מחאת פייסבוק: קריאה לביטול מצעד הגאווה 2018

למרות היותו אחד מהאירועים הבולטים של הקהילה הגאה בישראל, בימים האחרונים נשמעים קולות הקוראים לביטול המצעד כמחאה על סערת האימוץ וחוסר שוויון הזכויות של הקהילה הלהטב"ית

טלי קושניר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצעד הגאווה בתל אביב
מחאה על אי שיויון הזכויות. מצעד הגאווה בתל אביבצילום: דודו בכר

מדי שנה, בסוף השבוע הראשון של חודש יוני מתקיים מצעד הגאווה של תל אביב, הידוע ומוכר כאחד ממצעדי הגאווה הגדולים בעולם, ומושך אליו עשרות אלפי תיירים. רק במצעד הגאווה האחרון, שהתקיים ב-8 ביוני, לקחו חלק כ-200 אלף משתתפים, מה שהפך אותו לגדול ביותר שהתקיים בתל אביב. ולמרות זאת, לאחרונה נשמעים קולות מתוך הקהילה הגאה שקוראים לבטל את מצעד הגאווה 2018. בסוף השבוע שעבר נפתח איוונט פייסבוק בשם "מבטלים את אירוע הגאווה 2018 בתל אביב!" שצבר כ-2500 משתתפים במספר ימים.

» מצעד הגאווה בירושלים - עכבר העיר
» מצעד הגאווה בתל אביב - לכל המידע
» בפעם הראשונה: מצעד הגאווה התקיים בבאר שבע

בפירוט האיוונט נכתב "עד כמה שההפגנה אתמול (חמישי, 20 ביולי, ט.ק.) במחאה על עמדת המדינה נגד אימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים הייתה מרשימה, היא הייתה פשוט more of the same. היינו שם אחרי הברנוער, היינו אחרי רצח שירה בנקי ... שמענו את אותם דוברים ואותם משפטים ש״היום זה המאבק מתחיל״. וכלום. אם רוצים מלחמה אמיתית על הזכויות שלנו כציבור שלם, הגיע הזמן שנקריב. בואו נבטל את אירועי הגאווה 2018. אין מצעד. אין מסיבות. אין עשרות אלפי תיירים גאים שיכניסו למדינה 100 מיליון ש"ח. התקשורת בעולם תדווח שקהילת הלהט״ב בישראל החליטה לבטל את המצעד בקיץ הבא - כי המדינה החליטה להחמיר את את המגבלות ושלילת הזכויות הקיימות על הקהילה בישראל. לממשלה לא יהיה יותר אותנו והתמונות המגניבות מהמצעד בתל אביב בתור קלף/מגן לנפנף בהם מעל במת האו"ם או הקונגרס בארה"ב ולספר כמה ישראל היא מדינה נאורה. היא לא."

מי שעומד מאחורי האיוונט הוא מתן קאופמן, הייטקיסט בן 30 מתל אביב, שהתארס לאחרונה עם בן זוגו, רפי טל. "התחלנו לחשוב על  איפה נתחתן", מספר קאופמן, "ונוצר שיח שהוא כבר טבעי בקהילה, על חתונה בטורונטו או בניו יורק. ואז קלטנו כמה זה הזוי. אני אזרח משלם מיסים, שירתתי בצבא, עושה מילואים -  ממלא את כל החובות כאזרח, והמדינה לא מכירה בזכויות שלי ולא מקיימת את החובות שלה כלפי וכלפי ציבור שלם שעומד בפרמטרים היבשים שמגיעים לו. במקביל התחילה סערת סוגיית האימוץ, שבעיני מהווה התדרדרות בתפיסת המדינה את הקהילה הגאה. כל זה קורה חודש אחרי מצעד הגאווה הגדול בתולדות המדינה, וחיבוק חם מצד ציבורים יותר גדולים".

המחאה לביטול המצעד מקבלת תמיכה ברשת אך לצד הקולות המגבים נשמעת גם לא מעט ביקורת. טענות על חברי כנסת ומפלגות שיקבלו את מבוקשן עם ביטול המצעד כמו גם טענות על פגיעה כלכלית אפשרית בחברי הקהילה מלוות את ההתארגנות.  "המטרה היא לא לבטל את המצעד סתם, הביטול לכשעצמו הוא כלי להשיג את המטרות שלנו. כרגע המצעד נתפס, על ידי הממשלה, כפלטורמה לקידום ושיפור  תדמית לא נכונה של ישראל בעולם, וצריך להחליף דיסקט. אם נצליח למנף את הביטול לכדי לסיקור בינלאומי -  עשינו משהו גדול. לא כל חברי הקהילה מסכימים שביטול המצעד הוא הפתרון, אבל כולם מסכימים שהמצב דורש שינוי. אני מקווה שאחד מהגופים שפועלים למען הקהילה יקחו את ההובלה על המאבק הזה. חשוב לדעת איך למנף את הכוח של קהילת הלהט"ב למען המטרה." 

זאת אינה הפעם הראשונה שהקהילה הגאה מוחה נגד מצעד הגאווה בתל אביב. בשנת 2016 משרד האוצר העביר כ-10 מיליון שקלים לחיזוק הקהילה הגאה, עקב האיום לבטל את מצעד הגאווה בתל אביב, לאחר שנודע כי יוקצו 11 מיליון שקל לפרסום מצעד הגאווה בתל אביב בעולם, בעוד שמוסדות שונים של הקהילה לא זוכים כמעט לתקצוב.

לעמוד הפייסבוק - לחצו כאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