר שף 4 (צילום: ינאי יחיאל)

לפתות עם גל גדות

ומי עוד הכזיב אותנו השבוע? חברת קסטרו החליטה שכדי לחגוג את גזרת הג'ינס החדשה שלה היא צריכה להפוך את גל גדות למיילי סיירוס. ככה אפשר להרוג שתי ציפורים במכה אחת - גם למכור מכנסיים חדשים, וגם להעתיק טרנד מלפני שלושה חודשים. ומה פה הכזב? ובכן, הטוורקינג, אותו סיבוב-נענוע-ישבן משונה, שהעביר את סיירוס בבטחה מגזרת כוכבת הילדים למשבצת הילדה הרעה של הפופ, דורש מטבע הדברים שיהיה למנענעת ישבן. במקרה של גדות (כפי שאגב היא העידה בעצמה), החלק האחורי של הגוף אפעס קטן מדי בשביל הפרפורמנס הזה. אבל מה איכפת לציפור? אם אפשר גם להשתמש בטכניקת פיתוי פופולרית, וגם למכור דימוי גוף גרום וצנום - אז למה לא? עכשיו גם נשים עם ישבן אמיתי יקנו את הג'ינס, וגם ירגישו עם עצמן לא מספיק טוב.

איפה איפה איפה איפה איפה הישבן? הפרסומת של קסטרו:

האם לחן טל באמת היה סרטן? מי זאת אותה אמא זועמת שמבקשת להוריד את הפוסט של כוכבת הרשת? מה גרם לעיוורון של שפרי ממאסטר שף? פיגוע או נפילה במדרגות? והאם אושפזה 17 חודשים או 10 ימים? וגם: האם לגל גדות באמת יש ישבן? ומה הוא יודע לעשות? מה שברור אחרי השבוע האחרון הוא שהתשובות האמיתיות לשאלות האלה לא באמת מעניינות אותנו. הדבר היחיד שמעניין זה שנקבל אותן ארוזות במוזיקה הנכונה, בטיימינג הנכון, ונוכל להזיל דמעה - בדיוק כמו שאנחנו אוהבים.

» דברים שגל גדות צריכה לעשות במקום לנענע