עשן סמיך וזול: מהפכת הטבק עולה מדרגה

לא לדרי הדיוטי פרי בלבד: החל משבוע הבא "טבק טבעי לגלגול", יבואני הטבק הזולים בארץ, עוברים לפרישה ארצית בפיצוציה הקרובה לביתכם

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

קפה בחמישה שקלים? צ'ק. אלכוהול בחמישה שקלים? צ'ק. סופרמרקט קואפרטיבי? צ'ק. הצעד הבא של המהפכה דואג גם למי מכם שרגיל לצרוך את הקפה או הבירה שלו עם סיגריה ביד, ומציע רפורמה במחירי הטבק. "טבק טבעי לגלגול", יוזמה פרטית של ארבעה חברים, התחילה את דרכה בנקודות מכירה אקסקלוסיביות בתל אביב והסביבה וכעת עוברת לפרישה ארצית, בפיצוציה הקרובה לביתך. "הכל התחיל לפני שנה וחצי, בהשפעות של המחאה החברתית", מספר אודי פורת, אחד מארבעת יזמי הפרויקט, "הייתה לנו תוכנית גרנדיוזית לעשות שינוי בשוק הצרכנות ובדקנו איך אפשר ליישם אותה. זה התחיל בישיבות בים, כששירטטנו תוכניות על החול, והמשיך בבניית מודל קואופרטיבי של ממש. באחת הפעמים, חבר חזר מהפלגה בטורקיה עם שקית טבק שקנה בשישה שקלים, וזה הדליק אצלנו נורה".

» קופיקס משיקים בר ראשון» צדק חברתי בצורת סופרמרקט» קופיקס מאניה: תחילת המהפכה

אותה נורה הובילה את הרביעייה לבדיקה מעמיקה של שוק הסיגריות והטבק בארץ ובעולם. "בדקנו מה קורה מבחינת רגולציה, מיסוי וחקיקה, וגילינו שאין בארץ פיקוח על הטבק", הוא מוסיף. "חנויות יכולות לקבוע מחירים על דעת עצמן, דבר שמובילים לפערים של עד 40% בין נקודת מכירה אחת לשנייה. טבק 'Bali Shag' למשל, נע בין 36-50 שקלים לחבילה". תחושת המערב הפרוע בקרב מעשני הטבק רק התעצמה לפני כשנה, עם הכפלת המס על טבק וסיגריות. "בדקנו מה קורה באירופה וארצות הברית ולמדנו שישנו מעבר מסיבי של מעשנים מסיגריות לטבק לגלגול. לא הבנו למה אנשים מסכימים לשלם מחירים מופקעים בגלל חוסר הפיקוח ולמה אנשים ממשיכים לקנות סיגריות, כשטבק למעשה זול כמעט במחצית בחישוב של עלות פר סיגריה. רצינו להכניס לארץ טבק באיכות גבוהה שיימכר בצורה הוגנת ובמחירים אחידים בכל נקודת המכירה".

בפיצוציה הקרובה לביתכם. טבק טבעי לגלגול (צילום: יערה חקלאי)

לפני כשמונה חודשים הקימו הארבעה את "טבק טבעי לגלגול", תחת העקרון המנחה של מחיר מינימלי וקבוע לצרכן. בתור התחלה מכרו את המותג ומרצ'ינדייז נלווים בברים ובתי קפה בתל אביב, ירושלים ובאר שבע ובפסטיבלים שונים, אך נמנעו ממכירה בפיצוציות. "בעלי פיצוציות קובעים את מחירי הסיגריות והטבק באופן עצמאי. חיכינו שנגבש מספיק כוח צרכני לפני שנכנס לפלח השוק הזה", מסביר פורת. "לפני כחודשיים הרגשנו התחלנו להפיץ את הטבק בכ-250 פיצוציות, בעיקר בתל אביב, רמת גן וגבעתיים והחל משבוע הבא אנחנו עוברים להפצה ארצית שכוללת גם את אילת, ראשון לציון, ירושלים, חיפה ובאר שבע". באם אתם מעשנים ולא שפר מזלכם למצוא את המותג בפיצוציה מתחת לבית, מלבד נקודות המכירה ניתן לרכוש את הטבק ומרצ'נדייז נוספים באתר הרשמי באמצעות משלוח עד הבית. "אנחנו שואפים לחינוך השוק מחדש וללמד שאין צורך לשלם מחירים מופקעים", הוא מוסיף. "אנחנו המקום השני הכי זול לקנות בו טבק, אחרי הדיוטי פרי".

ומה לגבי טיב הטבק? פורת מספר שעד כה מכרו בלנד טבעי לגלגול שמיובא מבלגיה. אתת הטבק לקח להם שמונה חודשים לבחור, אחרי סקר שוק יסודי בתומו 87% מהנבדקים אמרו שיעברו לעשן אותו באופן קבוע. החל מהשבוע "טבק טבעי לגלגול" מציעים סוג טבק טבק נוסף: וירג'יניה, בארלי ואוריינטל, ללא תוספים מלאכותיים ובאותו מחיר. מחיר חפיסה בודדת של 25 גרם עומד על 24 שקלים, וערכת ההיכרות הכוללת מארז של חפיסת טבק 25 גרם, 50 ניירות גלגול ו-50 פילטרים עומדת על 30 שקלים. בנוסף, האתר מציע מוצרים נוספים כגון מכונה לגלגול סיגריות, ערכת נשיאה, טבק ללא ניקוטין ועוד.

המהפכה מתחילה בטבק, ומה לגבי תחומים נוספים?"הטבק הוא כלי נוח לעבוד איתו - זה מוצר שיש לו ביקוש קשיח בארץ ושוק צרכנים חזק. הרעיון הוא להתחיל בטבק, להגדיל את המודעות ולבסס כוח שוק, ומשם להמשיך ולהתמקד גם בעוד תחומים".

» טבק טבעי לגלגול - לאתר הרשמי

עכבר העיר מזכיר כי העישון מזיק לבריאות.