המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. אפליקציות היכרויות

וולנטיינ'ס דיי שוב בפתח, ואין סיכוי שגם השנה נעביר אותו בכפיות עם החתול. כל יום בשבוע החולף הוקדש לסריקת אפליקצית היכרות שונה ובחינת הסיכוי לצאת ממנה עם אהבה, דייט ליום שישי, או סתם עם פוסטינור

מיה קופרברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה קופרברג, עכבר העיר

וולנטיינ'ס דיי 2014 הגיע, ועוד כמה שעות אלפי רווקים ימצאו את עצמם מקיימים את הטקס הרגיל של התקף החרדה, ההשתכרות הידועה בבר ליד זוגות דביקים, והחביב מכל, שינון מנטרת ה"וולנטיינ'ס היה בכלל אנטישמי". בניסיון אחרון לדלג על אותם מנהגים נושנים, ולהחליף אותם באופציה הלא פחות גרועה, דייט דביק, השבוע האחרון הוקדש כולו לסריקת אתרי ואפליקציות ההיכרויות הזמינים בחינם, והסיכוי לצאת מהם עם אהבה. נתוני הפתיחה: מיה, בת 29, בוגרת אקדמיה, גרה בתל אביב, רווקה טרייה במונחים של קופסאות שימורים, לא באמת במצב רוח להכיר אף אחד אבל זורמת עם הרעיונות שמציעים לה לכתבות. המיועד: דומה, רק בגבר.

» המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. טינדר» המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. לאב מי» המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. אלפא» המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. שווים בין חברות» המרוץ לוולנטיינ'ס: מיה VS. אוקיי קיופיד

סריקת כל אחד מהאתרים כלל מילוי פרופיל, לרבות תמונות, ואף תקשורת עם בני המין השני. האפליקציות על הכוונת נבחרו כיוון שכל אחת מהן פונה לקהל יעד יחסית ממוקד: טינדר לסקס מזדמן, Ok Cupid לבעלי אנגלית רהוטה, "בחורים שווים בין חברות" לדרי הפייסבוק, אלפא לאקדמאים, ו-LoveMe לכל השאר. בין אינטראקציות מקסימות, מלחיצות, או כאלה שגרמו לי להתקלח במים רותחים, נותרה תחושה אחת ברורה: לאתרים האלו רשומים בעיקר אנשים נורמליים ובעלי פוטנציאל אמיתי לקשר (ובכן, חוץ מטינדר). אין סיבה שאנשים במצב רוח מעט יותר אקטיבי לא יצאו משם עם כמה דייטים מצויינים, גם אם את ה-14 בפברואר נראה שבכל זאת אעביר – ניחשתם נכון – בכפיות עם החתול. האם אפשר למצוא אהבה במחשב? אפליקציות היכרות (אילוסטרציה: Dreamstime)

איפה שאין אהבה אבל יש מנדבושקעס: טינדר

טינדר מלכתחילה לא משווקת את עצמה כאפליקציה שמטרתה מציאת אהבה לטווח הארוך. לשני הצדדים ברור שהדבר היחיד שמעניין אותנו הלילה הוא: איך אתה נראה וכמה רחוק אתה ממיטתי. כצפוי מאפליקציית סטוצים, חוסר האיזון בין המינים ניכר: בעוד שההיצע העומד בפני הנשים כמעט בלתי נגמר, מרבית הגברים ידפדפו את מאגר הבנות עד כלות תוך שניים-שלושה ימים. הפער יוצר שוק תחרותי כך שבחורה שנראית סבבה ומעלה תזכה למאצ' עם כמעט כל גבר שתסמן עליו לייק, בעוד הגברים ינועו בין אחוזי הצלחה של 0-60%. הוגן? לא. אבל גם חוסר השוויון בשכר לא הוגן, אז בואו נניח לתיבת הפנדורה הזו בצד ונתמקד במה שחשוב: תמונות של בחורים.

