טל לוין, עכבר העיר

ברביעי האחרון ראיתי לראשונה בחיי "האח הגדול". פרק שלם, מהתחלה עד הסוף, 15 מתמודדים שנכנסו פנימה, ועוד משת"פ משונה של ההפקה, שהגיע רכוב על טרקטור פנימה, כיאה לדמות מגדל הבקר שאותה דרשו הצופים שיגלם (באפליקציה, ברור שבאפליקציה). כפי שכתבו לא מעט מבקרים, כולל ירין כץ, שהפליא לעסוק בכך בביקורת שלו, על השטיח צעדה נבחרת של קלישאות. הייתה הבחורה היפה שמחפשת גבר עשיר, והערס התורן שאולי לא יודע אנגלית אבל יש לו לב זהב, והנערה הנחמדה מעיירת פיתוח שאוהבת את ביונסה וכן הלאה וכן הלאה להוסיף על זה נוכלה.

ואז נכנסה "הטבעונית". לא סתם טבעונית, "טבעונית לוחמנית". בשביל יורם זק ולהקתו טל גלבוע מסמנת V גדול ושחור בכל המשבצות הקטנות שכנראה חלמו עליהן, כשישבו לבנות את המערך האנושי שירכיב את העונה. יש לה אהבה גדולה לבעלי חיים, קצת פחות לבני אדם והרבה הרבה פחות לבני אדם שאוכלים בעלי חיים. היא מקועקעת, מילטנטית ואין לה אלוהים חוץ מהעגל שנקרע בליל סגריר מאימו.

בישראל 2014, כך מתברר, הטבעונות היא הסיבה החדשה לפילוג בעם. לא עוד הסכסוך ישראלי-פלסטיני, לא עוד הפער בין עניים לעשירים, גברים לנשים, סטרייטים והומואים ואפילו לא (ותסלח לי אורטל בן דיין) בין מזרחים לאשכנזים. העולם מתחלק מעכשיו לשתי קבוצות - הראשונה אוכלת בשר, והשנייה חושבת שהראשונה פושעת. כי טבעונות היא לא סתם דת. חבריה לא מחזיקים בתפיסת "איש באמונתו יחייה". על פניו, ולמי שמתבונן מבחוץ הטבעונות מבקשת להוקיע את כל מי שלא נוהג כמוה, מתוך אמונה עמוקה שאכילת מוצרים מן החי שקולה לאלימות קשה ולרצח, ושתעשיית הבשר היא אכזרית. אין כאן בעצם מקום להתחשבות, גמישות או ניסיון לחיות יחד, כפי שלכאורה (ממש לכאורה) מנסים דתיים וחילונים לעשות. אפס גמישות. טל גלבוע ב"אח הגדול" (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

עיני עגל

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" מאמר קשה ומטלטל על הדרך שבה מובילים פרות ועגלים בספינות בים. הטקסט פורסם בעקבות כוונת שר האוצר להקל את המיסים על ייבוא בקר לישראל, ובכך למעשה לפתוח את המים לעשרות הובלות שכאלה, בהן נדחסים בצפיפות נוראה עגלים רכים, ללא אוכל, שתייה או אוויר, במשך ימים ארוכים, עד שהם מגיעים לבית המבטחיים על אדמת הארץ המובטחת. קשה לי להגיד שראיתי את האור אחרי הקריאה, אבל משהו בהחלט גרם לי לשאול שאלות. ואולי, קצת כמו שקורה כשמתחילים לדבר על הגדלת המשפחה, פתאום נדמה שכולם מדברים על ילדים. באופן טבעי, כשהתחלתי לחשוב ברצינות על מעבר לטבעונות, הבנתי שכולם מסביבי כבר הקדימו אותי בהרבה. להיות תל אביבי שאוכל בשר בימינו זה כמעט אוקסימורון כמו להיות הומו שמצביע לליברמן: אולי יש כאלה, אבל ברור לכולם שמשהו לא בסדר אצלם בראש.

הטיעון המוסרי והחמלה לבעלי החיים הם ללא ספק הטיעונים החזקים ביותר של הטבעונות. מה יותר ברור להבין מאשר קשר בין אמא לתינוק שלה, מאשר סבל של יצור חי ותמים? הבעיה מתחילה כשהטיעונים הללו גולשים למחוזות הבריאות והאבולוציה - סטייל גארי יורופסקי. הרי בריאים יש בשני המחנות, וכך גם חולים. הרי האופן שבו חי האדם לפני מאה טריליון שנה, לא רלוונטי לשום דבר היום. גם אם נולדנו טבעונים, הרי שכבר יותר מדי שנים אנחנו לא כאלה, וכך גם השתנה גופנו. הרי טבעונים צריכים כמעט תמיד לקחת תוספי ברזל או B12 כי הם לא אוכלים בשר. קצת כמו בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, היצמדות לתרחישים היסטוריים מתקופות קדומות ממש לא תפתור את הבעיה. בשני המקרים, כנראה, צריך בעיקר חמלה. ואם משהו מזה ייצא החוצה, מבית האח הגדול אל הצופים, אולי אולי היה טעם בכל השעתיים וחצי האלה ברביעי בערב.