איגוד הברים מצטרף למאבק בסם האונס

המאבק נגד השימוש בסם האונס עולה מדרגה: יוזמה חדשה של מיכל רוזין (מרצ) רותמת גם את איגוד הברים למאבק ומתמקדת באוכלוסיית הברים והמועדונים

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

אחרי שלל פעילויות ויוזמות חברתיות להעלאת המודעות החברתית בנוגע להתפשטות התופעה החמורה של שימוש בסם האונס במועדונים וברים, כעת ננקטים צעדים ראשונים לקראת הסדרת הנושא מול הרשויות. אמש התקיים בכנסת דיון בנושא היוזמה החדשה של ח"כ מיכל רוזין (מרצ), בהשתתפות ובתמיכת איגוד הברים בישראל, שמטרתה להיאבק בהתפשטות התופעה ולמגר אותה.

"שנים רבות סירבו להאמין לקורבנות סם האונס, התעלמו מתלונותיהן, ואף האשימו אותן שהן משתמשות בזה כתירוץ, וסירבו להאמין בתופעה ובקנה המידה הרחב שלה", אומרת ח"כ רוזין, לשעבר מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית. "המטרה שלנו הייתה לגרום לחברה ראשית להכיר בתופעה: העברנו סדנאות בבתי ספר, דיברנו על נורמות חברתיות, ושאפנו בעיקר להעלות את המודעות לחינוך סביב נושא יחסי מין בהסכמה". כעת, הצעד הבא במאבק של רוזין הוא להגיע גם לחברה הבוגרת, ורק טבעי שמוקד הפעילות הראשון יתקיים בברים ומועדונים. "מטרת היוזמה היא שלא נפיל את האחריות על הקורבנות, אלא שאנחנו כחברה ניקח אחריות", היא מוסיפה. "אנחנו שואפים לקיים סדנאות מיוחדות להכשרת ברמנים ומאבטחים, ולדאוג לכך שכל מה שניתן לעשות כדי למגר את השימוש בסם האונס, יעשה. לשמחתי, גם איגוד הברים הביע נכונות לבחון ביחד דרכים להגברת המודעות לנושא - זה אינטרס של כולנו להפוך גם את מקומות הבילוי למקומות בטוחים עבור נשים ונערות".

בין הצעדים העומדים על הפרק: פרסום מכתב מטעם איגוד הברים שמורה למקומות הבילוי להפגין זהירות ועירנות כלפי התופעה; תליית שלטי אזהרה במקומות הבילוי; והכשרת עובדי הברים, בשיתוף עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, כיצד לזהות ולטפל בנפגעות ונפגעי סם האונס. "נתחיל במכתב פומבי לבעלי הברים והמועדונים לקחת אחריות ולהרתם למאבק", מוסיפה רוזין, "נמשיך בתליית שלטים במקומות, חינוך הברמנים והמאבטחים בשלב הראשון, ובשלב השני גם חינוך הבליינים - איך לזהות את הסימנים, מה לעשות במצב שיש חשד וכו'. במקביל אנחנו גם פועלים מול המשטרה בייעול התהליכים בעת מתן התלונה".

מאיגוד הברים והמועדונים בישראל טרם נמסרה תגובה.

לא מקבלת תירוצים. רוזין (צילום: גלעד בר שלו)