אמש במלחמה: ביבי מצליח להנהיג את המלחמה

רגע אחרי שהתפרסמה הידיעה על מות החיילים, הגיע ביבי וניסה לעשות סדר בדברים, ולשכנע שאין דרך אחרת מלבד המבצע שעוד יסכן לא מעט חיים. אסי גל מהרהר על הצורך במלחמה ועל הפיכתו של ביבי למנהיג של כ-ו-ל-ם

אסי גל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסי גל, עכבר העיר

אז,אה...אני לא...אה...שונא את נתניהו. לפחות לא על איך שהוא מתנהל במבצע הזה. אפילו לבוגי אין לי טענות. ישבתי כמו כולם וצפיתי במסיבת העיתונאים של ביבי ובוגי מהקריה. בתחילת המבצע ביבי נראה קצת יותר מדי נלהב, אבל עכשיו , ארבעה ימים אחרי ו-18 הרוגים, גם הוא נראה מפוכח יותר. אדם שיודע שיש משהו שצריך לעשות, לא משנה כמה הוא מבאס. והוא מבאס. הרבה יותר ממבאס. אני אקח רגע את הצד השמאלני, כי מוות של חיילינו הוא כאב בלתי נתפס ופוגע בבטן הרכה. חייל ישראלי זה מישהו שאתם אולי מכירים או מכירים מישהו שמכיר, וזה חרא. אבל אני לא מכיר אף פלסטיני, וחרא לי על כל אחד ואחד מהם שנהרג. חרא לי ברמות קשות. אני מצטער שזה קורה, הלוואי שזה לא היה קורה, ואפילו יכול להיות שיש פעמים שדברים יכלו להימנע. אבל, ופה אני קולט את עצמי מתקשה להגיד את זה - זו מלחמה, ובמלחמה קורה הרבה חרא.

» המדריך להעלאת סף הכאב» במערכה הזאת כולנו מפסידיםלא ברור לי איך מישהו עדיין מתנגד למבצע הזה. היו לי ספקות בהתחלה, וטענות על קונספירציה, והשימוש במלחמה כדי להסיט את הציבור מהנושאים הדחופים, ולמה לעזאזל לא פתרנו מדינית שום דבר ובנינו התנחלויות וכדומה. אבל עכשיו, כשמוצאים כל כך הרבה מנהרות שדרכן החמאס יכול להגיע לישראל ולבצע פיגועים שיהרגו את הילדים או האחים או האחיינים שלנו בדרך למסיבת תחפושות, אז ברור לי שצריך את המבצע הזה. ולא מעניין אותי שצבא אחר היה מתנהג פחות מוסרי והורג יותר אנשים, כמו שלא מעניין אותי אם המניאק שהביא לי כאפה בכיתה ח' היה הרע במיעוטו כי חבר שלו היה מכסח אותי יותר. זה שמישהו עושה יותר רע ממך, לא נותן שום הצדקה לרע שאתה עושה. וזה אגב, נכון גם לשמאלן מפגר שדופק סטירה לבנט וחברים שלו שמצדיקים אותו בכך שבימין מתנהגים יותר גרוע. שני דברים רעים לא עושים דבר אחד טוב. את זה מלמדים בגן, וכדאי שנפנים.

ביבי, הגרסה המפוכחת. ביבי נתניהו (צילום: אמיל סלמן)

זה שהורגים יותר אנשים במלחמות אחרות לא מצדיק כלום, ומסריח לי על כל אחד שנהרג. אם אזרח שבוי כי אירגון טרור לא מאפשר לו לברוח, הוא לא אשם במצב שלו, וכל אחד שאומר על אזרחי עזה שימותו כי אנחנו חשובים יותר, הוא לא יהודי. פשוט ככה. יהודי לא שמח על מות האחר.

» 15 אלף איש דורשים תשובות ועם כל זאת, אני בעד המבצע ובעד ביבי, האדם היחיד בתוך הבלגאן הזה שמתנהג כמו שצריך, בהבנה ובהמתנה לרגע שהכל יגמר. ושנאתי את האיש, בחיי. במחאה של 2011 ראיתי בו חלאה, אדם אינטרסנט שמובל משיקולים אישיים. אדם שדואג לביתו לפני שדאג לאזרחים. גם בתחילת מבצע "צוק איתן" הרגשתי ככה, ועכשיו אני מאמין לו. אני מאמין שהוא רוצהלסיים את זה מהר. אני אפילו מרגיש פתאום, אולי בנאיביות רבה, שאחרי שהכל יגמר, הוא יהיה קשוב לעם הזה שתמך בו, שניסה לעמוד יחד, לא משנה מה נראה שקורה בכיכר הבימה. אני רוצה להאמין , גם אם עמוק בפנים אני מרגיש שכנראה שאתבדה, שכשהכל ייגמר הוא יחזור לדאוג לעם הזה ולהקשיב למה שהעם צריך: כלכלה הוגנת, רווחה חברתית, משטרה יעילה. אתם יודעים, כל מה שלא הרגשנו שהיה לפני כן.

ומילה על התקשורת. ראבק, שמישהו כבר יחזור ללוח שידורים רגיל. חדשות פעם בשעה זה מספיק. לא צריך כל עשר דקות כתבה על חיילינו הגיבורים. אנחנו לא מצרים במלחמת ששת הימים, והעם לא צריך חיזוק כל הזמן ושיזכירו לו כמה אנחנו גיבורים ומנצחים. אנחנו יודעים מה קורה עוד לפני שאתם מדווחים, כי יש פייסבוק ויש הדלפות ושמועות והרבה אנשים שיודעים ומספרים. די, מספיק. תנו לעם להירגע, ולאנשים שמטפלים, לטפל במה שהם יודעים.

פינוי פצועים ברצועה (צילום: AFP)

וכמובן, אי אפשר להתעלם מסוגיית מסיתי הפייסבוק. כל מי שלא משוגע, שלא צעק שמאלנים הומואים או ימנים פאשיסטיים, קראתי את מה שהיה לו להגיד כי רציתי לדעת. ככה לומדים וככה מגבשים דעה. כל דעה היא לגיטימית ולא צריך לגרש אף אחד. חנין זועבי מייצגת אנשים שבחרו בה, והם אזרחי ישראל. גירוש שלה הוא העפת האנשים שבחרו בה. כנ"ל מירי רגב. היחידים שצריכים להיכלא הם אלו שקוראים להריגת אנשים. אתם דפוקים, באמת, והלוואי שלא תזדקקו לעזרת אף אדם שייחלתם לו מוות. כל השאר- בבקשה, חוו דעתכם. הנה, אני שיניתי דעתי. איזה קסם. דעה זה משהו שיכול להשתנות.