זמן כפר סבא: כך יעשה לתלמידים מלשינים

למה באמת הלשינה התלמידה מאורט על מורה השמאלני? למה שולי מועלם יוצאת נגד כל מי שנוסע לדאבוס? ומה היא יודעת שאנחנו לא? עפר (קניספל) בן אדל, תייר מכפר סבא, מעדכן מבחוץ

עפר (קניספל) בן אדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפר (קניספל) בן אדל

הערת המערכת: את הטור הבא יש לקרוא בלווית השיר בתחתית העמוד

» זמן כפר סבא: נפרדים מהנאצים»
זמן כפר סבא: הסתה זה השחור החדש
»
זמן כפר סבא: מה עושים עם טייקון שנפל?
פססס.... עורכת, זה אני...דברי בלחש.התעמקתי עם עצמי, בקול, אם כשאומרים שחיילי צה"ל הם החיילים הכי מוסריים - מתכוונים בעולם, או רק בהשוואה לחיילים של דומרני? עכשיו אני פוחד שרשת אורט תוקיע אותי.

אנחנו באותו עמוד, עורכת?יצא לך להרים את המבט מקטלוג איקאה/צעצועי חתולים/גברים חלקים מהמזרח, ולהתעדכן בספיר סבח המלשנית מאורט טבעון?וידוי עורכת. אני לא סובל מלשנים ועוד פחות מזה את אורט.כמו שאומרים אצלנו הניצולים, הייתי כלוא כנער באחד המחנות שלהם שאת שמו הגרמני אינני זוכר, אבל תורגם לעברית כ"אורט טכניקום גבעתיים". למזלי, הצלחתי לברוח אחרי שנה מהחלון של ההסעות, ואיכר טוב לב הסתיר אותי אצלו בדיר עד שקיבלו אותי לבית ספר אחר. לא עורכת, אני לא מגזים. מזכרוני האישי זה היה מצבור של מורים מהזן של המורה ב"החומה" עם נגיעות של וולטר ווייט. קחי לך דוגמא אמיתית, יא עורכת: המנהל הפדגוגי בגולאג ההוא נהג להסתובב בהפסקת עשר ולהטמין ליד ריכוזי תלמידים מטען חבלה דמה, ואחרי חמש דקות להתנפל עליהם בצרחות אריות, איך הם לא גילו עירנות. חלקם נענש בחומרה ואת חלקם האחר לא ראינו יותר.רגע, אל תוציאי את הראש מהאסלה, יש עוד.

האווירה שהסוהרים הפדגוגים השליטו היתה כל כך איומה וכל כך מרעילה שאחרי שלושה חודשים, בשם "רוח המוסד", תלמידים שיצאו להפסקה היו יוצקים גוש רוק על מנעולי הילקוטים שלהם, כדי שאחרים לא יעתיקו מהם בהעדרם. אם מישהו העתיק, הלשינו עליו.הכל אמת, ואם לא, מצידי שימנו מחר בבוקר את סילבן לאשת הנשיא הבא.לכן, עורכת, עם כל הבוז האישי למָלְשִיפְּשָה הפטריוטית, קשה לי להאשים אותה. היא רק התאימה את עצמה לרוח העכשווית שנושבת בגולאג של כולנו. רוח אחדות הדעה, הוקעת האחר ודעותיו, והשלכה לתנינים בעבור משפט חורג קונצנזוס.מה זה, המורה, מנסה לערער על קביעות של רוני רגב? (בדמיוני, ברק מושיע ריתך את מירי רגב ורוני דניאל לישות אחת).

עכשוויות. בשם רוח המוסד (צילום מסך מתוך "החומה" של פינק פלויד)מה זו ההפקרות הזאת, עורכת?עם אחד!! דעה אחת!! מנהיג אחד!!מה?!!! זה לא אני אמרתי, זה הקנצלר של אה... איך קוראים להם בעברית החדשה של אוחיון? גֵרְמִזְרָחְהוֹלָנְד.הו עורכת, הלוואי והיו לומדים מהכפר סבאים איך נוהגים במלשנים. שנים שהכפר לא נרגע מהסיפור על וולדמן, שבשנות ה-50 הלשין על ירזין שהוא זה שעומד מאחורי שוד הגויאבות הגדול. אני לא רוצה לספר לך מה עשה וולדמן, אבל לירזין קראו מאז בכפר "ירזין הבזנט" והוא התקשה מאד בהליכה.אז איפה הייתי, עורכת צחורת כוונות? נקטע לי החוט... היה קולו הסרוח של הקונצנזוס... לאומנות עיוורת... כסילות יוקדת... אה! נזכרתי.

