טור עורכת: כשתרומה הופכת לאקססוריז

מבצע "צוק איתן" הזכיר שוב שהקשר בין תרומות לנזקקים במדינה הוא מקרי בהחלט. למי אנחנו תורמים? למי שייתן לנו להרגיש יותר טוב עם עצמנו. פלא שלא נשאר לנו כסף לחתולים?

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

1. בשבוע האחרון בילו לא מעט חברי כנסת ובעלי עניין בויכוח על התקציב הבא של ישראל. יאיר לפיד כבר מאיים שאם יעלו מיסים יפרוש, באגף הביטחון יש מי שמאיימים שקיצוץ לא יאפשר לנו לנצח במערכה הבאה (כאילו בזאת ניצחנו) ובתווך כלואים התושבים, בעיקר תושבי הדרום, שכולם חיבקו אותם לכאורה בזמן "צוק איתן" ועכשיו הם כבר לא מספיק אטרקטיביים. בכלל, אם אפשר שיפסיקו לנדנד זה יהיה נוח לכולם, ובעיקר לבנט ולחבריו, שרוצים להגדיל עוד את תקציב ההתנחלויות. אחרי הכל, מגיע להם להשתקם אחרי טראומת חטיפת הנערים יותר משמגיע לתושבי אשקלון להשתקם אחרי מאות רקטות.

2. במהלך המלחמה נשלחו אינספור חבילות של אוכל וציוד לחיילי צה"ל. זאת למרות שהצבא הוא עדיין הארגון הממומן והמתוקצב ביותר במשק, וכל פעילותו נסמכת על תשלום מיסים. כמות חבילות הבמבה שבוודאי נזרקו לפח אחרי "צוק איתן" הייתה בוודאי יכולה להאכיל כפר קטן באפריקה. בשלב מסוים נדמה היה שיותר משהחיילים רוצים לאכול, האזרחים רוצים להאכיל. הרצון להיות חלק מהקונצנזוס המכונה "החיילים שלנו/הילדים שלנו" לא היה קשור בהכרח לצורך האמיתי של אותם חיילים/ילדים. 3. אבל לא היה צריך לחכות ל"צוק איתן" כדי לגלות את הנטיות האלה של עם ישראל. מפת התרומות שלנו משקפת הרבה יותר את המטרות והאג'נדות שאנשים מזדהים איתם, או רוצים להיות מזוהים איתם מאשר למצבן של העמותות השונות. כך למשל ישנן מחלות שהרבה יותר קל לגייס עבורן תרומות, גם אם אובייקטיבית החולים בהן מקבלים סיוע כמעט מלא מהמדינה. ולא רק זאת, מדובר במחלות שיש להן טיפול מוכר ואפקטיבי, לעומת אחרות שהסיוע הכספי יצליח לעזור בקושי לטיפול סיעודי. קל יותר לגייס תרומות כי המטרות האלה מצטלמות טוב יותר, והן נשמעות רע יותר והן גורמות לנו לפחד מהיום שנהייה בעצמנו כאלה. 4. כבר כמה שבועות הפיד שלי בפייסבוק מוצף בתחנונים של עמותת "גרגורים", שמצילה כלבים בעלי צרכים מיוחדים וחתולים פגועים ופצועים, ודואגת להם לטיפול רפואי. כמו עמותות אחרות שקשורות לבעלי חיים - לא מקבלות סיוע מהמדינה באופן שמאפשר להן לשרוד. כל המערך מבוסס על מתנדבים ותרומות, ולעיתים גם על תמיכה של העיריות השונות. אגב, גרגורים לא מקבלת סיוע רשמי מאף אחד, וכך העמותה עומדת קבוע בפני סכנת קריסה כלכלית, מה שיגרור מוות - כן ממש מוות - של הרבה מאוד חתולים וכלים. אלה כלבים וחתולים שאנחנו, האנשים שגרים כאן, נטשנו כאילו היו צעצוע מקולקל. 5. מתוך תסריט למשדר טלוויזיה שלעולם לא ישודר:- "ערב טוב אסי, וערב טוב לכם שם בבית"- "ערב טוב אסתי, איזה ערב מרגש יש לנו היום"- "נכון אסי, מאוד מרגש"- "הערב אסתי, אנחנו 'מהללים חתולים, ומחבבים כלבים'"- "בהחלט כך אסי, אני מהללת חתולים כל השנה"- "בהחלט כך אסתי, אני מכיר את כישורי החתולים שלך"- "אבל אסי, הצופים שם בבית עדיין לא יודעים מה מחכה לנו הערב"- "נכון אסתי, הערב מחכים לנו 12 מוקדי שידור, ב-12 מכלאות ברחבי הארץ"- "בהחלט כך אסי, למשל - בנתניה מחכה לנו בר רפאלי עם חתול בן 4, וכלב בן 8"- "איך אני אוהב את בר רפאלי"- "גם אני אסי, גם אני"- "היא יודעת להלל חתולים"- "בהחלט כך אסי"- "הערב נאסוף תרומות לאלפי בעלי חיים שאין להם קורת גג"- "למרות שאין להם קרחת ואין להם ביטוח בריאות"- "והם גם לא מתגייסים לצבא"- "בהחלט כך אסי"- "אנחנו מחבבים כלבים אסתי"- "נכון אסי, ולכן אנחנו מזמינים אתכם לסמס את המילה 'כלבוני' למספר 2020"

עמותת גרגורים זקוקה לאוכל על מנת להאכיל את החיות בבית המחסה. לתרומות אנא קנו מזון דרך חנות ׳הכל לכלב ולחתול׳ 04-620-8822. כל סכום יעזור