הפעם הראשונה בה התיישבתי לדפדף הייתה עם חברה. בהתחלה עוד השקענו, נתנו צ'אנס, בדקנו את כל התמונות והתלבטנו בקול רם. מהר מאוד התגבשו מעצמם חוקים שהפכו את הדפדוף שמאלה לזריז ויעיל: יותר מדי חברים במשותף – נואופ; קצת חברים במשותף אבל אני שונאת את כולם – נואופ; מצטלם בים – נואופ; עם גיטרה אקוסטית; תמונה מטושטשת; מלטף טיגריס מורדם (מה לא בסדר איתך?); בלי חולצה; על רקע שלכת בגוונים שאני לא אוהבת; ניכר שהתמונה צולמה ביום אי-זוגי – נואופ, נואופ, נואופ.

» מיה VS. טינדר - לכתבה המלאה

טינדר: בשורה התחתונה
אוכלוסייה:
פוטנציאל הצגה לאמא:
מידת השקעה:
למה כן:
למה לא:
לסיכום:
סקס מזדמן? כלומר... אהבה? טינדר (צילום מסך)

בדרך לחתונה עוצרים ברכישת מנוי - לאב מי

לאב מי, ג'יידייט וחבריהם – כולם עובדים על עיקרון המאסה. אלו אתרים שמלכתחילה פונים להמונים, ואכן תמצאו בהם אלפי מכסים לאלפי סירים שונים. אני פתחתי פרופיל בו הפרטים היחידים שהוזנו היו עיר מגורים, גובה, השכלה ואוכל אהוב. לא שם משפחה, לא "קצת על עצמי", לא סגנונות מוזיקה, לא תמונה, לא כלום. כמה הודעות מחכות לי באינבוקס, אחרי יומיים שהפרופיל פתוח? 22. כמה מהן קראתי? 0. כי אמנם ההרשמה בחינם, אבל כל אינטראקציה עם הצד השני דורשת מנוי, מעשה מלוכלך שלא מצויין בשום מקום מלבד בתנאי השימוש הטרחניים שאף אחד לא טורח לקרוא, כי הם כתובים בשפה משפטית מתישה ואינם רלוונטיים לכלום. הזעם לא נעצר שם. כפי שבוודאי ניתן לצפות, בתור אתר היכרויות פשוט, גם כאן הפרופיל גנרי למדי והחיפוש מניב אלפי תוצאות. הם כנראה בונים על כך שכל המידע שנדרש על מנת שתחליט האם להיכנס לפרופיל של מישהו או לשלוח לו הודעה הוא תמונה, גיל ומאפייני החיפוש הסטנדרטיים המעורפלים המוצעים באתר. חשבתם שגובה זה קצת מעליב? חכו עד שתסוננו לפי מוצא או מזל.

» מיה VS. לאב מי - לכתבה המלאה LoveMe: בשורה התחתונה

אוכלוסייה: פריפריה. גם אם הם גרים בגוש דן.פוטנציאל הצגה לאמא: פונקציה של נכונות למצוא מחט בערימת שחת.מידת השקעה: בבניית הפרופיל? סטנדרטית. בהתמודדות עם תחושת ההשפלה? מעל המותר בחוק.למה כן: כי יש שם עשרות אלפי משתמשים.למה לא: כי זה לא באמת בחינם.לסיכום: יותר קל להכיר את אהבת חייך בתחנת אוטובוס.

