טור עורכת: נשים סולידריות, גברים בסקס

הורדת העמוד "גברים בסקס" היא עדות לא רק לחוסר השוויון המתמשך, אלא גם לתנאים החמורים שלו - נשים לא רק מצוות להסכים עם הדיכוי, אלא אסור להן לנסות להתמרד נגדו

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

לפני כמה וכמה שנים טובות, כשהייתי תחקירנית פישרית בחדשות HOT, הגיעה להנחות את המהדורה מרב מיכאלי. ח"כ מיכאלי בשבילכם, תמיד הייתה פמיניסטית, אבל לא תמיד ניתן לה פתחון פה בשביל להביע את דעותיה. והנה, מהדורת חדשות שלמה עמדה לרשותה. מיכאלי לא היססה, ופנתה לקהל, כהרגלה, בלשון נקבה רבות. "אני לא נקבה!", מיהר לזעוק אחד הכתבים בסוף השידור, "שלא תדבר אליי ככה". שלא תטעו, הזעקה שלו לא נבעה מטעות לכאורה בזיהוי המגדרי, אלא מהעובדה שלפתע פתאום, ובבת אחת, הוא גם הוכלל בקבוצה שהיא לא שלו (ממש כפי שנשים מוכללות בקבוצת הזכר-רבים), וגם בקבוצה שנחשבת נחותה יותר מבחינה חברתית.

אני זוכרת שנדהמתי מהתגובה שלו. הרי נשים לא מתרעמות כל כך על מהלך דומה, שבאופן שיטתי מוחק אותן מהשפה במקרה הטוב, ויורק אותן החוצה במקרה אחר. אבל כנראה שככה זה, חלק מההבנייה הכרוכה בלהיות אישה כוללת - לצד ההבנה שלק לציפורניים יותר חשוב מהשכלה גבוהה (כדי להתקדם בחיים), שצריך לקבל את הגורל - נשים יכולות, צריכות ונדרשות לקבל את כל מה שנעשה להן. גברים לעומת זאת, מתמרדים.

כאילו לא עברו שבע שנים, והשבוע הורד מהאוויר עמוד הפייסבוק "גברים בסקס". בעמוד חלקו נשים זו עם זו, ואלה עם אנשים אחרים, סיפורים על מערכות יחסים לא מוצלחות, גברים אלימים שפגשו בדרך, נודניקים באוטובוס, כולרות בתור לסופר ומאנייקים מהעבודה (באמת שלא חסר). אבל כאמור, מישהו בפייסבוק חשב שמדובר בתוכן לא הולם. זאת למרות (וכפי שציינו לא מעט נשים ברשת השבוע) שמיני עמודים חביבים אחרים, בהן נשים נשפטות על פי מידת היכולת שלהן להתכופף, ממשיכים להתנוסס קבל עם ופייסבוק. וזאת למרות שמיני סלבריטאים - פליליים יותר או פחות - ממשיכים להסתובב חופשי, אחרי שכמה וכמה נשים העידו על התנהגותן המפוקפקת.

הדבר החשוב ביותר שהעלה "גברים בסקס" אל פני השטח הוא לא הסיפורים על כל מיני דושים שקיימים, אלא את הסולידריות הנשית. הייתה שם, גם אם רק לרגע, ברית בין נשים שאמרו - לא עוד. זה לא מגניב להתחכך בנו באוטובוס, לא מגניב לפנות אלינו בקולות מציצה ברחוב, לא מגניב לשים לנו דברים בדרינק ולשלוח אותנו לשמור על הכוס שלנו, ובטח לא מגניב לנסות לשכנע אותנו שאלימות וכוח הם תחפושת לאהבת אמת. כי "גברים בסקס" זעק זעקה דומה לזו של הכתב השוביניסט, שניסה להגיב כאילו בצורה אינטלגנטית לדבריה של מרב מיכאלי. זהו מרד נגד המכבש החברתי שמופעל על נשים - לא רק להסכים לתנאי הדיכוי, אלא אף לאמץ אותם בשמחה, להפעיל אותם על עצמן ולשכנע זו את זו שכך צריך להיות.