המרוץ לוולנטיינ'ס דיי: מיה VS. אלפא

וולנטיינ'ס דיי שוב בפתח, ואין סיכוי שגם השנה נעביר אותו בכפיות עם החתול. מדי יום נבדוק אפליקציית היכרויות שונה ומה הסיכוי לצאת ממנה עם אהבה, או לפחות עם דייט ליום שישי. יום שלישי למרוץ, והפעם על הכוונת: אלפא

מיה קופרברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה קופרברג, עכבר העיר

וולנטיינ'ס דיי 2014 מתקרב ובא ואיתו מגיע הטקס הרגיל של התקף החרדה, ההשתכרות הידועה בבר ליד עשרות זוגות דביקים, והחביב מכל, מנטרת ה"וולנטיינ'ס היה בכלל אנטישמי". בניסיון אחרון לדלג על אותם מנהגים קלוקלים, ולהחליף אותם באופציה הגרועה לא פחות, דייט דביק, שלחנו את כתבתנו למשימה המביכה של סריקת אתרי ואפליקציות ההיכרויות הזמינים בחינם ומיועדים, פחות או יותר, לאנשים במצבה. מהו מצבה? בת 29, בוגרת אקדמיה, גרה בתל אביב, רווקה טרייה במונחים של קופסאות שימורים, לא באמת במצב רוח להכיר אף אחד אבל זורמת עם הרעיונות שמציעים לה לכתבות. המיועד: דומה, רק בגבר.

» המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. טינדר» המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. לאב מי» כל האירועים הרומנטיים במסעדות» כל ההופעות הרומנטיות לוולנטיינז

בכל אחד מהאתרים היא נתבקשה למלא פרופיל, לרבות תמונות, ואפילו לתקשר עם בני המין השני. בין אינטראקציות מקסימות, מלחיצות, או כאלה שגרמו לה להתקלח במים רותחים, נותרה תחושה אחת ברורה: לאתרים האלו רשומים בעיקר אנשים נורמליים ובעלי פוטנציאל אמיתי לקשר (ובכן, חוץ מטינדר). אין סיבה שאנשים במצב רוח מעט יותר אקטיבי לא יצאו משם עם כמה דייטים מצויינים, גם אם את ה-14 לפברואר נראה שהיא בכל זאת תעביר – ניחשתם נכון – בכפיות עם החתול. את המרוץ פתחנו עם הרשמה לטינדר ומחשבות על פוסטינור והמשכנו אותו עם לאב מי ומחשבות על התנזרות. הפעם, נפנה לאקדמיה לישועה: אלפא - אתר ההיכרויות לסטודנטים.

חנונים, אבל בקטע טוב. אלפא (צילום מסך)

אם מצוינות עושה לך את זה - אלפא

לא נעים, אבל חייבים לומר את זה: באתרי ההיכרויות הסטנדרטיים יש הרבה מאוד אנשים. כמות רבה של אנשים - דינם, לפי חוקי הטבע – להיות ממוצעים. אם את בעלת דרישות גבוהות, אקדמאית, אינטליגנטית במיוחד, מצליחנית שמחפשת מצליחן וכד' – הנבירה בין מאות פרופילים שרובם לא עונים על דרישותיך היא משימה שגם טום קרוז היה נכשל בה. "אלפא" בא לענות על הצורך הזה בדיוק: לא כל אחד יכול להירשם אליו. תהליך ההרשמה דורש פירוט של ההשכלה והניסיון התעסוקתי שלך, ומועבר לאישור פרטני שלוקח מספר ימים.

על פניו, נראה שהסינון הזה באמת עובד: ההיצע של אלפא הוא באופן מובהק משכיל יותר, מוצלח יותר ונאה יותר מההיצע באתרים האחרים. האירוניה היא שלמרות שהאתר פונה לקהל מתוחכם יותר, הוא עדיין משתמש באותן קלישאות מביכות שממוחזרות מאתר היכרויות אחד למשנהו: מה הלהקה האהובה עלייך? מה הסצנה האהובה עלייך מסרט? אלו חמישה דברים היית לוקחת איתך לאי בודד? אני אגיד לכם מה הייתי לוקחת איתי לאי בודד: תוכן אמיתי. אני מבינה את הצורך לתמצת כל אדם לפורמט שניתן להצגה נוחה בתוצאות חיפוש, אבל לא כל רובריקה בפרופיל חייבת להיות כל כך פשטנית.

מעשן? עושה סמים? אבל רגע! מה הגובה שלך? (אילוסטרציה: Dreamstime)

ההתמקדות בטפל אינה נעצרת שם: בעת חיפוש בני זוג, אני יכולה להגדיר מיני מאפיינים חשובים כמו איזור בארץ, הרגלי עישון, סטטוס משפחתי, רקע דתי, ויחד איתם את המאפיין המוביל בבחירת בני זוג: גובה. לא, חס וחלילה, עיר מגורים; לא, השם ישמור, הרגלי שימוש בסמים. לא אהבה לחיות, לא סוג התא המשפחתי שהם רוצים להקים, אפילו לא צבע שיער או מבנה גוף, אלא מאפיינים חיצוניים חשובים (ואריים) לפחות כמו גובה. יש בי סקרנות כנה לגבי המהלך שהוביל לסינון הממוקד הזה, והאם זו הייתה החלטה של נשים עם פטיש לגבוהים, גברים גבוהים שרצו להרגיש טוב עם עצמם, או מתכנת שאמר שאת זה יהיה לו הכי קל לכתוב.

תמהה וחמושה בהגדרות החיפוש הכלליות "חילוני", "גיל 27-34", "גובה 165-190", "גוש דן", ניגשתי לראות מה מציע לי האתר. כפי שאתם יכולים לנחש, האתר מציע לי כ-1000 גברים, והדרך היחידה לברור ביניהם היא לקרוא את התקציר המוצג בעמוד החיפוש ולהחליט האם הם מצדיקים כניסה לפרופיל המורחב. אין לי כוח לשטויות האלה - כבר יותר קל להכיר מישהו בפאב.

אלפא: בשורה התחתונה
אוכלוסייה: מגשימי חלום האם היהודיה.פוטנציאל הצגה לאמא: סמס לרבנות עם ההרשמה.מידת השקעה: מעט השקעה בבניית הפרופיל, המון השקעה בסינון פרופילים שהשקיעו מעט בבנייתם.למה כן: כי עם כמה שזה לא נעים להודות, הסלקציה עובדת לטובתנו.למה לא: כי זה חינם רק ל-48 השעות הראשונות, עובדה ששכחו לציין בעת ההרשמה.לסיכום: עדיף כבר להסתובב מחוץ למכון שרייבר.