גובה, מוצא ומזל. תהליך הסינון בלאב מי (צילום מסך)

קלישאות רבותיי, קלישאות - אלפא

אם את בעלת דרישות גבוהות, אקדמאית, אינטליגנטית במיוחד, מצליחנית שמחפשת מצליחן וכד' – הנבירה בין מאות פרופילים שרובם לא עונים על דרישותיך היא משימה שגם טום קרוז היה נכשל בה. האתר "אלפא" בא לענות על הצורך הזה בדיוק: לא כל אחד יכול להירשם אליו. תהליך ההרשמה דורש פירוט של ההשכלה והניסיון התעסוקתי שלך, ומועבר לאישור פרטני שלוקח מספר ימים. על פניו, נראה שהסינון הזה באמת עובד: ההיצע של אלפא הוא באופן מובהק משכיל יותר, מוצלח יותר ונאה יותר מההיצע באתרים האחרים. האירוניה היא שלמרות שהאתר פונה לקהל מתוחכם יותר, הוא עדיין משתמש באותן קלישאות מביכות שממוחזרות מאתר היכרויות אחד למשנהו: מה הלהקה האהובה עלייך? מה הסצנה האהובה עלייך מסרט? אלו חמישה דברים היית לוקחת איתך לאי בודד? אני אגיד לכם מה הייתי לוקחת איתי לאי בודד: תוכן אמיתי.

תמהה וחמושה בהגדרות החיפוש הכלליות "חילוני", "גיל 27-34", "גובה 165-190", "גוש דן", ניגשתי לראות מה מציע לי האתר. כפי שאתם יכולים לנחש, האתר מציע לי כ-1000 גברים, והדרך היחידה לברור ביניהם היא לקרוא את התקציר המוצג בעמוד החיפוש ולהחליט האם הם מצדיקים כניסה לפרופיל המורחב. אין לי כוח לשטויות האלה - כבר יותר קל להכיר מישהו בפאב.

» מיה VS. אלפא - לכתבה המלאה

אלפא: בשורה התחתונה
אוכלוסייה: מגשימי חלום האם היהודיה.פוטנציאל הצגה לאמא: סמס לרבנות עם ההרשמה.מידת השקעה: מעט השקעה בבניית הפרופיל, המון השקעה בסינון פרופילים שהשקיעו מעט בבנייתם.למה כן: כי עם כמה שזה לא נעים להודות, הסלקציה עובדת לטובתנו.למה לא: כי זה חינם רק ל-48 השעות הראשונות, עובדה ששכחו לציין בעת ההרשמה.לסיכום: אם יש לכם הרבה זמן פנוי וסבלנות לקלישאות.

חנונים, אבל בקטע טוב. אלפא (צילום מסך)

תסמונת הידיד הטוב - בחורים שווים בין חברות

טרנד ה"X שווים בין חברות" החל לתפוס תאוצה באמצע 2012, וגם אם אינו טרנדי כיום כפי שהיה בעבר - הקבוצות מצליחות בכל זאת לשמור על מהירות פעולה מרשימה. העיקרון נשמע נפלא: מקום בו את יכולה לפרסם את כל הידידים המקסימים שיש לך, שמשום מה לא הצליחו למצוא בחורה להקים איתה בית בישראל. לכולנו הרי יש כאלה: הם ממש נחמדים, ודי חכמים, ויש להם עבודה טובה, והם לא נראים רע, ואנחנו בחיים לא היינו מוכנות לגעת בהם עם מקל אבל אולי בנות אחרות, איכשהו, יסתפקו בהם. עמוד הפייסבוק מכיל מה שנראה כמו גלגולים של אותם פרופילים מוכרים מכל אתרי ההיכרויות האחרים: גברים צעירים, אקדמאים, מיושבים, גרים בפריפריה ולא מדי אטרקטיביים. בדיוק מסוג הבחורים שלאף בחורה אין בעיה למצוא בכל מקום, אבל הפעם עם חותמת של בחורה אחרת שמוכנה להישבע שהם רציניים. ואתם יודעים מה? זה כבר שידרוג מספיק רציני על פני האתרים האחרים, כי האינטראקציה הנשית היא בדיוק מה שמחזיק את הקבוצה במעמדה. לדבר עם בנים זה נחמד והכל, אבל לדבר על בנים עם בנות אחרות זה כבר באמת מעניין.