שולי מועלם. חברת הכנסת, שולי מועלם, עורכת.זה מה שאני אוהב בבית היהודוני, בכל שבוע אני נחשף לאיזה מוח חדש וכשכבר נדמה שירוד מזה לא יהיה, אני מופתע לטובה. אז תודה שולי ותודה לבורא עולם בכללית. השבוע יצאה שולי, פיית המוח, נגד מאה אנשי עסקים, שכמו המורה מאורט, אדם ארטה, העזו לצפצף משהו שממנו משתמע, מבלי לפגוע ברגשות הדת או האזרחים, שאולי מלחמה זה לא כזה עוזר לכלכלה.תשובתה העניינית של נבחרת הציבור, שולי תעלולי, היתה ציונית וגאה - היא לעגה לאנשי העסקים ושלחה אותם לעשות סקי בדאבוס. כמו רצתה לומר, "סעו סעו, עוכרי שמחות כיבוש, אמן שתיפלו על התחת, שולי תשאר לדאוג למה שחשוב באמת".אם הם לא היו דתיים, הבנטינו בטח היה טופח לה להערכה.והנה עוד לא נרגענו פה בכפר סבא מזה ששולי "אדמה, תעשי לי רגב" מועלם, מתנשאת בבורות על אנשי עסקים עם עבודה אמיתית (אצלנו בכפר, עורכת, באופן כללי לא מעודדים נשים להביע דעות, כדי שחס וחלילה לא תעלה להן הלקה לראש, והן תבקשנה להשתתף בבחירות) והנה, בום!! כמו הפות ריאליטי החדש על הלידות (למה לא קראו לזה "היולדת והפרימיטיב"?) עוד לא עיכלנו את הראשון והנה בא עוד אחד.שולי נגד פרס."בן גוריון היה מתבייש בך", נזפה בו, במקרה כשגם הוא בדאבוס, מנסה להציל את הקשרים האבודים של ישראל עם מדינות שפחות מתחברות לקהילות עם המון כיסויי ראש ומעט מתחת.

אין לי סיבה לפקפק ביושרה של שולי. אם היא מדברת בשם בן גוריון היא בוודאי יודעת, אחרי הכל היא מכירה רבנים שמכירים רבנים שאחד מהם פוגש כל יום חמישי מדיום מירוחם שיש לה קו פתוח עם "הזקן", אבל למה היא נגד כל מי שנוסע לדאבוס?התשובה עורכת, פשטנית כגימל יפית. שולי, היא לפני הכל יהודיה אמיתית. יהודיה אמיתית לא יכולה לסלוח לשוויץ ובצדק. המנוולים הכריזו על עצמם ניטרלים בזמן המלחמה, ובשם הניטרליות לא נתנו ליהודים לברוח אליהם. מעטים בשוויץ ניסו למחות בגרסה של - "אולי בכל זאת רק כמה? אולי זה לא מוסרי? אולי מגעיל? לא אנושי?". כעובדה, הקולות היו מעטים ובלתי יעילים. אולי היו חלשים מדי, אולי איזה היידי סבח, הספיקה להלשין עליהם בזמן.היידה שולי. אם רק היתה לנו עוד אחת כמוך... היינו מתסדרים. כמה חבל שיש לנו כל כך הרבה שוליות, חלקן גם מתרבות ונותנות לנו במתנה את מנכל אורט ואת פרח הסבח.

עד כאן עורכת. שלך במידה. עפר (קניספל) בן אדל

*זמן כפר סבא הוא טור סאטירי, ואין לייחס לנאמר בה שום משמעות אחרת או ניסיון לפגוע.