» בחורים שווים בין חברות - לכתבה המלאה בחורים שווים בין חברות: בשורה התחתונה

אוכלוסייה: נוכחי אתרי ההכרויות האחרים מינוס הקריפרים.פוטנציאל הצגה לאמא: גם אם לא תחזרי הביתה עם חבר, לפחות תחזרי עם עוד חברה.מידת השקעה: לשבת ולגלול.למה כן: כי יש לפחות מישהי אחת שמעידה עליו שהוא שווה משהו.למה לא: כי יש סיבה שהיא לא רצתה אותו.לסיכום: כך או כך, יום העבודה שלך יעבור הרבה יותר מהר.

ייאוש שווה בין חברות. היכרויות בפייסבוק (אילוסטרציה: Dreamstime)

כשאהבה הופכת למתמטיקה - אוקיי קיופיד

ללא ספק, זהו אתר ואפליקציית ההיכרויות המדוברים ביותר – ובצדק. אפילו אני מכירה שני זוגות שהכירו באתר והמשיכו ממנו לחופה, ועוד מספר לא מבוטל של חברויות וידידויות שנוצרו שם. בניגוד לאתרים אחרים, שעוזרים לכם למצוא אהבת אמת בעזרת שאלות כמו "מה הסרט האהוב עלייך?", OKC (כך הוא נקרא בפי המבינים) מסיק על סיכויי ההתאמה ממאגר השאלות האזוטריות ביותר בעולם, שכולל את "האם אי פעם גנבת כוס מפאב?"; "האם לעיתים אתה משתמש בכלים חד פעמיים רק כדי להימנע מלעשות כלים?"; וחביב הקהל - "האם אתה נוהג להוסיף מלח לאוכל שלך?". מלבד התשובה שבחרתם לכל שאלה, האתר מבקש גם לדעת אלו תשובות אתם מוכנים לקבל מהצד השני (בשאלה "מה חיית המחמד האהובה עליך" הסכמתי לקבל רק את התשובה "חתולים"), ומה מידת החשיבות של השאלה עבורך ("מאוד"). לא תמיד ברור הקשר בין השאלה לסיכויי ההתאמה לבן זוג פוטנציאלי, אבל הם מתעקשים על חישוב מתמטי יעיל במיוחד ושאלות שהוכחו סטטיסטית כיעילות בפילוח האוכלוסיה. כמות ההודעות שנשלחות לבחורה - גדולה משבת אנוש פשוטה אי פעם תוכל להתמודד איתה. דקה אחרי שפתחתי פרופיל ועוד לפני ששמתי תמונה - כבר קיבלתי הודעה ראשונה. אחרי ששמתי כמה תמונות, כתבתי בפרופיל שלושה משפטים תמציתיים ועניתי על חלק מהשאלון האינסופי – קיבלתי מבול של הודעות. איך בנות שבאמת מחפשות קשר עומדות במתקפה הזו, לא ברור לי – וחבל, כי יש שם לא מעט גברים באמת חמודים ונחמדים שבכלל לא משדרים וייב של "יש לי כלוב במרתף, תפור עליך בובה".

» מיה VS. אוקי קיופיד - לכתבה המלאה

OKC - בשורה התחתונה:
אוכלוסייה: בעלי אינטליגנציה גבוהה מהממוצע, שנמאס להם מהסחלע התל אביבי.פוטנציאל הצגה לאמא: אמנם יש תחושה קלה שהכל מאולץ – בכל זאת, אתר היכרויות – אבל המבחר גדול וברובו רציני ובוגר.מידת השקעה: אינסופית. מלבד בניית הפרופיל (הוספת תמונות, כתיבת מגילות ברמות התנשאות משתנות) - אחוזי ההתאמה נקבעים לפי התשובות לשאלות, ויש אלפי שאלות.למה כן: כי נראה שזה עובד.למה לא: כי החתיכים בטינדר.לסיכום: הבחירה המובילה לאנשים שבאמת מחפשים קשר.

אזוטריה, אהובתי. אוקיי קיופיד (צילום מסך)